Posibila deviatie de sept cu inflamare faringe | Forumul Medical ROmedic

Posibila deviatie de sept cu inflamare faringe

66 comentarii 1 23 ÃŽnainte ›
0
17-05-2009, ora 16:26
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
dl doctor la exudat a iesit flora normala am luat acc200 si voseptol cum mi ati recomanndat acum e ok dar pe partea stanga facandu mi masaj cu clafen am dat de o umflatura ca o vena inodata si din acel moment am jena in urechea stanga si la intoarcerea gatului e tot mai simtita durerea..pot fi de vina cariile dentare unde pot merge la orl sau stomatologie va multumesc din suflet
0
17-05-2009, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puteti merge si la orl si la stomatolog.
dar o persoana operata la tiroida.. cred ca initial ar trebui sa mearga la medicul care va are in evidenta cu boala de baza.
se poate face si o ecografie cervicala..sa se vada ce fel de " umflatura" este !
0
18-05-2009, ora 12:44
nistor
Nu este medic/terapeut
nistor
Buna ziua tuturor. Am 22 de ani si am fost operat de polipi cand aveam 3 ani sau 4 nu mai stiu exact. Azi am fost diagnosticat cu vegetatii adenoide (polipi). Mi s-a spus ca acestia pot recidiva.
Singurul lucru care ma deranjeaza este ca racesc des si imi curge nasul dar nu simt nevoia sa respir pe gura (inca mai pot respira pe nas)
As vrea sa stiu daca exista vreo metoda chirurgicala de care sa fiu sigur ca nu mai recidiveaza polipii. In cazul in care nu exista nici o metoda de care sa fiu sigur ca polipii nu vor reveni as vrea sa stiu daca ei recidiveaza mereu ca sa nu mai fac o operatie degeaba si exista vreun tratament naturist complementar dupa operatie care sa reduca sansele de recidivare? Sau un tratament naturist care sa ma scape de operatie?
Multumesc, sanatate tuturor.
0
18-05-2009, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vegetatiile adenoide.. cresc de la 1 la 7 ani.. si in mod normal.. se retrag pana la 11 ani.
daca ai fost operata la 4 ani.. au mai crescut pana la 7.. si atat.
Acum daca ii scoti.. nu recidiveaza!
Incearca COLARGOL 1% ( se prepara in farmacie.
inpozitie culcat pe spate.. cu capul la marginea patului.. ca picaturele sa ajunga in rinofaringe.. cate 4 pic la 8 ore 10 zile !
0
19-05-2009, ora 10:24
teddmax2004
Nu este medic/terapeut
teddmax2004
Buna ziua. Am un ganglion limfatic umflat sub urechea dreapta.
Asa mi-a zis ORL-istul si mi-a prescris niste unsori antibacteriene, apa oxigenata
si iod 5 % caci se cojeste pielea de dupa ureche si mi-a spus ca poate fi din cauza asta
ganglionul imflamat plus cind ma uit in git vad inflamata o glanda
in partea stinga. La palpare sub mandibula doare. Ma gindesc ca ganglionul
limfatic sub urechea dreapta si ceea ce s-a inflamat in partea stinga a gitului pot
fi legate cumva. Desemenea am simptome de git uscat si dureri la inghitituri.
Nu am febra, nu am tuse, ma simt bine. Medicul infectionist mi-a zis ca nu am oreion,
dar atunci glanda de sub mandibula nu era inflamata inca cei drept.
Cu vreo 2 saptamini in urma daca astupam urechea dreapta cu mina si o luam
ma durea, simteam ca ceva nu e chiar in regula cu ea.
Ma gindesc e o raceala sau poate fi si vreo infectie bacteriana, caci
la lucru sufla un conditioner, poate e din cauza lui.
Multumesc, sanatate tuturor.
0
19-05-2009, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa te tii de medicul ORL.
sa faci trtament 3-5 zile si tot sa mergi la control pana se rezolva problema.
ganglionii. sunt rezultatul unei infectii la distanta!
care trebue tratata si tinuta la control!
0
19-05-2009, ora 11:34
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Buna ziua.
Marirea unui ganglion submandibular poate fi ca urmare a inflamarii amigdalelor?
0
19-05-2009, ora 11:36
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Si cat poate dura pana acel ganglion sa se reduca la marimea initiala?
0
19-05-2009, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poate fi si in urma infectiei de la amigdale ( tot la ORL o sa.ti zica).. si in urma unei infectii dentare sau gingivale.. ( la stomato)..
Dureaza 3 saptamani. dupa tratarea infectiei.. pana se micsoreaza ganglionii!
1
19-05-2009, ora 11:47
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
multumesc
0
19-05-2009, ora 12:23
teddmax2004
Nu este medic/terapeut
teddmax2004
mersi mult ! Voi fi prudent !
0
19-05-2009, ora 17:09
teddmax2004
Nu este medic/terapeut
teddmax2004
Am fost chiar azi din nou la medicul ORL. Mi-a zis ca am angina foliculara cu puroi. m-am uitat si eu in git si se vad si niste punctulete. Dar medicul a zis ca ganglionul din dosul urechii in partea de jos nu avea cum se umfla din cauza anginei foliculare. Urmeaza sa primesc deja medicamentele prescrise pentru angina foliculara.
multumesc
0
02-06-2009, ora 22:16
elal
Nu este medic/terapeut
elal
Buna ziua. Am o senzatiea de uscaciune a mucoasei nazale si in gat. As dori sa stiu daca poate fi conectata cu faptul ca sint insarcinata. Deasemeni orice recomandare de remediere va fi binevenita.Multumesc.
0
03-06-2009, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sarcina.. acutizeaza bolile cronice..
Ulei de catina sau vit A uleioasa in nas cate 4-5 pic din 4 in 4 ore !
0
16-06-2009, ora 21:18
iaga
Nu este medic/terapeut
iaga
Bună seara, domnule doctor ! Sunt aproape de oraşul Paşcani aşa că doresc să vin pentru o consultaţie la dumneavoastră. Sunt dintr-un judeţ vecin şi vă rog să-mi spuneţi unde vă pot găsi, ce acte mi-ar trebui pentru consultaţie, perioada în care vă găsesc... găsesc că este cel mai bine o examinare obiectivă, înainte de a lua un tratament...
Vă doresc toate cele bune şi sănătate !
0
16-06-2009, ora 22:00
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Buna seara, domnule doctor.
Citind raspunsurile pe care le-ati dat referitor la amigdale (amigdalita) m-ati convins sa nu ma operez.
In ziua dinaintea operatiei am realizat ca nu este imperios necesar sa le scot si ca pot trai in continuare cu ele. As dori sa-mi confirmati totusi ca am luat decizia corecta. Am amigdale de dimensiune medie si doar una mai prezinta corpi cazeiosi (pe care ii inlatur cu scobitoarea). Nu am probleme cu ele, nu fac febra, nu se se mareasc in volum (in copilarie aveam probleme), iarna mai fac putin rosu in gat, dar atat. Rezultatele analizelor sunt bune, VSH, ASLO, exudat faringian, nu ma doare nimic, singura problema este mirosul care apare din cauza acestui cazeum.
In urma unor tratamente naturiste este posibil sa se opreasca producerea de cazeum ? Am facut bine ca am renunat de operatie? Avand in vedere ca nu am problem cu ele, banuiesc ca nici in caz de sarcina nu va fi nici o modificare (am 26 de ani si imi doresc sa raman insarcinata).
Va multumesc aniticipat.
0
17-06-2009, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iaga !
Cab. se afla in Policlinica Veche.. la 100 metri de spitalul municipal.
0744196583. pentru programare.

Camelusca!
e greu de spus daca ai facut bine.
aparent DA.. !
dar asta impune un regim si un tratament local mai de durata !
scrie.mi pe mail
0
08-07-2009, ora 16:52
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Buna ziua, prob mea este urmatoarea, de 4 ani de zile am un ganglion submandibular drepta, analizele la sange sunt k mai putin limfocitele care sunt mai marite si neutrofilele mici.
De la medicul internist mi s-a dat o trim la facultatea de stomatologie pt a-mi opera acest ganglion.Aici mi s-a pus diagnosticul de formatiune tumorala.Am f si la un medic Orl-is la o clinica si mi s-au spus urmatoarele:Am deviatie de sept, amigdalita cronica si de aici deduce dansul ca s-ar trage acest ganglion.Acest ganglion are marimea unei nuci micute, este mobil, nedureros si dur la palpare.Dnul doct mi-a spus sa ma operez la un spital Orl si nicidecum la spit de Stomatologie.
Mi s-a recomandat sa imi scot si amigdalitele dar medicul de familie a insistat sa nu, deoarece in cazul meu nu ar fi tocami ok deoarece sufar si de bronsita cronica...Acum nu stiu ce decizie sa iau, sa le scot sau nu?
Domnul doct de la clinica ma trimis la Panduri, acolo ma consultat la camera de garda o doct stagiara si mi s-a spus sa fac o eco cervicala..
Daca se poate domnul doct recomandati-mi si mie va rog un spital si un doct caruia sa ma adresez pt operatie , am doi copii mici si sunt tot plimbata de colo colo.
Va multumesc anticipat.
0
08-07-2009, ora 16:56
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Am uitat sa specific ca locuiesc in Bucuresti.
0
08-07-2009, ora 16:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa mergeti la o clinica ORL.. ami aproape de domiciliu.
o sa scoateti ganglionul si o sa.l trimita la anatomia patologica..
o sa aveti un rezultat cert.
cat despre amigdale.. nu pot sa ma pronunt pana nu le vad.. si nu stiu rezultatul ASLO + VSH
0
08-07-2009, ora 17:16
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Multumesc mult pt raspuns.
Aslo se pare ca nu mi s-a dat sa il fac, VSH 1 h-10 mm, VSH 2 h-20 mm.
0
10-07-2009, ora 16:28
rorar2008
Nu este medic/terapeut
rorar2008
ma deranjeaza in gat, simt ca am mucoasa pe care nu pot nici sa o inghit si nici sa o scuip
am fost la orl si mi s-a spus ca nu e nimic grav, doar ca am intrarea in canal mai subtire decat alti oameni si ca tot ce se aduna din valul palatin nu incape ? Sa ma mai caut si in alta parte? De cate ori am luat fluimucil m-am simtit ceva mai bine dar nu mi-a trecut niciodata.
0
11-07-2009, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ar trebui sa te vada un alt medicORL!
0
12-07-2009, ora 10:50
coryna_aly
Nu este medic/terapeut
coryna_aly
buna ziua as dori sa il intreb si eu pe domnu doctor in legatura cu amigdalita copilului meu as vrea sa stiu cat de grava e si daca poate scapa de operatie primu doctor orlist care lam consultat ia facut tratament ia scos polipi dar salivatia abundenta din gura curge incontinuare i curge saliva din gurita amigdalitele lui sunt distruse zicea doctorita dar ca nu il poate opera pana peste 4 ani acum cel deal 2 lea orelist spune ca se poate efectua operatia si acum in toamna prin octombrie a facut analize ia iesit aslo la analize cu valoarea 533 la copil de 3 ani si la diacnosticat cu amigdalita hipertrofica strectococica ia dat moldamin pe perioada de 3 luni si daca aslo nu scade il va opera el raceste foarte des iar in ultima perioada a luat foarte multe antibiotice dar degeaba imunitatea lui poate fi afectata de atatea antibiotice?? faptul ca el este alergic afecteaza si asta??nu mi sau dat sai fac testele alergologice la cluj da eu as dori sa i le fac ca sa stiu sigur la ce este alergic si as dori sa va intreb daca iar face bine niste terapi la salina ??
0
12-07-2009, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da terapii la salina o sa.i faca bine.
trebue sa investigati si intestinul. COPROCULTURA.., vermii intestinali cel mai des provoaca la copii stari alergice si imunitate scazuta!
tratamentul cu moldamina este corect.. si daca in 3 luni nu este rezultat o sa fiti nevoiti sa.l operati.
tratamentul local pentru amigdalite seste foarte important..
nu are voie nimic acidulat si acru.
bauturi numai calde( ceai si lapte cu miere de albini.
pastilute de supt Propolis cu Vit C si Propolis cu Echinaceea.. zilnic 4-5 tab.
0
13-07-2009, ora 18:05
coryna_aly
Nu este medic/terapeut
coryna_aly
va multumesc ca miati raspuns domnu doctor a fost internat de 2 ori la orl la prima doctorita care la operat de polipi si atunci i sa recoltat de 3 ori scaunu si nu ia iesit nimic iam mai facut si acasa si tot negativ dar el de mic de cand era in fasa sforaia foarte tare si el a stat mereu cu gurita deschisa respira pe gura acum are nasu desfundat si nu mai sforaie asa tare mai sforaie da mai usor dar saliva tot i curge din gurita si doctorita aceasta a 2 a care am consultato zice ca are amigdalitele foarte rau inflamate a facut si penicilina injectabil si nu iau trecut erau tot umflate impreunate in gat a facut si gentamicina injectabil si tot degeaba 2 saptamani a fost in regula apoi a inceput sai curga din nou saliva si am plecat din nou la orl si acum face moldaminu si vruiam sa va intreb operatia de amigdalite este o operatie periculoasa??cum decurge la un copil de 3-4 ani si unde imi recomandati sa ma duc cu el sal operez sincer va zic nu prea am incredere in doctori din petrosani si mia zis cineva sa merg la cluj mas duce oriunde nu bani ma preocupa si nici timpu cel mai mult vreau sa merg unde stiu ca vor fi medici buni care sami dea copilu inapoi in brate sanatos am vazut odata la stiri un baietel in nustu ce oras murise dupa o operatie de amigdalite murise la terapia intensiva si sincer mie frica de operatie daca se poate sami dati niste detali care sa ma incurajeze umpic va multumesc corina
0
14-07-2009, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da..la cluj.. la clinica ORL puteti merge.
la aceasta varsta se opereaza cu anestezie totala.. si copilul nu simte nimic!
0
18-07-2009, ora 01:54
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Buna seara.Prob mea este urmatoarea, de circa 4 ani mi-a aparut un gangglion submandibular dreapta.
In urma unei ecografii cervicale au reiesit urmatoarele:
Corespunzator anomaliei palpabile de la nivelul unghiului mandibular drept, se evidentiaza o imagine hipoecogena nodulara cu dimensiunide 19mm-13, 6mm-9, 9mm.Nodulul prezinta contur polilobat bine delimitat, cu structura omogena, prezinta un hil vascular cu pedicul unic, vine in contact cu polul inferior al glandei parotide.
Ganglionii latero cervicali si superiori stangicu dimensiuni de maxim 18, 1mm-5, 3mm, aspect inflamator.
Fara ganglioni in fosele supraclaviculare sau regiunea nucala.

Intrebarea mea la dv este urmatoarea:ce inseamna acest ganglion ce a reiesit la ecografie?necesita operatie, daca da cat este de de periculoasa?Mentionez ca am si amigdalita cronica.
La ce medic ar trebui sa ma prezint...chirurg stomatologie, orl, sau orice chirurg?Necesit si alte investigatii?
Imi cer scz ca va asaltez cu intrebari dar sunt cam speriata.
Multumesc anticipat.
0
20-07-2009, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema trebue luata altfel.
daca ai amigdalita.. si acest ganglion este inflamator( ca si complicatie la amigdalita) atunci este suficient sa scoateti amigdalele.. si peste 2-3 luni o sa fie clar.. daca trebue sa scoateti ganglionul pentru o biopsie.. sau el o sa dispara odata cu inflamatia din amigdale!
mergeti la ORL!
0
20-07-2009, ora 16:48
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Multumesc mult pt promtitudinea raspunsului dat.La ecografie am intrebat special daca acest ganglion este cumva legat de amigdalita si mi s-a spus ca nu.
La ecografie ca diagnostic au fost urmatoarele :
Adenopatie care dupa parerea dansei este foarte atipica
tumora glanda parotida
ambele sunt trecute sub semnul intrebari.

Multumesc inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 1 23 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: