Pot fi insarcinata?

13-03-2011
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Am 22 de ani si acum cateva zile am mers la un control la medicul ginecolog si apoi la ecograf si mi s-a spus k am microchisturi pe ovare dar medicul ginecolog mi-a spus k nu sunt problematice si ca pot incerca sa raman insarcinata(mentionez k atat eu cat si sotul meu ne dorim f mult lucrul asta), mi-a dat si un tratament cu ciprobay, flamexim, vitamina e dar acum am niste simptome care am vazut p site ca se manifesta la femeile insarcinate. Credeti ca este posibil ca la controlul ginecologic si la ecograf sarcina sa nu fi fost vizibila(ma gandesc ca poate este prea mica) si am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. Va rog din suflet spuneti-mi parerea dumneavoastra!
7 comentarii
0
14-03-2011, ora 17:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca testul de sarcina este negativ nu cred ca esti insarcinata..acea simptomatologie poate ca este de la medicamente sau de la altceva..repeta testul de sarcina peste o saptamana.
0
22-03-2011, ora 21:30
deedootz
Nu este medic/terapeut
deedootz
buna seara!am o mare problema.in februarie la inceput am avut un contact sexual neprotexat, dar nu a jeaculat si in 12 ore, maxim, am luat postinor, si urmatoarea pastiluta dupa 12 ore de prima.am avut sangerari cam 2 saptamani, apoi mi-a venit menstruatia, destul de abundent, cu cheaguri si toate cele, dar a durat mai putin decat de obicei(a durat 4 zile, in general dura cam 5-6), ultima menstruatie mi-a venit pe 21 februarie si ar fi trebuit sa imi vina si luna aceasta cam pe 20, insa vad ca intarzie.am avut dureri de burta cam toata luna, insa am impresia ca sunt de la frig.nu am greturi, ameteli, varsaturi au alte simptome, mi-am facut un test acum vreo 2 saptamani si a iesit negativ.am de ce sa-mi fac grij pt o eventuala sarcina?sau intarzierea e din cauza postinorului?va multimesc, astept raspuns urgent!
0
30-03-2011, ora 20:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intarzierea, dereglarile, sunt datorita Postinorului..
0
31-03-2011, ora 12:49
deedootz
Nu este medic/terapeut
deedootz
multumesc frumos.intre timp mi-a venit menstruatia si m-am linistit
0
22-04-2011, ora 23:06
soricicac
Nu este medic/terapeut
soricicac
Uitati care e problema mea
Am avut ultimul ciclul menstrual pe data de 2 martie 2011 sotul meu fiind tot impul plecat am intretinut relatii intime cu ejaculare in interior pe data de 18 martie si 20 martie,
tin sa mentionez ca de obicei am un ciclul de 30 de zile cu unele intarzieri de 2-5 zile
in perioada cand trebuia sa imi vina urmatoarea menstra adica in aprilie am avut o scurgere rozalie de 2-3 zile
dar asa doar cat pateaza putin chilotul
acum am ceva simptome zic eu adica: sani durerosi si mariti, pofta de mancare mai mare decat de obicei, urinari destul de dese, dureri de spate.
eu zic ca nu am cum sa fi racit pt ca nu am fost in frig deloc
am facut teste de sarcina si imi ies negative
intrebarea mea este :
Este posibil sa fiu insarcinata si testele sa nu arate sau nu sunt
acum cand scriu suntem in 22 aprilie
tin sa mentionez ca nu sunt in tarta si e cam dificil aici cu programarile la medic
multumesc anticipat
0
24-04-2011, ora 16:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mai fa saptamana viitoare un test de sarcina...sa-l faci corect.. mai ai scurgeri suspecte pe chilot ?
0
24-04-2011, ora 23:10
soricicac
Nu este medic/terapeut
soricicac
acele scurgeri le am avut numai atunci in perioada cand trebuia sa imi vina si de atunci nimic
nu am dureri de nici un fel
au inceput sanii sa ma doara mai tare sunt mai grei
in rest nimic
nu stiu ce sa fac
ee destul de greu sa fii intr o tara straina si sa nu cunosti sistemul medical bine

Va Multumesc Foarte mult Dr. Doctor Balcan Anisoara pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •