otita sau nu.urgent:-s

26-12-2008
oanamaria
Nu este medic/terapeut
oanamaria
ieri m-a durut foartea tare urechea stanga.seara mi-am pus vata cu spirt in ureche.azi dimineatza am fost l urgentze, acolo medicul mia spus k nu este ceva grav, mi-a dat sa iau otocalm si nurofen.dar ink am doarae.iar pe fisa scrai omc...si nu stiu ce inseama.ar putea fii ceva grav...
6 comentarii
0
27-12-2008, ora 01:43
Shobixella
Nu este medic/terapeut
Shobixella
V-as ruga din suflet, daca puteti sa-mi dati sh mie mai multe detalii despre Rotavirus...Am un fratior de 1 an sh 4 luni care are acest virus...
0
27-12-2008, ora 07:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru oanamaria : omc inseamna otita medie congestiva.Lasa otocalmul ca nu te va ajuta prea mult [ nu are antibiotic] si ia de la farmacie Garasone picaturi auriculare [costa pana-n o suta de mii] si pune cate 2 picaturi de trei ori pe zi.Nu mai utiliza spirtul in ureche.Daca iesi sa pui caciula.Sarbatori fericite!
0
27-12-2008, ora 07:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru Shobixella : Rotavirusul este localizat in intestin si da gastroenterita cu diaree severa, febra, dureri abdomonale, voma, in special la bebelusii sub un an.Copilul se deshidrateaza, scade in greutate, nu mai mananca.Spitalizarea e obligatorie.Copilul poate fi vaccinat impotriva acestui virus.Cum vaccinarea se face numai la solicitarea parintilor, aceasta se plateste.Virusul se transmite pe cale fecal-orala.Igiena copilului trebuie sa fie foarte buna si adultii trebuie sa aiba mainile spalate cand umbla cu un copil mic, cand ii prepara hrana si-i da sa manance.Sarbatori fericite!
0
28-12-2008, ora 19:08
oanamaria
Nu este medic/terapeut
oanamaria
mai am o intrebare.eu iau si anticonceptzionale.nurofenul neutralizeaza efectul anticonceptzionalelor?.adik dak am luat nurofen si am facut sex.aj putea ramane gravida?
0
29-12-2008, ora 14:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, nu vei ramane insarcinata.Nurofenul nu are treaba cu contraceptivul.
0
30-12-2008, ora 17:11
oanamaria
Nu este medic/terapeut
oanamaria
multzumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: