otita externa si interna

31-10-2014
diana stefanescu
Nu este medic/terapeut
diana stefanescu
Buna.Am un baietel in varsta de 3 ani si 6 luni.Acum vreo 2 saptamani am ajuns la un spital din Bucuresti, pt ca cel mic se vaita de dureri mari la urechea stanga.Odata ajunsi i s-a pus si dicnosticul de otita medie cu urmatorul tratament.augumentin, probiotice, picaturi pt urechea afecata si nurofen.Dupa perioada de tratament am fost la acelasi medic unde am ni s-a spus ca totul e ok.Doar la 1 zi diferenta de acel control, baietelul a spus
ca-l mananca si il doare urechea dreapta.Si povestea se repeta.Acelasi spital acelasi dr dicnostic otita Interna.tratament cu picaturi, nurofen, spray nazal.Problema mea este ca ek face temperatura seara si dimineata.38-39.si scade doar cu novocalmin supozitor.secretiile nazale sunt verzi...si doarme destul de mult...pieptul haraie..si se simte ca are o tuse productiva dar fiind mic nu stie sa expectoreze.i tragem nasul folosim sterimar, apa de mare si acel spray.Intrebarea este..ce fac ce trebuie sa mai fac?unde am gresit ?unde sa ma duc sa-l vada un medic...ok.Va rog mult sa ma ajutati.stiu ca otita nu este o problema f grava si este des intanlita la cei mici, dar netratata corespuzator urmarile sunt destul de grave
5 comentarii
0
31-10-2014, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. aveti dreptate, pot fi complicatii pana la meningita
loviti cu degetul osul de dupa ureche.. daca pe copil i.l doare, NU e de bine si este necesara o internare in clinica ORL
trtamentul la domiciliu.. impica spreiuri pentru desfundat nasul
aspirat sau suflat secretiiel din nas
antibiotic, antiinfmator pe gura
secretile din ureche se sterg cu servetele de hartie, sepun picaturi calde in ureche si saculet cu sare calda pentru 15 minute
se merge la 3-5 zile la control la medicul ORL
0
31-10-2014, ora 20:13
diana stefanescu
Nu este medic/terapeut
diana stefanescu
Faptul ca a facut temperatura si faptul ca doarme destul de mult este un lucru normal in acest caz?
0
31-10-2014, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. daca maine dimineata nu se simte mai bine..e mai sigur sa faceti internare in clinica ORL
0
31-10-2014, ora 22:53
diana stefanescu
Nu este medic/terapeut
diana stefanescu
Din pacate sunt dezamagita de dr.de la acel spital.
Va rog frumos sa-mi spuneti in ce consta un control orl in cazul baietelului meu.Multumesc
0
01-11-2014, ora 19:07
diana stefanescu
Nu este medic/terapeut
diana stefanescu
Multumesc frumos pt raspunsurile de aseara.Astazi am chemat salvarea, iar medicul dupa ambulanta a constat faptul ca are rosu in gat.Mi-a dat o reteta;klabax(claritromicina..3, 5 la 12 ore)aerosoli dexa+ 0.6 ser efdrinat, nurfoen si panadol la 4 ore alternativ si supozitor novocalminn la nevoie.anyibiotic 5 zile..aerosoli 3
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: