Plămânii

13-12-2019
Doru31
Nu este medic/terapeut
Doru31
Buna ziua am făcut un control la spitalul militar și mi sa făcut ct torace rezultatul fiind mici noduli calcificati localizatiila nivel apical stâng și lingurar inferior Mica bula de emfizem centrolobular la nivelul LIS posterior Arbore traheobronșic permeabil Nu se constată adeopatiihilare mediastinale Ganglioni ovalari cu axul scurt infracentimetric localizați la nivel mediastinal superior paratraheal bilatelar an fereastra aorto pulmonară și sub carinar Marile vase mediastinale cu aspect normal Perete toracic cu aspect normal.Nu se constată modificări la nivelul scheletului cuprins la scanare mi sa dat că diagnostic că ar fi o fibroza pulmonara apicală stâng dar nu mi sa dat tratament decât un unguent diclac gel pentru durere avan și durere pe partea stângă la omoplat care radiază și lombar dreapta și picio spunând că ar fi o Dorsolombagie cronica acutizata de 2 zile am și niște scurgeri nazale nasul nefiind afundat și o respirație puțin dificila durerile an spate persista noaptea când dorm nu mă doare
3 comentarii
0
14-01-2020, ora 10:16
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Da, acele leziuni apicale sunt sechelare și sunt leziuni de fibroză (nu se tratează, sunt ireversibile), dar nefiind extinse nu ar trebui să vă afecteze funcția pulmonară. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
17-01-2020, ora 22:02
Doru31
Nu este medic/terapeut
Doru31
Buna seara acum am inceput sa am durere între omoplații care se muta in piept și transpirații se muta și în dreapta pina in picior drept și senzație de nas uscat nu este înfundat sa fie de la răceală durerea apare și dispare
0
18-01-2020, ora 15:15
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Faceți și un consult cardiologic pentru durerea în piept. La CT toracic nu era nimic care să sugereze această simptomatologie. Puteți face și o spirometrie pentru evaluarea funcției pulmonare. Iar pentru lombalgie trebuie să mergeți la neurologie/neurochirurgie la consult. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.