otita externa - este vindecabila in totalitate?

30-08-2010
mihu mariana
Nu este medic/terapeut
mihu mariana
De cativa ani de zile (2, 3 ani) ma confrunt cu o otita externa, ce se manifesta prin mancarimi destul de neplacute in urechi. In decursul acestor ani am fost la doctor, ultima data in sept 2009, de fiecare data mi se prescrie tratament picaturi (alcool boricat) si alte medicamente.

Dupa terminarea tratamentului, senzatia de mancarime dispare dar din pacate dupa o perioada de timp recidiveaza.

Va rog sa-mi spuneti daca aceasta boala este vindecabila in totalitate fara recidiva si cum ?
3 comentarii
0
30-08-2010, ora 18:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este, usor vindecabila. !
necesita o ingrijire corecta a conductului auditiv.
1. NU betisoare in urechi, niciodata, atunci cand e senzatie de mancarime in ureche.. se administreaza in ureche 5-6 pic de biter suedez.. 1-2 min.. se scurge si se usuca interiorul urechii cu uscatorul de par.
2 NU.. Apa in ureche, niciodata, . inainte de baie.. se pune in ureche dop de vata imbibat in crema, ca sa nu treaca apa.. dupa baie.. iarasi uscat urechea cu uscatorul de par.
3.secretiil edin ureche si crtustele trebuie tratae la med ORL.. zilnic prin aspiratii si tratament local.
daca reusiti sa mentineti urechea uscata, flora NU se mai dezvolta in conduct si pielea se vindeca. si nu mai produce senzatie de mancarime.
0
31-08-2010, ora 00:53
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
Buna seara. Am otita medie cred si va rog ajutatima! am fost la strand am stat in curent apoi m-am simtit fff naspa ameteli dureri insuportabile fara pofta de mancare nu puteam face nic m-am dus la medicu d familie mia dat trimitere la ORL am fost mia dat tratament ma curatat etc si am luat tratamentul.. apoi cand ami curgea secretia aia ami curgea si sange si am ajuns la concluzia ca mi sa rupt timpanul apoi nu am mai avut nici o durere sau alcv doar acum am ramas cu o rana acolo am 16 ani si nush ce sa fac si am vazut pe youtube cand al opera pe 1 deci eu 1 la doctor sigur nu ma duc si va cer ajutorul deci nu ma mai doare absolut nimic cateodata am mancarimi ceea ce cred ca e bine pt ca:(am auzit cand ai o rana undeva si cand simti mancarimi atunci se repara..) asa simi curge nu e secretie nush parca e apa si de fiacare data ma sterg asa.. si va rog spuneti-mi ce sa fac ca sa-mi treaca rana ca acusi incepe scoala si nu vreau sa fac o impresie neplacuta.. va rog ajutatima deci nu mai am niciun fel de durere febra sau alte simtome ma simt bine doar ca am rana aia acolo:( ast rsp:)
0
31-08-2010, ora 01:05
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
A si medicamentele care mi-au fost recomandate in tratament sunt:nurofen antibiotic oxacilina picaturi ciplox si sa pun 3 picaturi rivanol.. asa eu le-ma luat si acum nu sunt sigur daca am otita medie sau pt ca normal trebuia sa-mi treaca nu?adik durerea si restu mi-au trecut dar am rana acolo si e enervant...:(( va rog zicetimi ce pot face si fara sa ma duc la doctor.. sunt din iasi si cand am fost nu a fost placut..adik era 1 doctorita/asistenta si cand sa uitat la mn in ureche eu am crezut ca-mi baga intrumentu ala in cap si cine stie cum ar fi..daca ar fi grav ce am eu acum.. deci eu nu mai am nimic am pofta de mancare pot dormi nu ma doare nu am nimic dar e rana acolo va rog spunetimi ce sa fac si va rog ziceti ca nu'i grav..!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: