otita seroasa (?) + tinitus

02-09-2010
alevian
Nu este medic/terapeut
alevian
buna ziua,

in urma cu aproape 8-9 luni am purtat regulat dopuri in urechi in timp ce dormeam.
intr-o seara, dupa ce am facut un dus, cred ca a mai ramas sapun in ureche si cand am pus dopul la urechea dreapta, mi s-a parut ca a ramas "ceva" blocat acolo (aveam o senzatie usoara de apasare).

dupa cateva saptamani(in care tot mai aveam acea senzatie), urechea dreapta a inceput sa tiuie.
la inceput tiuia foarte putin, si doar cand tineam capul inclinat la un anumit unghi. apoi a inceput sa tiuie usor indiferent cum tineam capul.

la un moment dat, credeam ca am un dop de ceara si am cumparat de la farmacie un spray Humex pentru curatat urechea. l-am folosit putin (si marturisesc ca am folosit si betisoare de bumbac, pe care le-am introdus cam adanc), dar nu a aparut nicio urma de ceara. la o zi dupa aceasta am constatat ca imi curgea sange din ureche si am fost la un doctor, care mi-a spus ca aveam un mic hematom, cu o crusta sangerie care se formase in urma sangerarii. a incercat(si nu a reusit) sa scoata respectiva zganca, si mi-a prescris un tratament cu Otis-T. de asemenea, mi-a facut si o spalatura in ureche (cu o siringa), intrucat eu credeam ca inca am un dop de ceara. Am urmat acel tratament (Otis-T) o scurta perioada de timp, si apoi am fost la alt medic, care a reusit sa scoata respectiva crusta, si mi-a dat un tratament cu Cexyl, Ketotifen si Prednison. Dupa acest tratament, am mai facut o spalatura pentru a curata micile resturi care erau in ureche (de la hematomul respectiv).

intre timp, tiuitul din ureche a devenit mai intens si a capatat 2 forme: un sunet ascutit care se manifesta in permanenta si unul mai putin ascutit care nu se manifesta tot timpul (si care se accentueaza daca apas cu degetul in regiunea din dreapta pavilionului urechii). Pentru tiuit am urmat un tratament de 2 luni (cu o luna pauza intre ele) cu Sermion (mentionez ca pauza a fost facuta involuntar), insa nu prea a avut efect.

in urma cu o luna am facut un tratament de 7 zile cu Bioparox, Aerius, Flamexin, Bixtonim si inhalatii cu Pinosol, ipoteza fiind ca tiuitul are o origine inflamatorie. acest tratament nu a functionat deloc, si la sfatul medicului, ieri l-am reluat (tot pentru o perioada de 7 zile). am facut si o audiograma (care am inteles ca a avut un rezultat bun) si o timpanograma (la care nu stiu exact ce sa cred, intrucat de la cabinetul la care am facut-o mi s-a spus ca e perfect normala, iar la doctorul care a comandat-o am aflat ca nu este normala, si ca as avea o otita seroasa (s-a uitat si in urechea mea si mi-a spus ca ar fi prezent un lichid in zona timpanului))

de 2 zile, a inceput sa ma doara urechea cu pricina, atunci cand inghit. nu ma doare intotdeauna, durerea este usoara, insa nu mi se pare normal sa ma doara.

peste aproximativ 2 saptamani a ramas sa ma duc la doctorul care m-a consultat ultima oara (care este in alta localitate), si sa fac o "injectie transtimpanica" (sper ca am inteles bine).

intrebarea mea este daca as putea astepta atat, sau daca ar trebui sa caut imediat sa ma duc la altcineva (medicul respectiv este in concediu). de asemeni, v-as fi recunoscator pentru orice alte sfaturi privind conditia mea.

va multumesc.
1 comentarii
0
02-09-2010, ora 19:14
alevian
Nu este medic/terapeut
alevian
am uitat sa mentionez ca durerile din ureche au aparut odata cu niste dureri mai puternice de la maseaua de minte din acea zona (care presupun ca acum si-a gasit sa creasca), si am mai citit pe internet si s-ar parea ca aceasta masea de minte poate cauza si dureri in ureche. imi puteti confirma/infirma, va rog, acest fapt ?

va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.