polipi pe corzile vocale

78 comentarii 1 2 3
0
30-10-2011, ora 20:18
farcasteofil
Nu este medic/terapeut
farcasteofil
Am si eu polip pe coarda vocala stanga! Am fost operat de 3 ori din aceasta cauza, dar acum a recidivat! Sunt propus iarasi pentru operatie! Am o intrebare, polipul care nu doare e canceros?
Multumesc, Farcas Teofil Vasile
0
30-10-2011, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai examenul anatomopatologic poate sa raspunda la aceasta intrebare.
daca acest polip a fost extras clasic.. trebie sa va internati in clinica ORL. in oras universitar si sa scoateti acel polip cu tehnici moderne ( laser sau radiofrecventa) + examenul anatomopatologic
0
15-02-2012, ora 23:58
dalmi
Nu este medic/terapeut
dalmi
Am 8 zile de cand am fost operata laparascopic de un polip descoperit pe coarda vocala dreapta..intrebarea mea este?.. repauzul vocal ?..cate zile? e mai bine sa prelungim perioada, pentru a se reface mai bine cicatricea.Personal ma simt excelent si, astept rezultatul anatomopatologic cu exceptia vocii, am incercat sa vorbesc insa nu reusesc, sunetele ies destul de rau..dupa cat timp voi putea vorbi normal?..sa fortez putin timbrul?.(.medicul care m-a operat aici in Spania mi-a spus ca dupa 5 zile sa incep a vorbi, si nu in soapta, incet..etc..sa vorbesc normal) Va multumesc!
0
06-02-2013, ora 00:01
marius_bobi85
Nu este medic/terapeut
marius_bobi85
m am operat ieri 5 2 2013de un polip pe coarda vocala.as dori sa stiu si eu ce regim si cat trebuie sa il tin.va rog daca imi puteti raspunde.va multumesc.
0
06-02-2013, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daac polipul aparuse din cauza refluxului gastric

asa zisul regim.. nu mai e regim.. ci trebuie sa devina stil de viata.. pentru tot restul vetiii
altfel reapare polipul
esential este fara bauturi acidulate, fructe citrice, otet..s.a factori iritanti
restul e individual.. unii fac aciditate la prajeli, usturoi, ceapa.. o sa observi pe parcurs..si le excluzi !
0
06-02-2013, ora 14:17
marius_bobi85
Nu este medic/terapeut
marius_bobi85
m i s a spus ca a aparut de la un vas de sange spart pe coarda vocala.nu am mancat nimic in ziua operatiei si dupa operatie.nu mi s-au dat multe detalii de la spital.luni ma intorc la control.as dori sa stiu daca pot manca:
carne, paine sau alte alimente normale din a doua zi a operatiei fara sa afecteze locul operat.si daca se poate sa imi explicati ce inseamna interventie cu LSD cu ablatie.va multumesc frumos!
0
06-02-2013, ora 14:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
laser.. cu ardere a tesutului
se mananmca mancare moale, calda.. de regim
0
01-05-2013, ora 23:12
dalmi
Nu este medic/terapeut
dalmi
Revin din nou aici relatand problema cu care ma confrunt..deci acum 1 an si 3 luni am facut o interventie chirurgicala laparascopic pe corzile vocale, cauza fiind polipii..dupa operatie mi sa spus ca au fost afectate aproape in totalitate..
ambele, in proportie de 80% rezultatul a iesit bun laringele ok... cauza acestori polipli aparuti fiind HPV. m-au asigurat ca totul e ok si va decurge bine recuperarea insa nu a fost sa fie asa dupa luni si luni de asteptare nici o schimbare foarte, foarte greu vorbeam cu mare greutate.Dupa mai multe vizite la diferiti medici au ajuns la concluzia ca va trebui o alta interventie pe corzile mele vocale ptr ca sau cicatrizat unindu-se...s-au lipit intre ele nu in totalitate dar suficient sa nu pot vorbi..intrebarea mea este??? exista asemenea incident sa confruntat cineva cu asa ceva ori operatia mea nu a fost reusita??..in sfarsit dupa o lunga asteptare m-am operat acum 3 sapt.. mi sa pus intre corzi un separator de silicon ptr o perioada si o incizie mica la gat in exterior cu un dispozitiv nu prea inteles de mine..am niste dureri groaznice, disconfort pana si la o simpla inghititura iar o alta ingrijorare si as vrea sa-mi spuneti dr Valeriu daca e normal ca acea incizie la gat sa-mi supureze mereu si cu un miros destul de urat..la control au spus ca e ok m-au curatat din nou si au schimbat bandajul.. vindecarea corzilor decurge bine din ce au vazut si peste o sapt voi face o alta interventie sa-mi scoata tot de acolo dupa care vedem cum e cu vocea in timp.. tin sa precizez ca am miastenia gravis..are vreo legatura? ca recuperarea vocii sa fie mai greoaie? sper ca intr-o zi sa pot vorbi si eu cat de cat normal dupa asa zisa banala si usoara operatie pe corzi vocale Va multumesc si va doresc sanatate tuturor!
0
02-05-2013, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU exista interventii usoare si banale
toate interventiile au riscul lor is complicatiile lor
2. NU e normal sa supureze pe exterior plaga, este focar de infectie si trebuie tratat corect
se spala cu apa oxigenata, se sterge cu solutie de alcool sanitar, se pune putin praf din o capsula de rifampicina
si un pansament steril.. se poate face si de 2 ori pe zi.
0
05-05-2013, ora 17:02
rg123
Nu este medic/terapeut
rg123
Buna ziua! Si eu am fost diagnosticata cu polip pe coarda vocala stanga. Medicul a spus ca este organizat fibros si pare destul de vechi deci sansele sa se retraga cu tratament medicamentos sunt mici, dar ca putem incerca. Am facut 5 zile dexametazona intravenos si cand am fost la control dupa aceea a constatat ca polipul inca era acolo. Mi-a spus ca trebuie intervenit cu laser si dupa facute niste exercitii foniatrice.
As dori sa va intreb daca interventia e singura solutie in aceasta situatie si daca mai poate astepta inca 1 luna.
Va multumesc !
0
11-05-2013, ora 22:09
dalmi
Nu este medic/terapeut
dalmi
Multumesc ptr raspuns..da, ati avut dreptate plaga de la gat sa inflamat, insa in aceste zile am facut si interventia chirurgicala de scoatere a separatorului dintre corzi, inclusiv dispozitivul de la gat dupa care cred eu ca m-au dezinfectat, curatat cum trebuie.Acum fac un tratament cu antibiotic CIPROFLOXACIN si DACORTIN( cortizon).Ce riscuri prezinta aceasta inflamatie?sunt sub control daca fac acest tratament?pot exista riscuri pe viitor?..momentan ma simt bine.. nu fac febra, absolut nimic si totusi nu imi e clar de la ce sa inflamat..care ar fi putut fi cauza...!?
0
18-05-2013, ora 09:28
MadalinaIvan
Nu este medic/terapeut
MadalinaIvan
Buna ziua, domnul doctor. Am fost diagnosticata cu polip pe o coarda vocala. Voi face analize si voi reveni la control dupa doua saptamani. Mi s-a spus ca daca nu dispare va fi nevoie de operatie. Am fost atat de panicata incat nu am mai pus intrebari la care acum as vrea un raspuns. Astfel ca pana la control, va rog sa ma lamuriti dvs. Ce sanse sunt sa dispara? Ce ar trebui sa fac, dincolo de faptul de a nu-mi solicita prea mult vocea ( asta am retinut) ca sa dispara sau sa se reduca. In cazul in care ar trebui operatie, cat timp as putea amana operatia? Mentionez ca vocea mea nu este extrem de ragusita. Mie mi se pare ca e ragusita atunci cand rad si cant. Si daca ma operez cat timp dupa operatie trebuie sa stau in repaus vocal total? Va multumesc!
0
20-05-2013, ora 11:47
kosta951
Nu este medic/terapeut
kosta951
buna ziua...in urma cu aprox trei saptamani m-am operat de polipi la corzile vocale la o clinica din Franta (unde si locuiesc de fapt).Operatia a decurs bine cu evolutie postoperatorie buna, am fost la control dupa o saptamana si doctorul mi-a zis ca se cicatrizeaza normal, amalizele anatomo patologice au confirmat..benign si vocea mi-a revenit la normal.asta pana acum cateva zile cand gatul mi-sa inflamat si simt din nou un nod in gat lucru care ma ingrijoreaza profund.Este posibil sa fi aparut un nou nodul intr-o perioada asa scurta?.si daca da exista riscul ca noul nodul sa fie malign chiar daca celelalte doua au fost benigne?
0
13-07-2014, ora 11:19
andreea199013
Nu este medic/terapeut
andreea199013
Buna ziua. Am fost operata acum 13 zile de polip pe coarda vocala stanga. Medicul care m-a operat mi-a zis sa fac pauza vocala 3-5 zile plus regim alimentar. Problema e ca vocea mi s-a schimbat, nu mai e ca inainte, parca as vorbi dintr-un butoi, e slaba ca intensitate. Cat timp trebuie sa mai treaca ca se revina la normal? E normal asa ceva? Mentionez ca nu am dureri ma simt f bine.
0
13-07-2014, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare totala oate surveni si la 3 spatamani
pana atunci NU fortati sa vorbiti cu voce..doar in soapta
e logic sa mergeti si la control la medicul care a operat sa vada corzile vocale dupa 10--14 zile
0
19-03-2015, ora 22:22
Ioanaden
Nu este medic/terapeut
Ioanaden
Buna seara! Tatal meu s-a operat ieri de polip pe coarda vocala, mai exact pe partea stanga. Se plange de dureri de gat(presupun ca e normal) dar nu in partea stanga unde a fost operatia, ci pe partea dreapta, unde e si usor inflamat. Se vede ca pe stanga a avut operatia deoarece are o usoara scobitura, insa partea dreapta este ce dureroasa. Este normal? Se pooate doar sa radieze durerea in dreapta? Multumesc
0
20-03-2015, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sa scris de multe ori CA...
1 durerile din gat au cel mai des legatura cu problemele gastro-intestinale, refluxul gatsro-esofagan si alimentatia incorecta.. cu mult acru, acid, citrice... asta fiind uneori si cauza de ce apar polipii pe coarda vocala
2 un simplu polip pe coarda vocala NU doare..dar da raguseala
3 asa ca mai cautati si cauza problemelor care dau dureri
4 sper ca polipul a fost dat la analiza anatomoatologica sa se vada ce origine are????
0
20-03-2015, ora 20:20
Ioanaden
Nu este medic/terapeut
Ioanaden
Da, peste 2 saptamani vine rezultatul la biopsia polipului. Insa problema este ca durerea in partea dreapta persista si este destul de intensa, desi operatia a fost pe stanga. Din ce motiv il doare partea care nu a suferit operatia? Doctorul care l-a operat nu raspunde, plus ca este si din alt oras. Vine weekend-ul si este destul de ingrijorat din cauza durerii pe care o tine sub control doar cu calmante. Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
78 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  •