otita externa, cat de grav?

01-09-2010
catas
Nu este medic/terapeut
catas
buna ziua, asa cum fac multi dintre noi, abia dupa ce problema devine mai serioasa se apuca de cautari pe internet, apoi merg la medic. Dar ce te faci cand esti la plaja intr-o tara straina?
pe scurt, mai demult (cam o luna) am avut o jena as putea spune in urechea dreapta extern, o usoara durere foarte suportabila care la scurt timp a disparut. greseala mea, nu i-am acordat atentia necesara.
acum sunt la mare in strainatate, si dupa trei zile de plaja si balaceala, durerea si jena au reaparut, deasemenea suportabila dar si cu mancarimi dupa a doua zi. cu toate ca nu sunt un adept al betisorului, am incercat sa ma scarpin cu el la la intrarea in canalul urechii, si dupa un mic pocnet s-a umplut de puroi. al doilea capat al betisorului la fel, apoi totul curat. in noaptea care a urmat, au mai avut loc usoare scurgeri galbuie. acum totul este curat, dar senzatiile de durere usoara persista, si usoare senzatii de infundare, cand si cand.
toate acestea m-au pus pe ganduri, m-au ingrijorat si asa am ajuns sa postez aici.
mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu urechile sau auzul.
ce- de facut pana ajung in tara la medic in jur de sase ale lunii???
2 comentarii
0
01-09-2010, ora 23:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
usuca ineriorul urechi u uscatorul de par. cate 2-3 minute de 2-3 ori pe zi
Nu mai dai apa in ureche
in caz de dureri mai mari si scugeri.
ei un antibiotic + antiinfamator si solutii auriculare
0
03-09-2010, ora 23:07
catas
Nu este medic/terapeut
catas
mii de multumiri domnule doctor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: