otomicoza

05-01-2018
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Ma puteti ajuta cu un sfat? Se scapa greu de aceasta ciuperca?. In urma unui tratament cand pastile cand picaturi am facut aceasta ciuperca! iau de cateva zile menoderm insa medicul mia zis sa opresc si sa pun apa oxigenata. Desi nu ma durea nu nimic am zis ok o sa pun si azi dupa ce am pus a incrput durere :((( sunt speriata pana ajung la otorin s
A imi zica ce sa fac poate imi puteti da un sfat? Este adevarat ca poti face meningita? Sau sa atace osul cranian?
25 comentarii
0
05-01-2018, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otomicoza..este o ciuperca in canalul auditiv ( doar netratata poate sa ajunga sa perforeze timapnul si sa faca complicatii)
acum trebuie avut grija sa NU ajunga apa si nici aburi in ureche ( când facem baie se pune vata imbibata in creme in urechi, gen dopuri)
dupa baie se usuca si urechea in interior cu servetele de hartie, gen sugativa, dupa se usuca binbe cu uscatorul de par..sa ramana urechea uscata
in mediul Uscat.. nu se dezvolta miceliile
0
05-01-2018, ora 12:52
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Picaturile pe care le pun sunt ff lipicioase.. Le ajuta sa se inmulteasca? De ce dupa ce am pus picaturi dw apa oxigenata am avut dureri de ureche? Azi la 1 mweg sa ma vada un alt medic... Ce ma sfatuiti sa merg la un otorin privat cat mai repedw sau sa astept pana pe 22??va multumesc frumos
0
05-01-2018, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile uleioase.. NU sunt bune la tine
apa oxigenata.. uneori irita si mai tare o piele care este deja iritata
cauta Exoderil, Nitrofunghin... orice alte solutii pe bza de alcool pentru Micoza ( chear daca scrie ca sunt pentru unghii, sunt bune si in ureche, tot piele este)
0
05-01-2018, ora 18:17
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Multumesc frumos.am fost azi si mi sa zis ca nu mai vede nici o ciuperca si ca urechea e ok... Ok doar ca timpanul pare incretit putin ceva de genu. SI Sa nu mai pun nimic, o fi asa din cauza apei oxigenate pe care am puso?
0
07-01-2018, ora 13:40
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Nu am mai pus nimic asa cum mi sa zis de.doua zile si azi au inceput iar intepaturile la urechi :(( Nu stiu ce sa mai fac... Mi sa zis va sunt ok doar timpanul ceva de.genu ca e strans si atat dar de ce ma.inteapa? Iau antiinflamator oral (ibuprofen) dar degeaba.
0
07-01-2018, ora 15:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci ce am scris mai sus..usuci si incalzesti urechea in interior cu ar cald de la uscatorul de par
0
07-01-2018, ora 16:40
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Multumesc, asa o sa fac.
0
11-01-2018, ora 16:31
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Buna ziua ;(( am o saptamana fara nimic si azi am fost asa sa fiu sigura ca e ok si imi zice ca am urechile inflamate si inca am ciuperca desi ultimul medic s zis ca nu mai am. Mi sau dat aceleasi picaturi Ekzem, ciudat e ca astea se folosesc cand ai crusta de la dermatita sa nu te mai manance si sa nu se inflameze!!! Si totusi pt ciuperca nimic? Mia zis ca e si pt ciuperca dar pe ea nu scrie asa ceva.Ce sa mai fac?? 4 medici 4 opini... Prima data (otita) apoi nu e e dermatita cu cojite ce se inflameaza de la schimbarea de vreme. Dupa tratamentu cu ekzem imi zice altu... Ciuperca... Apoi peste o saptamana nu mai ai nimic! Acu iar!! Ce sa fac?
0
11-01-2018, ora 16:38
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
E posibil sa nu faca difrrenta intre cojitele de la deematita? Cu cele dw la ciuperca?
0
11-01-2018, ora 17:47
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
De diminiats am avut mancarimi la o ureche si a iesit ca o bucatica transparenta uscata
0
11-01-2018, ora 23:24
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Am uitat sa specific ca nu sunt in tara sunt in spania :( poate ma puteti ajuta cu o parere
0
11-01-2018, ora 23:27
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Am uitat sa specific ca nu sunt in tara sunt in spania :( poate ma puteti ajuta cu o parere.daca e ciuperca nu se infunda.urechile? De cand.am.problema asta dupa antibiotic mia aparut sj pe.spate o bucata iritata si cu mancarimi.
0
12-01-2018, ora 10:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu de la distanta..
am scris mai sunt parerea
0
12-01-2018, ora 11:42
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Tocmai am iesit de la un alt medic si mia zis ca nu pare a fi ciuperca ci un fel de coaja cum sar vindeca ceva de genu o ureche e bine.doar ca cica ar vedea lichid cristalin.asa scrie in spatele timpanului si. La cealalta lafel cu jum de timpan ok jum cu coaja pe el.-.Ce sa mai zic??
0
25-01-2018, ora 18:14
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Buna seara, am intrat sa va multumesc pentru toate raspunsurile si sa va zic ca am ajuns azi la orl unde mi sau curatat urechile si mi sa zis ca nu e otita si ca nu am ciuperca ! A zis ca e ca o iritatie ce poate iesi in orice parte a corpului, dupa aspirare mi sa zis sa nu dau apa la ureche si sa pun Menoderm! Va multumesc frumos pentru timpul acordat
0
08-02-2018, ora 19:41
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
1 era corect sa postezi tot acolo unde ai postat prima data..sa stim depsre ce vorbim
2 cred ca este o otomicoza nevindecata
dupa un timp se cumuleaza secretii lipte de timpan si necesita curatarea la cab. ORL
3 ai uccat urechea permanent cu servetele de hartie si uscator de par?? sa nu ajunga nic i aburi, nici transpiratie in ureche???

Imi cer scuze, cum ziceam dupa aspirare mi sa dat sa pun picaturi zicand ca nu am ciuperca ci o egzema.sa va scriu ce. A scris pe foaie domnul doctor.(""eccema leve ambos Caes, cera impactada in amandoua urechi ce se extrage, amandoua timpane indemnes (nu stiu ce inseamna asta) fara semne de ocupatie a urechii medii ) Juicio Clinico (eccema otico) ca tratament sa am grija sa nu intre apa si sa pun picaturile atat.dureri nu mai am si nici mancarimi dar cum ati zis am sters usor cu servetelu si au iesit niste chesti gen ceolofan ff transparente da putine ca niste cojite si servetelul un pic murdar de ceara. Nu inteleg de ce simt aceasta vibratie de parca ar vibra
0
08-02-2018, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa lipit una din aceel cojiti de timpan, impinsa in colo !!!
nu ai de ales tot la ORL tre sa ajungi s.o scoata
0
08-02-2018, ora 21:09
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Va multumesc, sper din suflet sa fie asta sa nu fie alta problema :( sunt un pic in depresie cu toata treaba asta cu urechile si nu mai suport vibratiile astea, ma gandesc numa sa nu fie ceva rau :(( ma ameteste de cap, nu pot face nimic sa potolesc din vibratiile astea nenorocite?si daca aju.g peste 10, 15 zile la orl. Nu se poate intampla nimic?
0
10-02-2018, ora 17:57
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Imi puteti da un sfat sau sa imi ziceti ce pot lua pentru egzema? Vad ca de ieri au reaparut intepaturile se simte de parca as fi zgariat pielea (intepatura, usturime) am pus azi iar menoderm dar totusi cat sa tot mai pun? Am pus 10 zile pauza de 6 zile si azi ma intepat destul de tare :( si ieri medicul de familie cand iam dus informele de la orl sa uitat la urechi si mia zis ca nu o sa scap niciodata de egzema asta si ca e pe sistem nervos (stres) chiar nu o sa mai scap de ea? O sa stau mereu cu picaturi antiinflamator?
0
11-02-2018, ora 11:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Bolile de piele... au o singura cauza Intestinele intoxicate
cand organismul nu digera anumite alimente, intestinul nu mai este in stare sa faca detoxifierea corect
sistemul limfatic trage acele toxine si le elimina din corp prin mucoase, piele
1 un regim alimentar corect fara lactate, mezeluri, dulciuri cu creme si frisca, fara sucuri, coloranti si euri
un tratament naturist de detoxifiere si scape de bolile de piele
2 local. spalat urechea cu solutii pe baza de alcool ( bitter suedez..s.a), uscat urechea cu servetel si uscator de pal...
dupa se aplica ungTriderm
0
12-02-2018, ora 22:36
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Va multumesc.. Am inceput de azi cu mancarea sanatoasa as vrea sa va intreb dacs ar trebui sa cer o radiografie la cap? Pt senzatia asta de vibratie? Cand ating la ceafa sau gat, capu.. Gen ciocanit sau pur si simplu mai tare simt o vibratie la urechea dreapta... Sa fie din xauza urechii sau pot fi alte cauze? Am fost la medicul de familie si ma tine doar in (esti stresata, nu ai nimic) dar asa sunt de cateva zile si nu mai trece!! ;((
0
12-02-2018, ora 22:39
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Am luat crema triderm... O pun pe betisor si bag in ureche?
0
21-02-2018, ora 19:54
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Buna seara, se pare ca nu mai scap de nenorocitele astea de otite (ma rog, asa zice mai nou) mi sa zis ca am o otita medie si se vede ceva lichid galben insa acu doi ani cand am.a vut otita seroasa simteam acel lichid plus urechi infundate!! Nu mai inteleg nimic, azi e a 8 zi cu antibiotic oral si un sprei nazal in caz de e ceva pe fond alergic!! Ce sa mai fac domnule doctor? Tin sa cred ca oameni astia nu stiu ce e cu ei daca nu pot sa dea de capat. As avea o intrebare la dumneavoastra, unde va putem gasi? In ce oras, spital si cum putem lua legatura cu dumneavoastra? Daca nu se rezolva nici luna asta vom face rezervare pt avión, suntem din suceava (falticeni). Va multumesc
0
21-02-2018, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pascani. jud iasi
35 km de la Falticeni
0
21-02-2018, ora 21:18
iasmina30
Nu este medic/terapeut
iasmina30
Multumesc frumos, am vazut la profilul dumneavoastra datele de contact, multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: