Otita supurata la copil de varsta 1 an si 6 luni

17-12-2018
Ilon
Nu este medic/terapeut
Ilon
Buna seara. Baietelul meu de 1 an si 6 luni a facut pana in prezent 6 otite, supurate de fiecare data. Prima otita supurata a coincis cu cresterea primilor dinti. "Apogeul" a fost acum la 1 an jumate cand intr-o luna de zile a facut de 3 ori...de fiecare data supurata. In cazul lui in afara de muculetii care ii avea din nou asociati cu cresterea celor 4 canini alte simptome de raceala nu a avut. Am fost la control pediatric sa ne confirme. Medicul Orl la prima otita ne-a dat Augmentin dimineata si seara, nurofen de 3 ori pe zi, maxitrol in nas si Otis in ureche si bineinteles aspirat nasul si curatat f des. La o saptamana dupa incetarea tratamentului a facut peste noapte febra 38.5 ( febra a fost prezenta mereu in momentul in care urechea a inceput sa curga) iar dimineata urechea ii curgea si avea muculeti galbeni/verzi. Din nou alte simptkme nu a avut iar de dormit dormea fff bine...de la medicul orl am inteles ca otitele supurate nu dor. Tratamentul de aceasta data a fost alt antibiotic( nu imi aduc aminte numele) dar lq 2 zile a fost schimbat cu Forexo pt ca a inceput sa ii curga si urechea dreapta. Tratamentul a fost insotit de nurofen, maxitrol si otis.
Forexo a dat rezultate si dupa 1 sapt de adiministtare urechile aratau ok. DARRR la 1 sapt si un pic din nou se intampla acelasi lucru...febra noaptea, muci colorati si urechi care curg. De data aceasta i s-a administrat antibiotic intravenos Cefort timp de 7 zile. Momentan e ok dar a trecut abia 1 sapt si azi a avut putini muculeti si febra 37.5.
De 2 zile am aflat ca fratele lui mai mare are monunucleoza infectioasa dar medicul de la spital zice ca in urma comparari analizelor e f posibil ca si cel mic sa fi avut virusul si din cauza lui sa fi facut atatatea otite. Maine ii vom face analiza pt acest virus sa vedem daca l-a facut sau nu.
Tin sa mentionez ca abia la ultima otita s-a facut o analiza a secretiei din ureche unde rezultatul a iesit negativ. Medicul orl recomanda scoaterea polipilor ca metoda de rezolvare a otitelor dese dar doar dupa varsta de 2 ani si doar in sezonul mai cald.
Ce recomandari aveti? Multumesc!
1 comentarii
0
17-12-2018, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti cu copilul la Gastrologie
cauza acestor otite este intoleranta copilului la lactoza sau gluten ( ambele producatoare de mucus)
acolo este cauza problemelor la nivelul intestinelor si alimentatia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.