Otite foarte frecvente

12-02-2018
Simona I
Nu este medic/terapeut
Simona I
Buna ziua, dle Doctor, am mai scris de2 ori pe site si va multumesc pentru promptitudinea de care mereu ati dat dovada, va rog sa imi scrieti parerea d-voastra: am fost la medic in urma a altei otite facute de copilul nostru de 4 ani si mi-a prescris de aceasta data(fara sa fie infectie) estilsona picaturi orale 7 zile de 3 ori/zi cate 1 ml, este cortizon, suntem in spania. Dar nu prea am incredere sa ii dau cortizon pentru asa ceva(pe prospect nu scrie ca s-ar folosi la aparatul auditiv), mi-a spus ca are muci acolo pe canal dar nu e infectat inca. Ce parere aveti? Mi-a spus ca daca nu scapa de acesti muci ar trebui pus un tub la timpan, nu am inteles exact. Daca am nevoie de ceva medicamente din Romania, ar putea sa mi le trimita sora mea. Va rog sa imi spuneti ce am de facut. Va multumesc mult !!
2 comentarii
0
12-02-2018, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tub in timpan se pune la Otita Seroasa
cititi ce am scrsi pe forum depsre asta
2 Cauza otitelor seroase repetate se afla in Burta., problemele gastro-intestinale, intoleranta la lactoza sau gluten
cititi depsre alimente Alergene si Alimete producatoare de mucus
3 deasemenea un copil care face reflux gastro-esofagian..de la alimente acre, acide, citrice, sucuri.. tot fac otite dese
fiindca acidul gastric intretine inflamatia pe faringe pana sus in rinofaringe
0
13-02-2018, ora 14:09
Simona I
Nu este medic/terapeut
Simona I
Dar in conditiile in care nu are nici un alt simptom copilul afara de otite frecvente, poate avea intolerants la lactoza sau gluten? Aceasta saptamana am evitat a-i da lapte si astazi am fost la control si intr-adevar urechile erau curatate, acasa am fscut doar serosol cu ser fiziologic, atat. O sa citesc si ce mi-ati spus, dle dr. Totusi cum stiu daca are reflux gastro-esofagian ca alte simptome copilul nu are. Va multumesc pentru rabdare!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.