Otita medie congestiva stanga

07-08-2012
andrei1192
Nu este medic/terapeut
andrei1192
Buna ziua! Am 17 ani si am fost diagnostigat cu otita medie congestiva la urechea stanga de catre medicul orl(timpanul era rosu). Mi s-au prescris urmatoarele medicamente pentru 7 zile:
1)Augmentin-de 2 ori pe zi
2)Nurofen Forte-de 2 ori pe zi
3)Betabioptal-3 picaturi de 3 ori pe zi
Iau tratamentul de 3 zile si cand imi pun picaturile mi se pare ca le simt gusul lor in spatele gurii. Uneori transpir si cand inghit am impresia ca ma ustura gatul. Aud un fel de tiuit in ureche(il auzeam si inainte, de-asta m-am dus la orl). Acum o zi a parut ca a disparut, dar astazi il aud iar.
E normal ce mi se intampla? Am inteles din ce am citit ca daca tratamentul de 7 zile nu reuseste, o sa imi trebuiasca o opertie. Imi puteti spune ce se va intampla daca nu se vindeca otita doar cu medicamente? In plus peste 3 zile de la terminarea tratamentului trebuie sa plec in Germania(cu trenul). Ar trebui sa aman aceasta calatorie?
Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
07-08-2012, ora 22:09
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Si eu am avut otita medie, am luat tratament, insa acuma nu mai am lichid dupa timpan mi s-au egalizat presiunile desi imi spusese ca sa ma operez ca aceasta cauza este de fapt localizarea stafilococilor in fosele nazale dar nu am vrut operatia si am luat antibiotice.Pazeste-te sa nu bagi apa in ureche nu manaci si bei rece toata viata si nu stai in curent e simplu.Mai ia si un Aerius 1/zi am luat si eu este antialergic daca simti ca stranuti ti se infunda urechea.Iti trece dupa 7 zile fi sigur.
0
09-08-2012, ora 09:47
andrei1192
Nu este medic/terapeut
andrei1192
Multumesc pentru raspuns! Cu alergiile nu am deloc probleme. Totusi ce se intampla daca nu trece in 7 zile? Ce presupune operatia?
0
09-08-2012, ora 12:59
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
operatia insemna ca iti pune un tub de dren micut in timpan ptr secretii sa se evacueze afara, ca aicea http://www.doctorionline.ro/feriti-va-de-otita-cauzele-si-tratamentul-acesteia/...dar poate nu o sa fie cazul..Sigur o sa treaca si eu amvut mai apare uneori dar incerc sa ma feresc de curent de mancare rece si bauturi reci.
0
09-08-2012, ora 16:18
andrei1192
Nu este medic/terapeut
andrei1192
Sper si eu sa ma vindec, insa cand casc simt un fel de zgomot in aceeasi ureche cu problema. Sa fie din cauza otitei sau poate fi si din alta cauza? Mai trebuie sa iau medicamente 2 zile si nu cred ca va disparea in acest timp...
0
12-08-2012, ora 17:34
andrei1192
Nu este medic/terapeut
andrei1192
Pana la urma am fost la orl si mi-a zis ca s-a vindecat, iar zgomotul este cauzat de crestere si va disparea cu timpul.Cam atat de spus... E bine ca am scapat usor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.