os de peste

124 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
13-11-2013, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
osul daca este ramane infipt in mucoasa faringelui si se simte ca si corp strain
daca trece mai jos.. nu mai ramane blocat.. stomacul si intestinele se comporta ca Rama.. nu poate sa se intepe
0
17-01-2014, ora 20:26
lili.crivat
Nu este medic/terapeut
lili.crivat
Buna ziua!Mama mea s-a intepat la mana cu un os de la inotatoarea de pe spatele unui salau, s-a inrosit locul si a inceput sa o doara.Ce e necesar sa facem?Va rog sa imi dati un raspuns curand!Multumesc!
0
17-01-2014, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se tine mana in apa cu sare 10 min.
se aplica alcool iodat pe plaga
0
17-01-2014, ora 21:17
lili.crivat
Nu este medic/terapeut
lili.crivat
Multumesc mult! Sfatul dumneavoastra mi-a fost de mare ajutor!
0
08-05-2014, ora 14:11
Antony29
Nu este medic/terapeut
Antony29
Buna ziua!
Acum 10 zile am inghitit un os de peste de la un crap mare(osul era de pe sira spinarii).dupa 2 zile de la incident am fost la 2 cabinete ORL unde mi s-a facut endoscopie. nici unul din medici nu a vazut nimik decat ca aveam faringita acuta. am luat cateva zile brufen si tantum verde-gargara si a fost mai bine. Nu am stiut ca trebuie sa tin regim alimentar si am mancat de toate, inclusiv muraturi in otet. acum iarasi am ca un nod in gat la inghitire si nu stiu ce ar trebui sa fac. E posibil ca osul de peste sa fie acolo si nici unul din medici sa nu-l fi vazut?
Multumesc anticipat!!
0
08-05-2014, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este os de peste
este o problema gastrica cu reflux.. care afecteaza faringele
citeste tot ce sa mai scris desre asta aici pe forum
0
03-07-2014, ora 17:33
Cristina1702
Nu este medic/terapeut
Cristina1702
Buna, am si eu o problema...mi-a ramas un os de peste in gat mai precis in partea dreapta...am incercat sa mananc paine..furcte..sa beau apa..dar degeaba.era foarte deranjant asa ca mam gandit mtit acea durere dar in schimb am scuipat cu sange iar acum uneori mai simt ca o intepatura. Este posibil ca osul sa fi cazut?
0
04-07-2014, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. daca simti inte;atura..osul este acolo
tre sa mergi la ORL.. neaparat
0
03-08-2014, ora 23:05
Andruskha
Nu este medic/terapeut
Andruskha
Buna seara. Azi am mancat peste, si mi-a ramas un os in gât. Am încercat cu pâine dar nu s-a dus, insa il simt in gât. Eu nu sunt din tara si NU am cum sa ma duc la doctor/ ORL. Deci imi puteţi spune ce sa fac ?
0
05-08-2014, ora 10:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poti sa faci nimic acasa
este o Urgenta si la orice spital unde este medic ORL.. o sa.ti acodrde primul ajutor
0
22-10-2014, ora 10:56
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
buna ziua. pe 22 sept am fost la urgenta pt ami scoate un os de peste inghitit cu doua zile in urma.nu la gasit mi sa dat antibiotic 3zile tot ma deranja o intepetura in gat si deranj la inghitit ma internat 8zile am facut endoscopie nu am nimic pe esofag in gat totusi simt intepatura si deranj la inghititura. nu mai stiu ce sa fac nu ma doare gatul ci doar ma deranjeaza si ma intepa cand si cand. va rog sa-mi spuneti ce sa mai fac.este un os de peste consumat la o ciorba dar nu mare ci mic.
0
22-10-2014, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice os de peste mic ( ca si o aschie de lemn din pielea manii) Organismul o arunca peste 2-3 saptamani
simptomele ramase acum sunt de la o iritatie, o faringita iritativa si sa scris mult pe forum
ca NU se consuma nimic acru, rece, acidulat, fructe citrice s.a
se face gargara si se folosesc spreiuri pentru faringe
0
22-10-2014, ora 11:54
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
va multumesc fff mult de sfat am sa tin regim strict plus sprey si tantum verde.deci nu mai necesita sa ma duc inca odata la orl si vroiam sa va intreb pot face si eu multa gargara cu apa calda si sare sau nuy mai e nevoie la mine?
0
24-10-2014, ora 16:46
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
azi am fost la orl mi sa introdus prin nara cam video si nu sa gasit nimic, , , , dar pe mine totusi ma deranjeaza la inghitit deci nu ma doare, totusi cand intorc capul spre dreapta si inghit deranjul acela este mai accentuat. dr nu a vazut nici macar ca ar fi ceva inflamat. nu stiu ce sa mai fac mi sa dat antibiotic augumentin pt 5 zile plus ibupofren tantum verde si sprey.spunetimi ce sa mai faca daca nu imi trece totusi.va multumesc
0
26-10-2014, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e cazul sa crezi ce spun medicii.. si sa NU mai atragi atentia la simptome
nu te mia palpa, nu mai intoarce capul ca sa vezi daca jeneaza sau nu
acele simptome.. pot fi si de la o cervicoartroza, de la alte probleme din zona gatului, tiroida, ganlioni limfatici.s.a
nu mai atrage atentie la simptome minore.. NU te doare..e ok.. cautati de viatai si nut cauta probleme.. ca ele vin repede de la sine odata cu varsta
0
27-10-2014, ora 10:22
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
va multumesc mult de incurajare.asa o sa fac. cu toate ca disconfortul este prezent. o zi buna in continuare cu respect
0
11-11-2014, ora 06:40
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
Stiu ca e o ora matinala dar acum am simtit iarasi o intepatura, zgaraitura ceva si eu cred totusi ca e osul acolo, spuneati dv. ca poate fi de la reflux esofagian e posibil ieri am mancat sarmale la pranz iar seara cartofi cu oua si castraveti la murat, nu e bine stiu asta m_am trezit de 3ori noapte si am baut ceai iar dimineata am simtit acea intepatura sau zgarietura refluxul inteapa?nu stiu ce sa mai fac sunt 2luni si nici o ameliorare daca fac ecografie se poate vedea ceva sau un rmn trebuie regim si daca refluxul inteapa sau zgarie mentionez ca nu tot timpul sau e tot osul ala care ma bantuie sper sa nu va sup pe mine astept un semn de la dv si daca pot sa iau ceva tratament ce imi recomandati.o zi buna
0
11-11-2014, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebui esa faci consult la gastrologe
si sa tii regim corect toata viata
0
11-11-2014, ora 23:03
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
deci sigur os nu mai este???de ieri m-am oprit din alimentatie 90% doar ceai si mancare fiarta. sa vad evolutia va multumesc si poate voi reveni cu vesti mai bune.o seara buna
0
21-11-2014, ora 17:32
anushka79
Nu este medic/terapeut
anushka79
Buna seara, am si eu nevoie de ajutorul dvoastra...aseara am mincat peste si un spin s"a intepat in git.am citit mai multe despre inlaturarea acestuia, insa am 1 saptamina decind am avut operatie...mi s"au inlaturat amigdalitele...problema este intr"aceea ca nu prea pot inghiti bine, mai ales coaja sau miez de piine(am acolo inca rana care se cicatrizeaza) va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc anticipat!!!!!
0
21-11-2014, ora 18:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multa, multa gargara cu apa de gura Ossidenta
si tab de supt voseptol dupa
daca poti sa mergi mainel aORL e ok
daca NU.. macar luni
0
11-12-2014, ora 22:56
AlexandrulMatei
Nu este medic/terapeut
AlexandrulMatei
Buna seara! AM si eu destul de urgent o problema! Am inghitit din greseala o bila de plastic cam de 6mm, si acum simt ca mi-a ramas in gat, poate pe undeva la baza limbii? Este grav? Ma pot sufoca pana maine in somn? Va rog sa imi raspundeti pentru ca sunt foarte obosit si destul de disperat! Simt un nod la inghitire..
