Otite seroasa repetate 3, 5 ani

19-11-2019
AndaFlorina
Nu este medic/terapeut
AndaFlorina
Bună ziua, băiețelul meu în vârstă de 3 ani și 5 luni a avut în ultimul an și jumate 11 otite seroase, din care 5 s-au transformat în supurate și au necesitat antibiotic. Practic a fost aproape permanent cu otita, pauze de câte o săptămână doua și la primele secreții nazale boala a revenit. Auzul este mereu scăzut, se pare ca deja este afectat și timpanul. După primele 6 otite, i-au fost scoși polipii, însă otitele apar la fel de repede și de frecvent. Răcelile lui sunt ușoare, secreții apoase, fără temperatura, fără tuse, fără stare generala proasta. Face temperatura mare când otita devine purulenta. Le-am tratat la început cu maxitrol/tobradex/betabioptal, Polygema, Sinupret, fără niciun rezultat, la ultimele otite am renunțat și am folosit doar soluții hipertinice, lavaj (cu aspiratorul pe nara opusa) și aerosoli. El oricum stie să-și sufle nasul foarte bine de aproape un an. Suflam ușor, cu nara cealaltă acoperita. Ni s-au recomandat aeratoare, dar n-am avut curaj sa le punem și am primit și o "contra-recomandare" când am cerut a doua părere, cu mențiunea ca" nu ar fi cazul și ca se optează pentru ele în cazuri mai grave". Copilul este scos din colectivitate. După primele 3 otite am scos laptele de seara și de noapte. Va rog să-mi spuneți dacă e ceva ce nu facem bine cu privire la tratament. După cele prezentate credeți ca ar fi necesare aeratoarele? As putea face ceva în plus? Credeți ca sunt necesare alte investigații? Pentru alergii si/sau reflux? Vom folosi și guma de mestecat și acadele. Nu ne-au fost recomandate de medic și nu știam ca ne pot ajuta. Va mulțumesc mult. Toate cele bune!
1 comentarii
0
13-12-2019, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 laptele de Vaca trebuie scos complet..si alte Alimente producatoare de MUCUS se explcud Complet pana la vindecarea otitelor, dupa asta o sa adaugati cate 1 din produse, diversificarea..cum se face de la 6 luni de viata, se da 1 produs.. cate putin si se urmareste reactia...corpului, secretiile din nas si calitatea scaunului
2 copilul trebuie investigat la Gastrologie. cauza problemelor sigur este la nivelul tractului digestiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.