Otita congestiva

09-01-2018
Kanedel
Nu este medic/terapeut
Kanedel
Buna ziua! Am si eu o problema cu urechea dreapta : mi-o simt infundata. Am fost la medic ORL acum doua saptamani jumatate, si mi s-a dat diagnostic de otita congestiva dreapta. Mi s-a prescris tratament : tanakan, piracetam, sermion. picaturi in nas si aerosoli cu ser fiziologic si dexta m. Au trecut aproape trei saptamani si simt doar o ameliorare a simptomelor (mentionez ca ma simteam si cam ametit, dezechilibrat,.in schimb urechea nu ma durea si nici nu ma doare deloc). La consult, doamna doctot m-a intrebat daca am folosit betisoare in ureche, si i-am raspuns ca da (acum stiu ca e o greseala acest lucru). Vreau sa va mai scriu ca am si o problema cu dentitia :, mananc mai mult pe partea stanga (sa fie si asta o cauza?). Ce as putea face? Sa mai continui cu tratamentul? (picaturile in nas si aerosoli le-am utilizat doar o saptamana, asa mi-a prescris doctorul). Sau il iau degeaba? O sa ma duc sa imi rezolv problema cu dentitia (am inteles ca e posibil si asta sa fie o cauza). Am mai scris si mai sus : nu ma doare, insa, uneori, simt un disconfort teribil.
3 comentarii
0
09-01-2018, ora 09:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita congestiva.. inseamna Inflamata, inseama durere si auz scazut
NU se justifica tanakan si sermion ( care sunt pentru circulatie cerebrala
in concluzie.. NU ati avut Otita
mergeti la alt cabinet ORL, faceti audiograma si timpanograma ca sa stiti la ce nivel e infundata urechea
Disconfort, durere in ureche..DA.. poate fi de la articulatia temporomandibulara..
0
09-01-2018, ora 10:53
Kanedel
Nu este medic/terapeut
Kanedel
In primulrand multumesc pentru raspuns! Audiograma am facut...a spus ca nu sunt probleme...Eu cand astup urechea dreapta, cu stnga aud foarte bine..., cand astup urechea stanga, cu dreapta aud, insa nu atat de clar! Cand inghit simt usoare pocnituri in ambele urechi...Mai este ceva ce am omis sa va scriu: inainte de a merge la medic, am folosit si Audispray...E posibil sa se fi acumulat lichid in spatele timpanului? Simt ca si cum as avea...(chair daca nu mult).Eu mai am si amigdalele scoase. de foarte mult timp (nu stiu daca are legatura). Cand ma duc la inot...dupa ce bag capul sub apa mi se infunda imediat urechile ( de aceea prefer sa nu bag capul sub apa deloc)., Dureri nu am avut absolut deloc cu urechile ( probabil am stiut sa ma protejez), insa disconfort simt constant.
Va multumesc inca o data pentru atentie si pentru timpul acordat!
0
09-01-2018, ora 11:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
audispreiul NU ajunge in spatele timpanului, ramane in conduct..si urechea se poate usca cu servetel de hartie si uscator de par (fara betisoare)
in spatele timpanului se cumuleaza lichid doar de la nas in fundat sau gat iritat
dar se vedea la audiograma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: