Otita - de cate ori racesc am probleme cu urechea

23-03-2022
Radu i
Nu este medic/terapeut
Radu i
Am 60 ani si de copil am fost operat de otomastoidita la ambele urechi.La urechea stanga pentru ca ma tot supara la intevale mari de timp timpanul a ramas paracentat apoi un medic ORL mi a spus ca de cate ori voi raci voi avea probleme cu urechea.Daca suflu nasul mai tare aerul iese si pe ureche.Si intradevar la mici raceli supureaza iau antibiotic trece.Daca sunt operat de mastoidita in urma acestor raceli infectari se mai poate face iarasi mastidita ?Pot pune alcool boricat in urechea cu probleme sau sa o curat cu vata si apa oxigenata si rivanol?
6 comentarii
0
23-03-2022, ora 19:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Peste perforație de timpan.. Nu se pune alcool
Doar picături Oftalmice cu antibiotic. Tratează corect și nu irita urechea
Tualeta urechii la întrare. Da se poate face cu un șervețel de hârtie. Cu vata îmbibata în alcool. Daaaar. Scursa. Doar șters pielea la întrare. Sa nu se scurgă alcoolul în interior
0
23-03-2022, ora 21:29
Radu i
Nu este medic/terapeut
Radu i
Domnu Doctor,
Sa inteleg sters doar la intrare nu cu vata pe betisor inmuiata in alcol si introdus in canalul urechii sa sterg si umezeala?
In urechea cu timpan perforat nu pot pune alcool dar totusi pot pune picaturi oftalmice cu antibiotic.Imi puteti da o denumire de asfel de picaturi si cam cate sa pun?
Multumesc anticipat!
0
23-03-2022, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Căutați un medic orl
În localitate
Să vadă urechea
Să exokuce când si ce se pune
Nu pot da explicații voncrete
Fara sa vad urechea
0
24-03-2022, ora 07:43
Radu i
Nu este medic/terapeut
Radu i
Si uitasem sa va intrebun amanunt ff important pentru mine, daca e bine, obligatoriu sa tin in acea ureche tot timpul vata.
0
24-03-2022, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
categoric NU
daca se inchide urechea.. se face cald. intuneric si umed.. acestea sunt contidiiile.. care duc la reinfectare si supuratii
Urechea trebuie sa fie aerisita, uscata
0
24-03-2022, ora 10:03
Radu i
Nu este medic/terapeut
Radu i
Am inteles, chiar daca timpanul este spart, paracentat urechea lasata libera fara vata.Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: