Ortopedie/Entorsa

11-07-2016
Alexandru Ionut Drago
Nu este medic/terapeut
Alexandru Ionut Drago
Acum o saptamana am jucat fotbal am calcat stramb si sa umflat. Puteam calca in el dar am fost la spital pentru investigatii. Acolo la readeografie mia spus "glezna buna" (eu nu stiu ce inseamna asta pe limba medicilor). Apoi cand am fost sa imi bage piciorul in ghips doctorul a spus ca nu ma vindeca ghipsul. Eu ajuns acasa cu ideea ca nu ma vindeca am taiat ghipsul si am cumparat fasa. Pot calca in el este bine dar in schimb sa umflat partea din fata a piciorului cu tot cu degete. Vroiam sa intreb ce ar trebuii sa fac ? Tin sa mentionez ca piciorul ma doare putin doar cand il duc in unele directii mai complexe in rest pot calca linistit in el.
3 comentarii
0
11-07-2016, ora 11:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema entorsei gleznei este atat diagnosticul (uneori, sub aspectul de entorsa se "ascund" leziuni infinit mai grave), dar si nerespectarea tratamentului de catre pacient, care poate avea consecinte dezastruoase.
Prin urmare, un control clinic este salutar (pana atunci trebuie sa evitati la maximum orice efort fizic).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-07-2016, ora 13:48
maria_s_s
Nu este medic/terapeut
maria_s_s
Buna Ziua Domnule Doctor!
Sunt o mai "veche" si fidela/constanta utilizatoare a contului pe RoMedic si am apelat la serviciile dumneavoastra adesea. Tocmai de aceea indraznesc sa va intreb si de data aceasta despre o problema a mamei mele. Are 78 de ani si aproximativ 40 kg la o intaltime de 1, 50 m cu ulcer duodenal operat, o fiere lenesa, osteoporoza f. urata (la 3 luni face o injectie Bonviva si zilnic ia AlfaD3 cate 2 pastile); are si o deformatie a coloanei este deja adusa de spate. Mie personal mi-e teama sa o strang in brate cand o imbratisez ca parca o sfaram. A fost o persoana hiperactiva.Nici acum nu se dezice de asta. Pe langa mici trebusoare in jurul casei (gaini, maturat curte, scos apa din fantana, transportat lemne din depozit in casa, gatit si ceva dereticat prin casa) il ingrijeste si pe tata care are 83 de ani, cu o greutate undeva in jur de 90 kg la 1, 80 e cardiac, are aparat de aer fiind astmatic. Locuiesc in mediul rural parintii mei.
Si sa revin la problema mamei: cam de o saptamana, o deranjeaza degetul mare de la membrul inferios stg. care e se umfla mai cu seama seara si uneori este si usor inrosit. Eu i-am spus sa se unga cu Baneocin, cu frunza de varza, cu Ihtiol, Venin de vipera si unguente antiinflamatoare, dar nu a avut niciun rezultat. Sustine ca nu s-a lovit si nici nu a fost intepata, ca nu umbla desculta. Mai am o problema ca este si f. reticenta si destul de greu cooperanta. Nu prea o pot convinge sa mergem la un consult de specialitate sau ceva investigatii. Nu stiu ce i-ar putea face bine. Mi-a spus in prima faza ca nu este dureros, apoi a spus ca da, uneori o supara; de simtit si-l simte. Daca e nevoie cu alte simptome o sa revin. Multumesc domnule doctor pentru amabilitatea de a ma urmari si pentru raspunsul dvs. pertinent, desigur, ca intotdeauna.
Maria S.S.
0
22-07-2016, ora 21:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema estentiala este diagnosticul: este un sindrom ischemic, este o artropatie micro-cristalina (guta), este un hallux rigidus, este o afectiune inflamatorie-reumatoogica de tip auto-imun, este o intepatura de insecta, este un corp strain?
Raspunsul necesita, evident, examinarea clinica directa a piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  • Entorsa: primul ajutor
  •