0
12-12-2014, ora 18:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta NU te.ai sufocat..fiindca BIla NU poate sa ramana in gat..
numai un os..ramane infipt
senzatia de nod este de a traumatism sau de la sistemul nervos...
0
03-02-2015, ora 23:34
AlexandruFebruarie
Nu este medic/terapeut
AlexandruFebruarie
Buna seara. Acum o ora am inghitit un os de piept de pui. Era mare, mi-a ramas blocat in gat, cand a mai avansat mi-a blocat respiratia dupa care nu am mai simtit nimic. Nu simt niciun disconfort, durere etc., doar ca imi venise sa garai des... acum mai rar. Ar trebui sa ma sperie? Ar trebui sa merg la doctor?
0
03-02-2015, ora 23:58
AlexandruFebruarie
Nu este medic/terapeut
AlexandruFebruarie
Doresc sa mai punctez faputul ca simt ca ametesc amorteli de cap, fata. E posibil sa fie de la panica? Acum cand garai imi vine mancare pe gat. Nu ar trebui sa ma ingrijorez? Am baut si o cana cu apa, totul a decurs normal.
0
20-02-2015, ora 13:40
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
buna ziua am revenit sper ca ma stiti din postarile anterioare problema cu gatul tot asa a ramas simt un nod o zgarietura o ceva pe partea dreapta a gatului am tinut si regim acum sunt plecat in italia cu sotia si mie frica de ce o fi acolo nu stau numai cu gandul acolo...dar este ceva un disconfort care ma deranjeaza sunt deja 5 luni de mare STRES cu aceasta problema va rog sa ma mai sfatuiti cu ce sa mai fac. O zi buna va doresc
0
20-02-2015, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial spune.mi
ce regimalimentar tii
si ce tratament local pentru gat ai facut( din ce ai mai citit pe forum)
0
21-02-2015, ora 10:27
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
Buna dimineata!!!Va multumesc ca imi sunteti alaturi. regim fara prajeli sosuri tocat etc nu fumez nu beau alcool iar tratament toate tipurile de tantum de spreiuri decasept si tot ce am mai citit pe forum de la dv. am observat totusi ca daca beau mai rece atunci simt mai tare acel nod sa zic asa pret de cateva secunde dupa care se reaseaza la treaba lui si simt acel disconfort la orice inghititura de saliva nu ma doare nui umflat dupa cum v-am mai spus dar nici nu il pot uita deoarece deranjeaza cateodata ma trezesc dim si nu il simt dar dupa ce ma misc deja isi face prezenta. recunosc ca am avut si ceva probleme cu acel reflux in trecut dar nu mai am acum sa fie vreo rana ceva??dar nu ma doare e foarte stranie problema mea..astept un semn de la dv. O zi buna!!!
1
21-02-2015, ora 14:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, ai citit suficient de bine
pe forum gasesti si tratamente pentru reflux.. cum ar fi redigestul, reglacidul, trifermentul
regimul corect este fara NIMIC acru, se exclud tpate sucurile, toate fructele citrice si acre si acide
local pentru faringe se fac aerosoli, inhalatii si multa gargara
tab de supt NU trebuei sa contina VIt C si lamaie
se folosesc uleiuri.. VIt A, ulei de peste, ulei de masline.. care se tin in gura cate 2-3 minute si se inghit.. pentru a scoate senzatia de mucoasa uscata si nod in gat
0
21-02-2015, ora 16:22
baban nicolae
Nu este medic/terapeut
baban nicolae
Va multumesc mult pt raspunsuri!!! incepem cu uleiurile si tot ce mi-ati spus dv si cu regimul corect voi veni cu informatii cu starea mea peste 1-2 luni Va multumim mult pt ascultare O zi buna!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.