Otita medie.

27-08-2013
claudiu1996ro
Nu este medic/terapeut
claudiu1996ro
Buna ziua !

Duminica seara m-am dus la Spitalul de Urgente din Bacau deoarece aveam urechea infundata de 4 zile, iar in ultimele 2 zile a inceput sa ma doara. Medicul de acolo mi-a spus ca am otita medie si mi-a dat un tratament: Ibuprofen 400 mg 30 comprimate (1-2/zi); Cefuroxima 500 mg 10 comprimate filmate (1 la 12 ore); bixtonim picaturi pentru nas (2-3 ori pe zi).

Prima data am crezut ca am aceasta problema deoarece am fost in urma cu 2 saptamani la piscina, dar diferenta de timp intre piscina si ziua in care mi s-a infundat urechea este cam mare.

Dupa ce am luat luni seara si astazi dimineata pastilele, urechea a inceput sa ma doara tot mai tare si simt niste bubuituri in ureche iar dupa foarte putin timp incepe sa ma intepe inauntru si tot asa.

Trebuie sa mentionez ca dupa ce iau Ibuprofen durerea se mai calmeaza putin dar dupa cateva ore o ia de la inceput.

Intrebarea mea este daca trebuie sa ma duc iar la medic sau sa continui tratamentul. Niste sfaturi mi-ar fi de folos.

Va multumesc anticipat,
3 comentarii
0
27-08-2013, ora 18:55
claudiu1996ro
Nu este medic/terapeut
claudiu1996ro
Ma scuzati ca fac dublu post dar trebuie sa mai mentionez ceva (nu mai merge sa dau edit):

Acum cateva minute s-a dus mama la farmacie si mi-a luat OTOCALM, nu ma mai doare ca inainte dar tot ma deranjeaza ca e urechea infundata, oricum asta nu e nimic, imi este mai bine.

Daca folosesc OTOCALM imi dauneaza cu ceva la tratament?
0
28-08-2013, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este corect, ajuta si Otocalm
dar tre sa mergi neaparat la policlinica la ORL
0
29-08-2013, ora 14:36
claudiu1996ro
Nu este medic/terapeut
claudiu1996ro
Buna ziua !

Astazi am fost la medicul de familie sa iau trimitere pentru policlinica, dar acolo medicul este doar dimineata asa ca sunt nevoit sa revin maine dimineata.

Trebuie sa mentionez ca au disparut bubuiturile si intepaturile din ureche, ma simt mai bine acum, doar am senzatia de ureche plina, urechea inca este infundata dupa 4 zile de tratament, este normal sa fie asa ? Mai are rost sa ma duc maine dimineata la 7 la policlinica?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: