Pete rosii in zona testiculelor

148 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
29-10-2009, ora 21:57
sebi88
Nu este medic/terapeut
sebi88
va multumesc...
0
31-10-2009, ora 12:02
Testament
Nu este medic/terapeut
Testament
Buna am 15 ani, am si eu o problema, adica Tinea Cruris, i zona testiculelor, unoeri ma mananca, imi cade un fel de piele asa uscata, petele sunt umede si elimina ceva mirositor, folosesc ceva crema pt iritatii ale pielii (ustura ), am observat ca incepe sa imi treaca deja, nu sa vindecat de tot dar e un progres, asi vrea sa stiu daca aceasta boala netratata trece de la sine ? ce consecinte are daca nu e tratata? Astept un raspuns.
0
31-10-2009, ora 13:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu, nu trece de la sine ci se extinde !
0
01-11-2009, ora 01:11
Silvester
Nu este medic/terapeut
Silvester
Am si eu o situatie asemanatoare celor mai sus care se prezinta cam asa: pete rosii pe penis care sunt in relief un pic si usor incretite, nu ma mananca, nu miros urat, nu ustura, nu le simt prezenta deloc, doar aspectul vizibil. Se poate trata cu unul din medicamentele de mai sus ? Multumesc.
0
02-11-2009, ora 17:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti un examen VDRL deoarece petele rosii pe penis pot fi o manifestare a bolii numita sifilis!
0
03-11-2009, ora 21:24
sebi88
Nu este medic/terapeut
sebi88
am cumparat crema, o folosesc, se poate ca ciperca sa se extinda si pe penis pe cap si mai in jos?? intr o dimineata am observat ca e foarte foarte rosu penisul aveam si o pielita alba-transparenta care acum se exfoliaza singura si penisul tot foarte rosu e. sa folosesc crema sau am o alta problema ? multumesc
0
03-11-2009, ora 23:47
sebi88
Nu este medic/terapeut
sebi88
acum mi a mai ramas doar pe capul penisului aceea albeata care se decojeste dar penisul e foarte rosu si ustura foare putin. astept un raspuns va rog.
0
04-11-2009, ora 18:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa aveti alta problema. Ar trebui sa va examineze un dermatolog!
0
06-11-2009, ora 12:32
alina-anuta
Nu este medic/terapeut
alina-anuta
buna ziua am si eu aceasi problema k acele pete intre picioare si vreau sa stiu daca in italia se gaseste una din cremele travocort sau clotrimazol si cum se numeste acolo multumesc.
0
09-11-2009, ora 16:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Travocortul este produs in Germania si este posibil sa se gaseasca si in Italia. Produsul original de clotrimazol a fost fabricat tot in Germania sub denumirea de Canesten.
0
11-11-2009, ora 07:54
ncodrin
Nu este medic/terapeut
ncodrin
Am fost la medic si am fost diagnosticat cu Tinea Cruris. Am facut tratament cu Flucovim-capsule, 1/saptamana si Lomexim-crema 2 luni, apoi cu Ketoconazol 200-comprimate, 2/zi si miconazol-crema alte 2 luni. Initial dupa 2 saptamini de tratament se observa ameliorare, apoi tratamentul are efect redus (sanzatia de arsura se mentine, si se pot observa mici umflaturi ale pielii care ulterior se transforma in leziuni, fisuri, dupa spalare viguroasa). In tot acest timp igiena locala prin spalaturi cu sapun, , johnson baby" 2 luni, apoi cu solutie de apa si bicarbonat de sodiu alimentar, lenjeria folosita si prosoapele le-am calcat inainte de utilizare cu fier de calcat cu aburi. Mentionez ca sunt diabetic insulino-dependent.
Nu stiu ce sa mai fac pentru a scapa de acest disconfort. Multumesc.
0
11-11-2009, ora 15:46
Mitz
Nu este medic/terapeut
Mitz
Buna ziua ! Acum mai bine de 2 luni mi-au aprut pe penis 4 "ulcerarii" asemanatoare cu intepatura de tantar.am fost la medicul dermatolog si mi-a sp k e herpes genetic si se va vindeca in cca 1-2 sapt. (s-a vindecat intr-o saptamana, nu mi s-a dat nici un tratament deoaece ma prezentasem dupa 2 zile si doctora a sp sa nu risca -poate va avea efect adverse) inainte sa apara acele ulcerarii cu doua sapt am vut un contact sexual (oral ) dar de cateva zile am simtit o usturime a penisului dupa urinare si o senzatie de scurgeri ale penisului la fel k inainte sa-mi apara acele ulcerari" da nu mi-a mai aparut nimic pe penis, dar "mi-a aparut" o pata intre testicolul drept si coapsa are marimea uni monezi de 50 bani iar culoarea umpic maronie si uscata...acum nu ma mai ustura dupa ce urinez...dar am o senzatie de arsur in zona in care i-a aparut "acea pata " + ca am mai obs k o antitate din sperma devin gelatinosa...ce poate fii ?Ce analize se pot face pt a vedea cu adevarat daca am herpes genital si ce este cu acea pata ? Va multumesc..! sper sa primesc rsp!:)
0
11-11-2009, ora 17:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ncodrin:
Incercati Travocort crema, in 2 aplicatii zilnice masand bine locul, apoi aplicati o compresa sterila in pliul inghinoscrotal.
0
14-11-2009, ora 13:17
sebi88
Nu este medic/terapeut
sebi88
Va cer dinou un sfat : mi a trecut accea roseata de la sine si acea albeata branza o tratez spalandu ma cu apa calda. Prietena mea era foarte iritata de ceva timp si avea si dureri in timpul actului sexual, a consultat un ginecolog si urmeaza un tratament cu ovule, dar nu i sa spus daca trebuie sa urmez si eu un tartament. Ar trebui sa iau si eu ceva ? va multumesc...
0
16-11-2009, ora 17:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu.
0
30-11-2009, ora 12:53
steffix
Nu este medic/terapeut
steffix
prietenului meu i-au aparut doua pete rosii pe gland dupa un tratament cu antibiotice de acum un an.nu il ustura, dar ii apar dupa ce ejaculeaza.Clotrimazolul e bun?pana acum a mai folosit si Travocort si i-a mai trecut putin dar dupa tot i-au mai aparut.
in timpul tratamentului mai putem face sex normal sau oral?sau niciunul nu e indicat?
ce ma sfatuiti sa fac?trebuie mers neaparat la urologie?sau putem evita asta?astept raspun cat de repede posibil.multumesc!
0
01-12-2009, ora 12:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
V-ati gandit vreun moment ca acele pete pot aparea de la frictiunea mecanica din timpul actului sexual ??
Ce vreti sa faceti la urologie ??? Urologii sunt chirurgi ! Vreti sa-i taiati capul penisului numai pentru aceste 2 pete rosii ???
Cand apar aceste pete poate aplica Advantan crema, de 2 ori pe zi, 2-3 zile, masand usor sa intre in piele.
0
02-12-2009, ora 20:51
ncodrin
Nu este medic/terapeut
ncodrin
Va mutumesc. Tratamentul cu Travocort crema are rezultate excelente.
0
30-12-2009, ora 01:15
mihai.
Nu este medic/terapeut
mihai.
1. Am si eu o problema asemanatoare celor prezente mai sus: mi-au aparut cateva pete rosii in zona parului pubian(nici nu as fi stiut de pete daca as fi avut) nu ma manancau, nu miroseau urat, nu usturau, nu le simteam prezenta, era doar aspectul vizibil, iar intre timp au disparut fara sa fac nimic. acum mi-a aparut una pe piciorul stang in dreptul scrotului. trebuie sa urmez un tratament?
2 offtopic mai am o problema sesizata in ultimele 2 zile am inceput sa am dureri la testiculul stang si in partea stanga jos a abdomenul, este o durere surda insesizabila uneori. Eu am 22 ani si am mai frecventat si sali de forta se poate sa fie o hernie sau altceva? Multumesc
0
03-01-2010, ora 12:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Posibil sa ai o ciuperca in zona inghinala.
2. Posibil sa ai un inceput de hernie.
0
27-01-2010, ora 19:28
hawaiior
Nu este medic/terapeut
hawaiior
Buna! daca ma puteti ajuta si pe mine. Acum cateva zile am intretinut relatii sexuale si a doua sau a treia mi-a aparut intre picioare sub scrot in interior pe ambele picioare 2 pete de culoare rosi! imi puteti spune ce e si cu ce as putea sa ma tratez?
0
29-01-2010, ora 17:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod sigur nu ti-au aparut la trei zile dupa actul sexual !!! Le aveai acolo dinainte!
Incearca acelasi tratament cu Travocort recomandat mai sus.
0
30-01-2010, ora 00:03
hawaiior
Nu este medic/terapeut
hawaiior
m am dat cu ceva sprei de iritatii care contine apa termala... si dupa 2 utilizari aproape au disparut cele 2 pete. Se poate sa fie si o iritatie de la pantaloni sau boxeri... pt ca merg la sala dar nu fac dush acolo si vin transpirat pe jos de la sala pana acasa... nu stiu ce sa zic dar nu cred ca e vreo infectie sau ceva de genul... !
0
01-02-2010, ora 00:37
fllorryn
Nu este medic/terapeut
fllorryn
Buna ziua domn doctor.La varsta de 15 ani fara sa am vre un act sexual inainte am inceput sa am o mancarime de testicule si cand ma scarpin se desface de pe testicule un fel de coji albe care cad si raman carne rosie si zona ramane apoasa.dupa 2-3 ore iar ma mananca.aceeasi chestie in apare si pe pielea penisului.ce credeti ca ar putea fi?multumesc anticipat.
0
01-02-2010, ora 18:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca este vorba despre o ciuperca.
0
03-02-2010, ora 18:40
ionutbogdan
Nu este medic/terapeut
ionutbogdan
Buna ziua. am inceput sa am o mancarime de testicule si cand ma scarpin se desface de pe testicule un fel de coji albe care cad si parca se taie si pielea..ce credeti ca ar putea fi?multumesc.
0
07-02-2010, ora 16:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai citit ce a scris florryn si ce raspuns a primit ???
0
15-02-2010, ora 17:23
Dolomit
Nu este medic/terapeut
Dolomit
Buna !
Am si eu o mica problema sa/i spun asa in zona celor descrise mai sus.
Imi apar pe capul, penisului niste bubite rosiatice, insotite de mancarime (suportabila), iar dupa vreo 2 zile apare o pielita alba care se dezgoameaza sau se taie (ca maioneza), si are un miros neplacut. Aceleasi simptome aproape le am deodata cu sotia, la ea senzatia de mancarime fiind putin mai acuta.
Aceasta problema apre la intervale neregulate (nu am mai avut cam de 7 luni, sau cateodata lunar timp de 2 sau 3 luni). Mai am fost la bazin cu apa termala acum vreo 2 ani si am crezut ca e de acolo initial, dar acum e iarna si a aparut iar. Sotia urmeaza de 1 luna sau 2 ceva tratamente pentru glanda tiroida, poate ca medicamentatia sa provoace asa ceva ?
Daca ati putea sa imi spuneti cum ar trebuii sa procedez, as fi recunoscator.
Va multumesc!
0
22-02-2010, ora 09:01
bubulinaa
Nu este medic/terapeut
bubulinaa
Buna ziua!Am de mai mult timp pe testicule mici alunite pline cu sange care nu m-au suparat pana acum, astazi s-a spart o astfel de "buburuza"si am sangerat mai mult, am inceput sa ma ingrijorez si sa caut sa ma informez, am 59 de ani, sunt o persoana activa.Va rog sa-mi spuneti ce ar putea sa fie si va multumesc anticipat!
0
25-02-2010, ora 15:19
Eduard89
Nu este medic/terapeut
Eduard89
Buna ziua
Mi au aparut de vre o 2 zile in zona anusului un fel de basici cu sange cred pt ca au o culoare spre mov, nu ma ustura nu ma mananca si produc o durere doar daca le deranjezi
Va rog sa mi spuneti ce ar putea fi si cum se trateaza. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
148 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: