Otita externa bilaterala

01-06-2015
Anca_2015
Nu este medic/terapeut
Anca_2015
In urma cu trei saptamani am fost diagnosticata cu otita externa bilaterala. Tratamentul initial a fost cu ciflox, aritrox si nurofen. Conform medicului orl-ist, otita s-a vindecat bine, insa la urechea dreapta inca am ramas cu senzatia ca este infundata. Mentionez ca in aceasta perioada mi-au fost facute aspiratii, am facut exercitii si cu para politzer, insa degeaba. Aud, insa e senzatia ca si cum as avea dop. Din ureche imi curge usor ceara, insa in urma controlului orl, mi s-a spus ca e normal si ca sunt vindecata. Si totusi urechea respectiva imi pocneste ca si cum s-ar desfunda...Ce ma sfatuiti sa fac?
4 comentarii
0
02-06-2015, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 o audiograma si o timpanograma..sunt obligatorii
2 este necesar si conultul Timpanului sub microscop.. uneori poate f o mica perforatie de timpan care NU se vede cu ochiul liber
0
02-06-2015, ora 16:27
Anca_2015
Nu este medic/terapeut
Anca_2015
Multumesc pentru recomandari, domnul doctor.
0
20-09-2015, ora 21:11
Anca_2015
Nu este medic/terapeut
Anca_2015
Buna seara. Revin cu o continuare la problema mea cu otita externa bilaterala. In urma acesteia am uneori la urechea stanga un disconfort sub forma unui zgomot, niste pocnituri de mica intensitate (parca ar sta sa curga ceva din ureche), urechea fiindu-mi usor infundata. Zgomotele le resimt indiferent de pozitie, dar cu precadere noaptea.Pana in prezent am facut 2 audiometrii si o timpanograma, toate in parametrii normali. Mi s-a recomandat nurofen si olynth pe fondul unei rinofaringite acute. Mi s-a facut si o rinoscopie rezultand mucoasa pituitara congestionata dufuz, fara secretii. medicul orl-ist mi-a spus ca si daca este lichid dupa timpan acesta se va retrage dupa ce urmez tratamentul de mai sus si fac niste exercitii de suflat pe nas. Ce ma sfatuiti? multumesc anticipat.
0
20-09-2015, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 inflamatia din rinofaringe se mentne numai datorita si in urma unui reflux gastro-esofagian care irita faringele cu acidul gastric si intretine acea inflamatie in rinofaringe...unde se afla trompa lui Eustache
2 cum renunti in totalitate la toate fructele verzi, acre, citrice, bauturi acidulate, mancare acra cu otet si lamaie... in 3 saptamani se rezolva cu faringele fara nici un tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: