pilozitate excesiva

14-06-2008
monik_ingeras
Nu este medic/terapeut
monik_ingeras
buna...am o pilozitate excesiva pe fata, brate.ce as putea face pentru a scapa de aceeasta problema.sunt bruneta si se vede foarte urat mai ales pe fata!! va multumesc
6 comentarii
0
14-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Puteti apela la epilarea definitiva, care se face prin mai multe mijloace. Va pot recomanda clinica Nordestetica, Bucuresti(www.nordestetica.ro), Dr. Calota Dan.
Succes!
0
06-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Consulta un endocrinolog care te va sfatui sa iti faci niste analize in urma carora iti va putea sau nu administra un antiandrogen ca Spironolactona sau Ciproteron. Numai bine!!!
0
08-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu te sfatuiesc sa apelezi la chirurgia estetica pentru ca si cu si fara nu vei scapa de problemele endocrinologice, in plus este si o metoda f costisitoare!!! Imi cer scuze d.nule Dan pt. publicitatea negativa!
0
08-08-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Nu ma ocup de epilare definitiva, asa incat nu este nicio reclama negativa.
Pilozitatea excesiva, in marea majoritate a cazurilor este datorata cresterii sensibilitatii receptorilor foliculari la hormonii androgeni (care altfel sunt in limite normale). Tratamentul endocrinologic este deci nu doar inutil dar si extrem de periculos. (in cazurile de stricta pilozitate excesiva).
0
18-08-2008, ora 00:00
monik_ingeras
Nu este medic/terapeut
monik_ingeras
multumesc frumos pt sfaturi dar : cu tratament endocrinologic s-ar putea sa imi dispara sau sa fie mai abundent? iar cu epilare definitiva trebuie sa ma rad dupa care sa il las sa creasca, si totusi e pe fata si cred ca se va vedea destul de urat :(
prin epilare, definitiva, credeti ca va reaparea??
0
23-11-2009, ora 22:46
ruxandra0808
Nu este medic/terapeut
ruxandra0808
Eu nu mai inteleg nimic. Serios!

Epilarea definitiva nu este definitiva ci doar pentru cateva luni si da, intr-adevar este costisitoare. Nu-si permite oricine. Tratamentul endocrinologic este intr-adevar periculos (am 4 cazuri de femei care s-au ingrasat brusc multe kg in urma unor astfel de tratamente sau au fost dereglate in diverse moduri).

Nu ma pricep foarte bine, nu stiu ce s-a intamplat cu ele, dar e clar ca ceva nu le-a "priit". Nu spun ca toate femeile patesc la fel, dar inevitabil te intrebi "daca am si eu ghinionul ei?"

Asadar, cam ce analize mi-ar putea arata daca este sau nu ok sa fac un astfel de tratament? Cum pot fi sigura ca nu risc?

Astet raspunsul dvs.

Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: