ovare micropolichistice.. pot sa mai fac copii?

31-05-2009
mariaaaa
Nu este medic/terapeut
mariaaaa
Am 17 ani si cand eram in clasa a 8 a pentru ca nu-mi venea ciclu o perioada lunga de timp am fost cu mama la ginecolog si mi s-a spus ca am ovarele micro polichistice. Au urmat multe ecografii si o perioada de apropoape un an in care am luat rigevidon. Apoi medicul mi-a spus ca nu mai este nevoie sa mai iau iar acele chisturi de pe ovare s-au diminuat.Pot sa mai fac copii? Medicul nu a zis nimic despre asta dar o prietena mi-a zis ca stie pe cineva care aceeasi problema si nu mai poate face copii. E adevarat?
5 comentarii
0
01-06-2009, ora 08:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este posibil ca, dupa folosirea indelungata a anticonceptionalelor, sa apara sterilitatea. Numai ca un an nu inseamna chiar folosire indelungata, deci nu trebuie sa va faceti griji.
0
01-06-2009, ora 09:25
mariaaaa
Nu este medic/terapeut
mariaaaa
Am inteles ca pastile de a doua zi nu este recomandata daca ai ovarele micropolischitice. E adevarat?Ce urmari poate sa aiba?
0
01-06-2009, ora 09:25
mariaaaa
Nu este medic/terapeut
mariaaaa
*pastila
0
04-07-2009, ora 23:04
simona simona
Nu este medic/terapeut
simona simona
Buna sunt simona sunt foarte speriata am facut ieri o ecografie pe foaia care mi-a dato scrie in felul urmator: Fina lama lichidiana la nivelul fundului de sac Douglas, Vezica urinara in repletie, pereti cu grosime normala, continut lichidian, fara calculi. Jet ureteral prezent bilateral, ostiumuri ureterale cu aspect normal, uretere terminale cu calibru normal fara calculi. Uter in pozitie anteversata dimenisuni 6, 8/3, 2/3, 8 cm, miometrul are structura omogena, endometrul cu grosime de 8, 8 mm, cavitate uterina inchisa.Ovar drept cu dimensiuni= 3, 55/2 cm, structura microfoliculara. Ovar stang :cu dimensiuni= 4, 35/2, 7 cm, la nivelul sau se pune in evidenta o imagine ovalara de 2, 92/1, 68/2, 6 cm, cu contur net, regulat, perete fin, cu aspect lichidian, cu prezenta a numeroase sepruri fine complete si incomplete, care ii confera un aspect reticulat, semnal Doppler la nivel parietal. Sper ca nu vam plictisit dar sunt foarte speriata si nu stiu ce sa fac poate stiti sa imi dai un sfat doamna doctor mia zis ca parerea ei ar fi sa ma duc la operatie ca acel chist nu trece cu anticonceptionale asta ma speriat foarte mult totusi ea mia dat un tratament si anume 10 zile de doxacilina si ovule klion, si mia dat si anticonceptionale microgynon spunandumi dinou ca acel chist nu trece cu anticonceptionale ce sa fac va rog astept un sfat de la voi credeti ca trebuie sa ma duc la operatie sau ce. ca sunt foarte speriata sau credeti ca va trece cu anticonceptionale va multumesc si sper ca nu vam plictisit cu cat am scris
0
05-09-2009, ora 23:58
Ramona.M_28
Nu este medic/terapeut
Ramona.M_28
Buna ziua! Ma numesc Ramona.Am 28 de ani.Am avut o rana pe col uterin de vreo 7 ani si am fost la cauterizare abia in urma cu 2 saptamani. Electrocauterizarea nu a fost dureroasa, dar dupa aceea timp de 2 saptamani am avut abdomenul inferior foarte inflamat si am inceput sa elimin cam 100 de ml de lichid pe zi.Corpul producea continuu acel lichid si ma simteam foarte slabita.Initial m-am speriat, dar apoi mi-a spus medicul ca e ceva normal.Va rog sa-mi raspundeti daca majoritatea femeilor care au recurs la cauterizare au trecut prin ce am trecut si eu.Mentionez ca dupa 2 saptamani scurgerea cu lichid s-a oprit.
In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.