piedere gust si miros.. ce as putea face?

23-02-2009
oanastancea
Nu este medic/terapeut
oanastancea
Am fost azi la orl si sunt f suparata
De cateva luni bune nu mai aveam gust si miros si m-am hotarat sa merg la ORL.Din pacate dr mi-a spus ca nu mai e nici o sansa ca au trecut prea multe luni, dar mi-a dat un tratament pe 3 luni cu vit b1 si vit b6, sa incercam.Am 30 ani si nu imi imaginez cum va fi viata mea fara gust si miros de acum incolo.Ce as putea face?Sunt mancacioasa din fire si nu stiu ce voi face.S-ar mai putea face ceva, vreo operatie sau orice altceva?
6 comentarii
0
23-02-2009, ora 22:00
oanastancea
Nu este medic/terapeut
oanastancea
ASTEPT ORICE INFORMATIE DE LA DVS
0
24-02-2009, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
care a fost cauza pierderii gustului si mirosului?
ati fost la medicul Neurolog?
0
24-02-2009, ora 19:09
oanastancea
Nu este medic/terapeut
oanastancea
Mi s-a spus ca, cauza ar fi fost o viroza netratata.Eu am inceput sa imi pierd gustul si mirosul dupa nasterea copilului, nu de la o raceala.Am fost doar la ORL si din ceea ce i-am spus doctorului ca a trecut o perioada mare mi s-a spus ca le-am pierdut definitiv.TREBUIE SA MERG SI LA UN NEUROLOG?VA MULTUMESC PENTRU ATENTIA ACORDATA!
0
24-02-2009, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce fel de anestezie.. a fost facuta la Nasterea copilului????
Da trebue sa mergeti la neurolog... sansele sa recuperati gustuk si mirosul sunt putine... dar trebue sa faceti investigatii in sensul sa nu fie o problema cerebrala.. care ati neglijato...
0
24-02-2009, ora 21:51
oanastancea
Nu este medic/terapeut
oanastancea
nici un fel de anestezie, in 2 ore am nascut normal si fara anestezie sau altceva
0
26-07-2022, ora 19:30
Dana9020
Nu este medic/terapeut
Dana9020
Bună seara, am avut covid în februarie, fără alterarea gustului sau mirosului.de o săptămână am avut pierderi de gust(m am testat din nou covid negativ).am constatat ca simt dulce, Sărat, amar, acru dar nu simt aromele de nici un fel, am ajuns în pragul depresiei, ma trec fiorii cind trebuie sa mănânc/beau ceva ? Aveți idee ce poate fi? Sunt fumătoare și am miros
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •