Poliartopatii de tip inflamator degenerativ | Forumul Medical ROmedic

Poliartopatii de tip inflamator degenerativ

22-09-2020
Diana 70
Nu este medic/terapeut
Diana 70
Bună ziua.. la scintigrafie (concluzia acum 2 ani) concluzia a fost.
-captare moderată scalpohumerală stînga-dreapta
-sternoclaviclulară si costocondrală
-coxofemurală
-metatarsofalangială
-interfalingială stg
-radiocarpiană și carp- bilateral
-captare crescută a RF la nivelul articulatiilor sacroiliace.

Am fost la medic de familie, reumatologi (România, Ungaria, Turcia), pneumologi, hematologi... M -au trimit de la unii la alții. Am facut biopsie osoasă - plasmocitoza cu caracter policlonal- nu am boală de sînge. Antiinflamatoarele nu au efect. Iau Duloxetină ca și calmant și dorm cu Imovane. Durerile sunt sfîșietoare.
4 comentarii
0
22-09-2020, ora 13:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este foarte posibil sa aveti o poliartrita sero-negativa (distrugerea articulatiilor evolueaza cu analize normale).
Va sfatuiesc sa consultati un reumatolog experimentat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-09-2020, ora 08:11
Diana 70
Nu este medic/terapeut
Diana 70
Bună ziua, multumesc pt răspuns. Am fost în Ungaria și mi s a dat același diagnostic, spunându-mi că aș avea nevoie (deoarece nu mi trece cu nimic) de o injjecție specială care costă f mult. În Arad am venit pt diagostic și tratament, dar dr reumatolog din orașul meu mi a spus ca NU AM ABSOLUT NIMIC. M am mai plimbat prin București la reumatolog.. și în Turcia-unde mi s-a spus ca nu am nimic reumatologic.. Am fost și în Cluj la reumatolog- am arătat scintigrafia și mi a spus ca nu mă trateaza pe baza pozelor.

Eu sunt aceea care umblu de aproape 4 ani pe la doctori- fara nici un rezultat
Durerea care mi afectează oasele mi se vede clar în scintigrafie..și biopsie osoasă. Hematologii mi au spus ca n am boală de sînge.

Apropo.. nu-l cunoașteți cumva pe Dr House..și echipa ?


Cu multumiri !
0
23-09-2020, ora 18:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cunosc un coleg de-al Dr. House.
Astept un semn de viata in privat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-02-2021, ora 07:19
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua,
De la începutul lunii decembrie, anul trecut, ma confrunt cu o uscaciune a ochilor, nasului si a gurii si in plus aveam dureri de ceafa si umeri. Am fost la reumatolog in Brașov si mi-a dat sa fac o serie de analize (profilul Ana, factor reumatic, complement c3, c4, hemoleucograma, vsh, fibrinogen, aslo, proteina c reactiva, crioglobuline, ionograma, electroforeza. Toate au ieșit perfect si mi-a spus ca nu are ce sa imi facă fiindca dureri are toată lumea, ca nu am Sjogren sa stau liniștita, iar analizele nu au evidențiat nimic. La începutul lunii trecute au apărut niste pocnete ale cartilajului din fata, al gâtului care încetează doar daca stau cu capul drept, altfel le percep foarte tare si sunt deranjante. Am fost la ORL pt aceste pocnete si mi-a spus ca nu este nimic anormal eventual sa fac un RMN la gât daca nu încetează pocnetele. Eu ma confrunt in continuare cu dureri de ceafa, umeri, brațe, picioare, sold. Va rog sa imi recomandați un doctor care m-ar putea ajuta in depistarea problemei de sănătate. Am observat sa uscăciunea ochilor si a gurii nu mai este atât de pregnantă in contextul in care am dureri. Eu sunt din Brasov. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •