parestezie ca urmare a imobilizarii in aparat gipsat

26-06-2014
nina74
Nu este medic/terapeut
nina74
In ziua de 15 iunie am suferit o luxatie externa de rotula, cu afectarea ligamentelor iar piciorul stâng mi-a fost imobilizat in atele gipsata femuro-gambiera(inclusiv laba piciorului).Dupa 10 zile am inlocuit atela gipsata cu o orteza mobila, care va fi blocata in extensie 0 grade inca 20 de zile. Dupa o saptamână de purtare a atelei gipsate a apărut senzatia de amorteala si furnicaturi in talpa si degete. ortopedul a spus ca probabil e comprimat un nerv, dar nu mi+a recomandat nimic.Am sperat ca odata cu purtarea ortezei care e mai usoara decât ghipsul si nu imobilizează articulatia gleznei, doar genunchiul, problema sa se amelioreze, dar persista. In plus am constatat că ultimele doua degete ale piciorului nu le pot misca bine si nu le pot departa. Când palpez degetele simt furnicaturi care apar pe o treime din talpa. Ce se intâmpla si ce trebuie sa fac?
1 comentarii
0
28-06-2014, ora 15:52
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Da, este posibil sa fie comprimate niste filete nervoase. Trebuie sa luati suplimente de vitamine grup B, de exemplu Milgamma N, si Thiogamma (sau un preparat ce contine acidum tiocticum). Acestea ajuta la refacerea nervului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: