Presiune in cap

12-03-2021
MIRVR
Nu este medic/terapeut
MIRVR
Buna ziua!
Astazi, cand faceam exercitii fizice, dupa ce le terminam resimteam in cap o presiune, de parca m-ar calca cineva pe cap.
M-a luat si o ameteala ușoară care venea in reprize.
De obicei presiunea pe cap venea cand stateam cu corpul inclinat orizontal (ori pe burta, ori pe spate)
Mentionez ca nu mancasem ceva satios inainte, mancasem un mar inainte sa fac miscare.
Stiti cumva de la ce ar putea fi?
1 comentarii
0
28-07-2022, ora 17:27
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
De câtva timp, simt în mod constant presiune în cap, însoțită de dureri. Am efectuat, în ultimii trei ani (2020, 2021 și recent), RMN-uri cerebrale, iar ultimul dintre ele (efectuat acum o săptămână) a evidențiat următoarele:
-leziuni ischemice cronice, în hipersemnal T2, FLAIR, infracentimetrice cortico-subcorticale frontal bilateral, , respectiv capsular extern adiacent girusului lung al insulei dreapta;
-fără leziuni recente detectabile IRM;
-fără leziuni subtentoriale vizibile IRM;
-calcificări nespecifice glanda pineală;
-ventriculi simetrici la linia mediană, cu talie moderat crescută;
-spații lichidiene extracerebrale supratentoriale fronto-temporo-parietale, respectiv subtentoriale cerebeloase lărgite;
-ax vascular arterial intracerebral cu semnal de flux rapid prezent;
-joncțiune cranio-spinală de aspect normal;
-orbite și stânci temporale de aspect normal IRM;
-minimă îngroșare a mucoasei celulelor etmoidale, respectiv sinusuri maxilare bilateral;
-fără captări patologice de contrast.
CONCLUZIE:
Leziuni ischemice cronice, infracentimetrice capsular extern dreapta, respectiv frontal bilateral.
Fără leziuni recente detectabile IRM.
Fără leziuni subtentoriale vizibile IRM.
Modificări de atrofie supra și subtentorială.

Este acest rezultat de natură să mă îmgrijoreze? Menționez că mult timp, din cauza durerilor și a presiunii intracraniene, am suspectat o tumoare cerebrală. Am fost asigurat, însă, că IRM cerebral recent (ca și cele două anterioare) nu au evidențiat prezența vreunei tumori. Dar, continuă să mă doară capul, să am presiune în interiorul craniului și, din cauza aceasta, dorm foarte puțin și mă trezesc de nenumărate ori în timpul nopții. Precizez că medicul neurolog m-a diagnosticat cu cefalee cronică și, de asemenea, în urma unor RMN de coloană (cervicală și toraco-lombară), am fost diagnosticat cu spondiloză cervicală, lumbago și fractură vertebrală. Să fie acestea cauzele durerilor de cap și a presiunii intracraniene? Rezultatul IRM cerebral (cu substanță de contrast) este o garanție că nu e vorba despre o tumoare cerebrală?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: