Otomicoză

08-02-2018
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
Bună seara! De câteva zile simţeam că urechea stângă îmi e înfundată şi uneori "pocneşte". De ieri a început durerea, aşa că azi am mers la medic. Diagnosticul: otomicoză. Mi-a făcut o spălătură şi mi-a extras acel "dop" de fungi. Mi-a prescris picături de Clotrimazol. Am ajuns acasă şi mi-am pus picături în urechea bolnavă, dar...senzaţia de usturime şi durere ce a apărut a depăşit cu mult durerea iniţială. Radia până în ochi şi gât. A durat cam 10 minute. Cu groază mă gândesc că trebuie să folosesc picăturile două săptămâni. Ce părere aveţi? Care ar putea fi problema? Aş putea înlocui Clotrimazolul cu altă soluţie antifungică? Mulţumesc mult!
11 comentarii
2
08-02-2018, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca exoderil ca si picaturi
cu Clotrimazol..doar poti sa stergi interioru urechii
si usuca bine urechea dupa picaturi cu servetele de hartie si uscatorul de par
micoza NU se dezvolta in medicul Uscat.. doar la cald si umed...infloreste
0
08-02-2018, ora 19:52
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
mi-am pus de probă si in urechea sanatoasa (clotrimazol). Nu mă ustură si nu ma doare. O fi conductul auditiv iritat la urechea bolnavă? Mă poate ustura de la alcoolul din compozitia solutiei? multumesc pentru răspunsuri.
0
08-02-2018, ora 21:39
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
Am cumpărat Exoderil şi am încercat şi cu el. Aceeaşi reacţie ca şi la Clotrimazol, poate chiar mai dureros.
0
09-02-2018, ora 10:09
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Urechea e f.iritata, din cauza aceasta doare!
E BINE SA LUATI PE GURA FLucoric 50 mgx2 /zi 10 zile, Nimesulid 100 mg X2/zi×2/zi, Ranitidina 150 mg x2/zix10zile, Aerius 5 mg 1tb/zix10 zile, Nidoflor unguent pe betisorul fe urechi x2/x
Zi, apoi turnati 4 picaturi caldute x2/in urechi cu vata o ora la intrare in urechex16 zile, pauza 7 zile, efectuati un examen la laborator a secretiei otice bilateral si repretati tratamentul d3 mai sus inca 2 saptamani.Micoza se vindeca f.greu si reapare.De aceeavevitati in permanentabpatrunderea apei, sapunuiluo, samponuluibin urechi folosind dopuri speciale in urechi de la farmacie.Sanatate!E.Latcan
0
09-02-2018, ora 11:07
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
Mulţumesc pentru răspunsurile dvs.! Durerea a dispărut complet, dar altceva mă macină acum. Nu cumva există posibilitatea să am un mic orificiu în timpan? Uneori, când inspir mai puternic, urechea bolnavă ţiuie. Când pun picăturile, simt usturime şi în gât. Ieri medicul nu mi-a spus că aş avea timpanul perforat (s-a uitat cu otoscopul după spălătură). Din când în când (rar), urechea "pocneşte". Mulţumesc!
0
09-02-2018, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te întorci la ORL sa examineze timpanul la Microscop..
exista fisuri mici care nu se vad cu ochiul liber
0
09-02-2018, ora 14:55
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
Am fost la ORL-ist acum circa o ora. S-a uitat din nou in ureche si a spus ca nu am nici o perforatie. Mi-a prescris alte picaturi (Ciplox si Diflazon), iar Clotrimazolul sa il mai folosesc doar peste doua saptamani. Daca nu e OK, luni oricum incepe facultatea si merg la urgente ORL din Timisoara, care e vizavi de caminul in care locuiesc (medicina). Multumesc!
0
09-02-2018, ora 17:39
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
Mi-a preparat la farmacie soluția de Diflazon și Ciplox și mi-am pus în ureche. Nu a apărut nici o jenă sau durere. Sper sa fie in regulă. Când mă spăl îmi pun vata cu ulei in ambele urechi, iar după baie mă usuc cu uscătorul.
0
22-02-2018, ora 20:21
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
De circa o săptămână nu îmi mai ţiuie urechea, nu mai simt cum se "umple" cu aer când inspir puternic, iar picăturile nu le mai simt în gât. Bănuiesc că mica fisură din timpan (dacă a existat) s-a închis. Aş putea să îmi pun Clotrimazol? Nu mă mai doare deloc, aud perfect. Foarte, foarte rar, o dată la câteva zile simt o foarte uşoară mâncărime. Am avut grijă să nu intre apă în urechi, mi-am pus vată cu ulei şi m-am şters bine după baie.
0
22-02-2018, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu te mai deranjeaza... de ce sa pui Clotrimazol??
corect este sa mai mergi la ORL sa confirme vindecarea
0
22-02-2018, ora 22:05
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
aşa mi-a spus dr. la care am fost, două săptămâni să pun Diflazon+Ciprox, apoi Clotrimazol.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: