otita sau altceva?

22-04-2008
stefan_alba
Nu este medic/terapeut
stefan_alba
problema pe care o am este de aproape doi, mai bine spus din toamna anului 2006, eram in ultimul an de facultate, si tocmai venisem din ultima vacanta de vara, urechea stanga a inceput sa vajie si sa pocneasca, am fost la primul medic orl, care mi-a recomandat sa-mi fac dintii din partea respectiva, am urmat sfatul, dar dupa doua luni problema a revenit, am fost la alt medic si i-am explicat problema cu vajitul si cu pocnitul urechi, i-am spus ca acest lucru se intampla doar cand urchea intra in contact cu aer rece, concluzia lui a fost alergic la frig, am urmat tratamentul si mi-a trecut pe moment, dar dupa alte trei luni acelasi simptome, la alt medic, alta concluzie, timpanul e ok, dar am otita interioara, nu stiu exact denumirea medicala, am urmat tratamentul, urchea si-a revenit dar pocniturile au ramas, dupa cateva luni acelasi simptome, aceiasi concluzie, nu stiu ce sa mai fac, ce pastile sa i-au, oare e din cauza frigului sau poate ca ma tras curent
7 comentarii
0
23-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Spune.mi..cum respiri pe nas.?
NU sa vorbit despre o deviatie de sept sau o rinita cronica???
0
23-04-2008, ora 00:00
stefan_alba
Nu este medic/terapeut
stefan_alba
destul de bine, dar cand apare problema se infunda un pic nasul, dar nu inteleg de ce la frig apar simptomele acestea. sa nu fie vorba de tinitus? a inceput sa pocneasca si urechea dreapta, dar am observat ca pocneste doar cand inchid gura, mai tare, sau misc mandibula intr-o parte sau alta, dar nu inteleg de ce vajie cand primesc un ic de aer rece, nu pot umbla cu capul gol nici primavara.
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista 2 posibilitati.
1. problema este in nas...ai o rinita cr. si la frig se inflameasa si se umfla cornetele nazale..care astua troma lui Eustachi...)acel tubulet care duce aer in spatel timpanului)..ca rezultat nu se aeriseste bne urechea si timpanul nu functioneaza corect...la fiecare inghtitura se infunda si se desfunda urerchea cu un sunet..(se trateaza la ORl)
2. O afectiune a articulatiei tempro mandibulare( luxatie.lipsuri dentare)...sa modificat felul cum musti...si auzi zgomotul din articulatie. Se trateza la stomatolog...sau BMF(oro maxilo facial!)
0
24-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
te apuca la perioade fixe vajaiala si pocneala ?adica dupa 2-3 luni mereuu incepe

ce pastile ai luat pana acum?
0
25-04-2008, ora 00:00
stefan_alba
Nu este medic/terapeut
stefan_alba
nu are un anumit timp, ma apuca doar cand las urechea descoperita la aer rece, sau in curent, nu stiu ce sa mai fac? am luat ceclozone, dar nu a trecut, am luat si bilobil la fel, ce sa fac?
0
25-04-2008, ora 00:00
stefan_alba
Nu este medic/terapeut
stefan_alba
s-ar putea sa fie cea de a doua situatie, luxatie, lipsuri dentare, chiar am doua masele cazute, dar nu imi explic de ce la frig, la aer rece?, acum o am infundata si am luat doxacilina, nu a avut efect, acum i-au ceflacor de 3 zile, trei pe zi, nu are nici un efect, ce sa i-au? in vara trecuta am luat cecloyone de 750, sa i-au iara? la orl nu am fost, pentru ca stau cinci minute si acelasi simptone imi spun si stau doar cinci minute la consultatie, daca nu imi revin cred ca am sa fac si acest lucru, acum nu pocneste, dar parca imi este infundata si vajie, (ceva asemanator vajaitului), eu cred ca este otita medie, o infectie in spatele timpanului, farmacista mi-a recomandat 7 zile ceflacor, cred ca am sa iau vreo 10 zile doar sa treaca aceasta stare. ms astept un raspuns
0
28-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
poti sa iei ce ti-a recomandat farmacista dar daca nu problema se agraveza, nu indopa urechea cu tot felul de medicamente
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.