Polineuropatie periferica...sau altceva?

12-09-2015
magda lena 2015
Nu este medic/terapeut
magda lena 2015
In urma cu un an mi-a amortit in somn piciorul drept si aveam senzatia de elastic rasucit in jurul celui de-al 2-lea deget.Au inceput dureri mari pe picioare cu intepaturi si arsuri in degete.am fost la cativa neurologi, ortoped, neurochirurg.Diagnosticul e, , polineuropatie periferica de etiologie neprecizata, , Am tratament cu Tiolin, Tanakan, Vitalin si Gabagamma dar starea mea e pe zi ce trece mai reaAm facut RMN pe coloana unde se vad demineralizari, ciocuri, pensare de nerv, va scriu exact concluzia daca e necesar.Am si gonartroza bilaterala dar ortopedul zice ca in gonartroza nu doare tot piciorul.Durerile sunt f. mari, abea merg, doare si laba piciorului, talpa, coapsele, pulpa mai ales pe partea din spate.Cand stau la orizontala am parca intepaturi in degetesi arsuri iar cand imi atarna picioarele mai mult timp, parca se coloreaza putin pielea.am 60 de ani, sunt inca activa, lucrez cu copii si mi-e tot mai greu Inca un amanunt care poate fi important-perina cu apa calda mi-o pun adeseori in pat sa-l incalzesc, daca stau cu picioarele pe ea, ma dor mai rau.Astept raspuns, multumesc!
2 comentarii
0
12-09-2015, ora 21:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intrebati medicul daca la problemele dv va poate prescrie Lyrica.
0
14-09-2015, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asocierea gonartrozei cu suferinta descrisa de catre D-voastra sugereaza o alta patologie, si anume piciorul diabetic.
Ce greutate/inaltime aveti??
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: