Pensionare pe caz de boala.

28-02-2017
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Sufar de schizofrenie din 2007 adica de la varsta de 23 de ani.Am fost internat la spital de 4 ori a cate 42 de zile.Intrebarea mea este daca pot beneficia de pensie de invaliditate si cat este aceasta pensie?Mentionez ca iau 11 pastile pe zi.Va multumesc!!
22 comentarii
1
28-02-2017, ora 19:43
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
V-am raspuns la solicitarea pe care mi-ati trimis-o cu mesaj privat.
Sanatate!
1
28-02-2017, ora 21:11
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.As vrea sa stiu daca nu mai am episoade psihotice in prezent as putea sa trec de comisie deoarece pareri eronate despre lumea inconjratoare nu mai am.Tot ce ma deranjeaza acum este o fobie sociala extrem de dureroasa.Nu pot sa ies in locuri aglomerate.Foloseam doar taxiul pana acum 6 luni cand ma deplasam prin oras.De loc de munca nici nu se pune problema.Cand ma cuprind aceste temeri sa le spun crize simt ca asa cum vad eu de ex o culoare sau un punct asa sunt vazut si eu de lume.adica simt cu alte cuvinte ca mi se citesc gandurile.Ce credeti as putea sa ma pensionez cu aceste simptome?
0
28-02-2017, ora 22:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Din nou: v-am raspuns in privat ☺
0
01-03-2017, ora 00:16
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Netsky
Am o intrebare pentru tine : intre cele 11 pastile care le iei pe zi se afla si vreun antidepresiv?
0
01-03-2017, ora 05:49
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salut.Pastilele pe care le iau sunt:
leponex 100 mg 0-1-2
abilify 15 mg 1-0-0
diazepam 10 mg 2-0-0
cipralex(elicea) 1-0-1
Depakine 300 mg 1-1-1.
Am uitat iau si concor de 5 mg 0-0-1.
Deci 12 pastile.
De ce intrebati daca iau antidepresiv?
1
01-03-2017, ora 07:34
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Puteti sa obtineti si certificat de incadrare in grad de handicap daca boala a debutat inainte de 26 de ani!!
0
01-03-2017, ora 08:13
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Netsky
Multumesc de raspuns. Am vazut ce pastile iei. Am luat si eu leponex in combinatie cu Abilify. Pe schema asta sunt sigur ca nu vei face recadere. Sa nu omiti(uiti) niciodata sa-ti iei pastilele.
Te-am intrebat de antidepresiv si, precum banuiam am primit confirmarea ca iei. Escitalopramul(Cipralex/Elicea) ai grija cu el.In general antidepresivele te fac sa te simti bine dar pot da simptome de boala. Sa stii ca leponexul are un efect antidepresiv excelent. Dar tu probabil ca iei escitalopram pentru anxietate, ca vad ca mai iei si diazepam ! Cum spuneam, pe schema asta clozapina + abilify n-are cum sa te lase sa recazi dar escitalopramul te poate intarzia in a constientiza boala 100%. Nu stiu daca in cazul tau tu constientizezi ca poate exista un delir/suspiciozitate sau chiar false amintiri. Ai grija ce crezi despre lumea exterioara ca s-ar putea sa nu fie adevarat. Eu m-am trezit la realitate abia dupa ce am scos antidepresivul de pe schema Invega+Seroquel si dupa ce am luat clozapina 10 ani.
Cat despre pensia de boala nu stiu ce sa zic. Urmariti ce i-am spus pe alt topic altui forumist pe un subiect la care s-a postat de curand. Ajutor de handicap poti lua la ce boala ai. Nu cred ca e musai sa debutezi la <=26 ani in schizofrenie ca sa iei ajutorul de handicap. E vorba de schizofrenie aici. Nu se pune problema sa nu te incadreze in grad de handicap. Ia de bun ce a zis mai sus si epona poate ca dumnealui cunoaste legislatia referitoare la persoanele cu handicap.
Numai bine!
1
01-03-2017, ora 08:21
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Lucrez la institutia care elibereaza certificate de handicap din acest motiv am zis ca trebuie sa debuteze tulburarea psihica inainte de 26 de ani pentru a obtine certificat de incadrare in grad de handicap!
0
01-03-2017, ora 14:50
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Buna ziua. As avea o intrebare pentru ''epona''.Am inteles ca lucrati la institutia care elibereaza certificate de handicap.As dori sa stiu va rog frumos ce trebuie facut sa beneficiez de pensia pt. aceasta boala.Imi puteti spune ce pasi trebuie facuti si cam cat este pensia.Va multumesc!
0
01-03-2017, ora 15:56
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Netsky
Citeste te rog ce am scris pe un subiect foarte recent tulburare-schizotipala
Pensia de boala si ajutorul de handicap nu se pot obtine de la aceeasi Institutie. Sunt comisii diferite pentru ele. Una e la DGASPC(sigur) pentru ajutor de handicap si alta cred la Casa de Pensii(dar nu cred ca in aceeasi cladire cu Casa ci probabil in alta parte) pentru pesia de boala.
0
01-03-2017, ora 16:28
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Netsky
http://www.romedic.ro/forum/tulburare-schizotipala-100296/1
0
01-03-2017, ora 16:54
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@clozapin_
Am citit ce m ai indrumat sa citesc.As vrea sa stiu daca esti sigur ca pensia de boala este 520 lei.Imi pare destul de maricica.Eu auzisem ca ar fi cam 250 lei.
1
01-03-2017, ora 20:56
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Netsky1984
Nu pot sa-ti confirm cat e pensia de boala pentru ca eu insumi nu am. Nu am decat ajutor de handicap. Problema nu e ca-ti faci ajutor de handicap sau/si pensie de boala. Trebuie alergatura in fiecare an (la ambele comisii din cate am auzit) si, cel putin la handicap unde stiu ce acte se cer trebuie sa platesti psihologul sa-ti faca referatul, trebuie sa mai pierzi timp si cu Asistenta Sociala din cadrul Primariei sa-ti faca in fiecare an ancheta sociala, ba pe deasupra trebuie si medicul psihiatru sa-ti faca referat anual(il mai stresezi si pe el cu asta).
E groaznic, pentru cei din provincie care nu stau in Capitala sau in resedinte de judet. Gandeste-te la unul caruia ii expira certificatul de handicap in februarie si e din provincia judetului in care locuieste. Trebuie sa se descurce cum poate si din ianuarie sa faca rost de ce ti-am spus mai sus fie ca-i vant, zapada sau polei. Nu vreau sa te descurajez dar cam asta e situatia.
Fati-le pe amandoua si handicapu si pensia de boala daca nu ai din ce trai.
Si eu tre sa ma gandesc foarte serios sa-mi fac pensie de boala ca de munca nu-s bun. Si nu ca nu mi-as dori sa lucrez. Mi-e imposibil.
1
01-03-2017, ora 21:28
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Si mie ca si tie imi este imposibil sa lucrez cu aceasta teama extrem de mare pe care o am in lume.Nu stiu acum cat ma vor intelege cei din comisia de pensionare.Sper ca o sa fie bine si o sa mi acorde pensia.Pe o scala de la 0 la 10 uneori as putea spune ca teama e 8, 5 -9. Imi e foarte rau in lume.
0
02-03-2017, ora 13:56
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Nu e vorba aici de intelegere, Au sute de cazuri pe diverse boli si trebuie sa indepliniti anumite criterii medicale, sa va incadrati intr-un anumit de deficit functional.
0
06-03-2017, ora 14:51
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salutare.Am mai pus urmatoarea intrebare pe acest forum dar o mai pun odata deoarece nu am primit raspuns la ea.Conteaza pt pensia de boala(schizofrenie) cand am avut ultima internare?
0
09-03-2017, ora 19:15
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Buna seara.Pana la urma care e varsta maxima la care poti face schizofrenie si sa primesti acea indemnizatie de 272 de lei?26 sau 27 de ani?Intreb deoarece am vazut pe acest forum ambele variante.
0
10-03-2017, ora 08:12
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Pentru a fi incadrat in grad de handicap pe tulburare psihica, boala trebuie sa debuteze inaintea varstei de 26 de ani, conform legii!
0
10-03-2017, ora 09:16
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@epona.v as ruga dacă vreți să mi trimiteți adresa de email ca să vă trimit externarile mele ca s vedeți dacă pot beneficia de acei 272 de lei.
0
10-03-2017, ora 09:47
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Eu lucrez pe copii dar pot arata acele externari la serviciul competent! Dar v-ati fi putut adresa la DGASPC din judetul respectiv. Va trimit si adresa! Numai bine!
1
27-10-2017, ora 17:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Saptamana aceasta a luat o persoana bolnava de schizofrenie certificat de handicap. Boala a debutat la 34 de ani. I s-a spus si scris pe lista cu actele necesare ca boala trebuie sa debuteze pina la varsta de 35 de ani.

Pensia pe caz de invaliditate e de 520 lei. Poti sa lucrezi doar 4 ore cu ea daca alegi asa. Daca alegi gradul II nu poti sa lucrezi legal cu ea.
0
30-09-2018, ora 22:36
Camelia Blajan
Nu este medic/terapeut
Camelia Blajan
Boala psihica si schizofrenia te poate afecta la orice varsta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •