Paralizie hemilaringe sting posttraumatic.

18-08-2011
MMP77
Nu este medic/terapeut
MMP77
Buna ziua! Asi aprecia mult o mica consultatie pe marginea problemei mele.
Am avut un mic accident la mare, am cazut si m-am lovit puternic de apa in zona toracica stinga. La 3 zile m-am pomenit cu o disfonie, care are deja peste 3 saptamini si nu mai trece. Am mers la medic ORL-ist a 2 saptamina. Am fost diagnosticat cu infectie la laringe, mi-a prescris antibiotice. Peste o saptamina, nici o schimbare. Am mers la alt ORL-ist. De aceasta data am fost diagnosticat cu paralizei hemilaringe sting posttraumatic. Medicul a constatat imobilitatea unei corzi vocale. Este adevarat, vocea mi-i bitonala. Mi-a prescris un tratament extrem de intens, cu 6 tipuri de injectii i/m si picuratori. Din ce am reusit sa gasesc pe net, medicamentele prescrise sunt pentru imbunatatirea alimentarii cu singe a organismului, respectiv si a sistemului nervos. La moment fac procedurile prescrise pentru 6 zile, sunt in ziua 3. Dinamica este negativa. Vocea in cel mai bun caz nu se redreseaza, iar daca fac uz de glas, mi se inrautateste.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca corespunde simptomologia la tratamentul prescris. Ar trebui sa fac careva investigatii aditionale, ex. o radiografie pulmonara?
In cazul in care diagnostiul stabilit este corect, iar tratamentul nu da rezultate, care sunt perspectivele ulterioare?
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
18-08-2011, ora 14:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. diagnosticul este corect si tratamentul la fel
2 daca acest tratament nu da rezultat in urmatoarele 3 saptamani.. din pacate coarda vocala asa ramane.
un nerv afectat prin traumatism sau edem posttraumatic.. NU se mai reface, nervul mort.. mort ramane
3 partea buna a problemel este ca cu timpul cealalta coarda vocala devine mai mobila..si incepe sa ajunga in miscare pana la coarda vocala fixa.. astfel in 3 luni o sa.ti recapeti vocea ( organismul compenseaza singur fara nici un ajutor din partea ta sau a medicului..si asa se intampla in mod normal si cu alte boli.. se vindeca organismul singur.. numai NU trebuie sa.l incurcam)
0
18-08-2011, ora 16:08
MMP77
Nu este medic/terapeut
MMP77
Dl. Doctor, raspunsul Dvs. ma incurajeaza! Multumesc foarte frumos!
0
18-08-2011, ora 20:48
georgeta yilmaz
Nu este medic/terapeut
georgeta yilmaz
buna seara am 51 de ani şi fac sport de 2 ani la sala de 1 luna de zile au ınceput sa ı-mi trosneasca genunchii fara nici o durere va rog sa-mi spuneti daca este vreo legatura cu sportul şi ce trebuie sa fac de curınd mi-am facut toate analizele şi am lipsa de fier am luat tratament 1 luna de zile va multumesc anticipat
0
18-08-2011, ora 22:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este un risc de ruptura de menisc..
trebuie sa va vada la Ortopedie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: