Posibil preinfarct?

09-11-2017
iname
Nu este medic/terapeut
iname
Buna ziua. Acum trei zile am avut un fel de "criza" ciudata pot spune, pentru ca nu sunt convinsa inca ce am avut. A fost ziua fetei mele si am fost un pic mai agitata ca nu am sa termin la timp toate pregatirile. In tim ce ma gandeam cum sa fac totul mai repede, am simtit ca mi se face rau si m-am asezat un pic pe canapea cu gandul sa ma linistesc. in timp ce stateam cu ochii inchisi am simtit un val de caldura din varful degetelor de la picioare si pana in cap si o ameteala ciudata.M-am ridicat cu gandul sa ma plimb un pic, poate ma linistesc. Dar imediat m-a luat tremuratul, nu mai puteam respira bine, atunci m-am panicat si am inceput sa inspir si expir rapid. Din ce inspiram mai mult, din atat simteam ca nu o sa mai am de fapt aer.M-a luat o durere in piept de simteam ca mi se rupe cutia toracica.. Atunci i-am spus fetei mele sa cheme ambulanta pentru ca m-am speriat foarte rau. Au inceput sa mi se strambe degetele de la maini, gura mi s-a strans si mi-a amortit nasul si urechile, efectiv nu mi le mai simteam. In 10 minute a venit ambulanta si mi-a facut un EKG, mi-a luat tensiunea 13.8. Doctorul acela mi-a spus ca am un atac de panica si a incercat sa ma calmeze, primul lucru cre m-a pus sa-l fac a fost sa nu mai respir asa de repede, A parut ciudat dar m-a ajutat foate mult. In vreo 15 minute mi-am revenit. Deci rezultattul a fost ca nu am nimic la inima desi gheara aceea si durerea care am simtit-o la inima n-am cum s-o uit.
De atunci simt valul acela de caldura aproape in fiecare zi, si ameteala. Cand ma ia, incerc sa ma calmez de frica sa nu ajung din nou in starea aceea. Dar ametelile si o amorteala in partea stanga in dreptul inimii le am in fiecare zi.
Am 45 de ani, 1.65 cm, tocmai imi facusem analizele la sange acum o luna de zile, radiografie pulmonara, ecografie abdominala si toate mi-au iesit bine, cu exceptia colesterolului care este 215 in ciuda faptului ca mananc sanatos, mai mult legume, beau rar un pahar de vin, dar beau cafea zilnic. nu mult dar o cescuta zilnic.
intrebarea mea este daca totusi ar trebui sa fac niste analize mai amanuntite la inima, pentru ca nu cred ca ametelile zilnice durerea de cap si amorteala pe partea inimii e normal sa le am. Plus ca a inceput sa-mi fie frica sa si conduc ; ultima oara m-a luat valul de caldura si ameteala la volan m-am speriat foarte tare.
Va rog frumos o indrumare sau macar o parere. Mi-e cam frica sincera sa fiu.
Multumesc anticipat !
8 comentarii
1
09-11-2017, ora 09:30
anamaria43
Nu este medic/terapeut
anamaria43
buna ziua. si eu am fost in situatia ta, poate cu simptome chiar mai mari si nu a fost preinfarct, am mers la o gramada de medici, RMN -uri, si pana la urma am ajuns la psihiatru cu anxietate si atacuri de panica si incet incet m-au pus pe picioare. Si acum mai am atacuri de panica dar nu ma speriu chiar asa tare. Conduc si eu masina, si mie imi e frica dar nu ma las, cand simt ceva ma opresc imi iau tensiunea, beau o cafea, si merg mai departe.
0
09-11-2017, ora 11:11
iname
Nu este medic/terapeut
iname
Multumesc pentru raspuns. Imi este greu sa ma obisnuuesc cu gandul ca am avut atac de panica care s-a manifestat atat de rau...
0
09-11-2017, ora 11:43
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Doamna, dar despre degetele strambate si gura stransa ce a zis doctorul de pe ambulanta -tot de la atacul de panica? Mie mi s-a intamplat de doua sau de trei ori, in ultimii ani, ultima data acum vreo 2 saptamani sa o ia razna cateva degete de la o mana si sa nu le pot controla, sa nu le pot aduce inapoi spre celelalte doar "prin control central", ci numai ducandu-le inapoi cu cealalta mana. Si jur ca n-am avut niciun atac de panica, poate tensiune, nu stiu ce sa zic ca nu mi-o urmaresc. Dupa ce le-am pus la locul lor mi-am masat putin mana si degetele si-au revenit, au raspuns comenzilor. Nu mi-am facut mari griji (in sensul ca am destule mai mari), dar daca se mai repeta, probabil ca voi consulta un medic, ceea ce va recomand si dvs -un neurolog sau un cardiolog sau poate mai intai m-as sfatui cu medicul de familie. Si poate ne spuneti aici, daca o veti face, care sunt concluziile. Prea usor dau doctorii cu atacul de panica in popor, cand nu au un alt raspuns la indemana.
0
09-11-2017, ora 12:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un cardiolog sa faceti analize mai amanuntite pentru inima. Apoi la endocrinolog. Daca ati trecut peste aceste cauze fizice puteti considera ca a fost atac de panica si puteti sa va indreptati catre psihiatru, psiholog.
0
09-11-2017, ora 12:27
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Daca inca nu ati facut, cum scria Catinca mai sus, faceti analize la tiroida si de sange. O hipocalcemie (plus deficit de magneziu), care si ele sunt cauzate de probleme cu tiroida si/sau paratiroidele pot da crize de tetanie (mai mult sau mai putin severe, cu inclestarea muschilor-degetele strambate, gura stransa).
0
10-11-2017, ora 00:03
iname
Nu este medic/terapeut
iname
Multumesc pentru raspuns dar din rezultatele analizelor de acum aproape o luna ( mai degraba 3 saptamani) reiese ca nu asi avea probleme nici cu magneziul, nici calciul, nici la tiroida. Aici sunt cateva valori :
Hematologie :toate bune afara de neutrofile care au avut o valoare putin scazuta: 44.9%
Biochimie: calciu ionic seric 4.14mg/dl
calciu seric total: 9.45mg/dl
colesterol total 215mg/dl
LDL colesterol: 121 mg/dl
Magneziemie : 2.12mg/dl
Markeri endocrini: T3 1.19 ng/ml
T4 9.0
TSH 1.343
Deci unde nu am fost este la cardiologie. Saptamana viitoare am programare.
Si am sa imi fac o programare si la siholog. Nu exclud deloc nici aceasta varianta. Astazi m-am simtit mai bine, prima zi in care nu am mai simtit caldura aceea in tot corpul si nici palpitatii nu am mai avut. Dar nici cafea nu am mai baut. Nu stiu daca are vreo legatura dar am vrut sa exclud tot ce ar fi putut sa aiba cea mai mica legatura cu ceea ce mi s-a intamplat.
Un supliment de magneziu inainte sa ajung din nou la doctor asi putea lua ?

Pentru CatincaR: Mi-a spus ca toate simptomele, incluziv degetele care mi s-au strambat si gura stransa au fost tot de la atacul de panica. Nu vreau sa par ignoranta, dar nu mi-asi fi inchipuit vreodata ca se poate manifesta asa de rau.
0
10-11-2017, ora 06:53
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Ce simpla ar fi medicina daca un anumit simptom ne-ar duce la o singura boala! Eu acum am aflat de tetanie -cand mi s-a intamplat mie am crezut c-o fi un fel de mini-AVC, cam asa ceva, dar nu m-am ingrijorat ca chiar nu mai am unde! Vedeti ca la criza de tetanie, chiar pe acest site mi se pare, scrie ca e cu anxietate. Iar in analizele de laborator n-as avea asa mare incredere, azi poate iti ies normale, peste cateva saptamani poate nu. In legatura cu caldura aceea in tot corpul -cam pe la 45 de ani li se intampla multor femei- nu poate fi vorba de bufeurile de pre-menopauza?
In fine...dvs. va cunoasteti cel mai bine, daca banuiti ca ar putea fi un atac de panica, poate ca este.
0
10-11-2017, ora 09:48
iname
Nu este medic/terapeut
iname
Eu nu banuiesc nimic. Asa mi-a spus doctorul. Va dati seama ca nu pot eu sa-mi pun diagnosticul, nu sunt medic. Intr-adevar, mi se pare ciudat numai din prisma faptului ca nu m-am intalnit cu asa ceva pana acum. De asta si vreau sa fac mai multe investigatii. Si aveti dreptate, stiu ca pot fi multe cauze, dar momentan acestea sunt analizele pe care le-am facut. Iar doctorul de pe ambulanta mi-a facut EKG exact in timpul crizei, mi-a luat pulsul si glicemia, daca toate au iesut bune, probabil de asta mi-a spus ca a fost un atac de panica. Am sa vad saptamana viitoare cand voi mai face niste analize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: