oreionul - sfaturi

11-11-2009
pfm18i
Nu este medic/terapeut
pfm18i
Am 46 ani si am fost diagnosticat cu oreion.
De 7 zile stau in casa tin regim.
Problema este ca nu s-a desumflat deloc.
Stie cineva cam in cat timp se desumfla?
Multumesc
8 comentarii
0
12-11-2009, ora 05:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tumefactia cedeaza in 7-10 zile. Dieta semisolida si lichida, cu mai putine dulciuri si fainoase, fara grasimi.Igiena cavitatii bucale prin toaleta repetata a gurii si gargara cu ceai de musetel.
0
12-11-2009, ora 08:51
pfm18i
Nu este medic/terapeut
pfm18i
Va multumesc pentru raspuns. Avand in vedere varsta se poate ca tumefactia sa cedeze in mai multe zile, deoarece la mine nu este nimic vizibil deocamdata (sao se desumfla "peste noapte"ca sa zic asa. Regimul l-am tinut si il tin. La analizele pe care le-am facut fara sa stiu ca am orion mi-a iesit glicemia 131 (105 maxim) eu pana acum avand-o in limite.Am inteles ca s-ar putea sa fie tot de la oreion. Va mutumesc
0
13-11-2009, ora 06:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, glicemia urca putin si datorita agresiunii biologice infectioase si datorita tratamentului in caz ca ai luat Prednison. Ai rabdare caci va ceda tumefactia.Nu e voie absolut deloc de consumat alcool.Si repeta glicemia la o luna dupa ce vei termina tratamentul si dupa ce boala va trece.Numai bine!
0
15-11-2009, ora 10:08
pfm18i
Nu este medic/terapeut
pfm18i
Ma scuzati ca va intreb din nou dar tumefactiile nu dau semn ca vor sa se desumfle. Pe 5.11 s-a umflat pe partea stanga pe 6.11 s-a umflat pe partea dreapta si am facut febra 37.5. Pe 11 m-a durut putin in partea dreapta. De atunci au trecut aproape 10 zile si ele stacneaza, nu vor deloc sa se micsoreze. Se poate datorita varstei sa dureze mai mult? Rabdare am dar eu sunt si putin mai panicos cand este vorba de boala. Va multumesc
0
15-11-2009, ora 21:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parotidita urliana este, de obicei, bilaterala.La adult evolutia este, de regula, mai severa, cu febra si stare generala alterata, precum si cu afectarea altor glande- pancreas.de aici hiperglicemia, sau testicul [ la maxim doua saptamani de la afectarea glandelor parotide poate apare durere in testicul, dureri de cap, greata etc.; asta arata ca oreionul s-a complicat]. Timp de doua saptamani trebuie sa stai linistit acasa.bea mult lichide - ceai.si ai rabdare caci iti vei reveni.Nu te panica caci nu s-a intamplat nimic, este evolutia normala a bolii, putin mai lunga datorita varstei.
0
27-11-2009, ora 08:37
pfm18i
Nu este medic/terapeut
pfm18i
Au trecut 23 de zile de cand am fost diagnosticat cu oreion si mai sunt umfat. Putin in partea dreapta (cea care a fost mai putin marita) si ceva mai mult in partea stanga. Cunostintele imi spun ca s-ar mai fi retras si dezumflat ( in special din spate din josul lobului urechii) dar cand ma uit in oglinda tot se vede umflatura. Procesul de vindecare (dezumflare) poate fi asa de lent?
Va multumesc
0
29-11-2009, ora 19:55
pfm18i
Nu este medic/terapeut
pfm18i
Poate fi ceva de natura bacteriana? Se pot face analize care sa depisteze de ce sunt imflamate inca?
0
30-11-2009, ora 07:36
pfm18i
Nu este medic/terapeut
pfm18i
?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: