Presiune in git, nod in git...

15-04-2014
ruddy
Nu este medic/terapeut
ruddy
Totul a inceput prin dec 2013 - ian 2014 cind am fost victima unei raceli, gripa, fff violente cu durere puternica in git si cu febra. Am fost la doctor ce mi-a dat reteta de antibiotic ( amoksiklav ) daca imi amintesc bine, , , , si ceva sirop pentru git. Ei bine, dupa 10 zile de tratament eram aprope la fel dar fara dureri in git, am continuat cu ceva paracetamol. Dupa o perioada scurta durerile de git si tusea incredibil de puternica cu expectoratii de toate culorile si bogate cantitativ au reinceput ( moment in care am renuntat la fumat ) si a trebuit sa plec din tara, Ei bine de atunci ma tot chinui cu starea asta, in permanenta sint racit, , , Problema e ca de citeva ori am sesizat urme ff vagi de singerare in amestec cu flegma, in timp am descoperit ca aceste urme de singe provin din nas ( suflam nasul cu singeuneori inchegat sau daca ma apucau crizele de tuse, suflam nasul cu singe viu colorat ), doar dimineata am observat acest lucru. Bun, acum nu mai am aceste flegme cu singe si tusesc foarte rar cu expectoratie putina, ce are culoare transparenta cu urme de ceva maroniu. Problema e : de vreo 10 zile simt o presiune in git, la modul ca as purta o cravata strinsa pe git, ( ganglionii limfatici nu imi sint umflati ) in acelasi timp am si o senzatie de nod in git si am in permanenta intentia de a inghiti chiar daca nu am ce, gura imi este uscata si peste zi imi simt aceasta senzatie mai accentuata, , , am observat ca ma simt mai bine atunci cind maninc, beau apa sau... atunci cind rigai. Rigaitul imi aduce un confort pe moment in zona gitului... Nasul imi curge in continuare, tusesc dimineata dar o data la citeva zile 1-2-3, si atunci cu expectoratiile ce le-am descris. Sint efectiv disperat, de prin decembrie si pina acum ( aprilie 17, 2014 ) nu am avut o zi sa fiu sanatos iar senzatia sau starea asta legata de git nu se diminueaza absolut deloc, Ce ar putea fi ? Ce tratament sa urmez ?
4 comentarii
0
15-04-2014, ora 01:54
ruddy
Nu este medic/terapeut
ruddy
Revin cu niste amanunte : Cu toate ca acord atentie igienei si ma spal pe dinti inainte de culcare, dimineata ma trezesc cu gust amarui, acrisor, acidulat, extrem de neplacut in gura si saliva are culoare diluata de galben... Senzatia de presiune in jurul gitului si de nod in git ma insoteste pe tot parcursul zilei chiar daca se diminueaza, revine. Inca o senzaatie ce o am uneori in timpul zilei in git, este asemanatoare cu senzatia de dupa tuse, cing iti simti gitul obosit, putin iritat, dar fara sa tusesc. Va rog dati-mi un raspuns, va multumesc anticipat !
0
15-04-2014, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti cum se fac Inhalatii, gargara, spalaturi nazale, aromoterapia care ajuta la vindecarea mucoasei naso-faringiene
deasemenea gassti cum trebuie sa schimbiu regimul alimentar.. ca alimentele si refluxul gastric sa nu.ti afecteze mucoasa prin acidul gastric
0
16-04-2014, ora 20:59
ruddy
Nu este medic/terapeut
ruddy
multumesc frumos pentru sugestii ! Am o intrebare totusi... poate exista o legatura intre doua chestiuni, cum ar fi : tusit si senzatie de presiune, ca de cravata strinsa in jurul gitului ? Deci cam doua zile m-am simtit excelent, o mica senzatie de usturime in git ce nu a fost prezenta toata ziua, dar astazi, iar am avut senzatia ca am ceva in git si m-am fortat sa tusesc. am expectorat flegma maronie, ca pe vremea cind fumam serios, dupa acest episod m-am calmat, dar pe nepregatite mi s-a reinstalat senzatia de presiune in jurul gitului ( ce vine din exterior sa zic asa ) urmata de senzatia de nod in git, Va multumesc anticipat pentru orice sfat !
0
16-04-2014, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nodul in gat..si senzatiile de sufocare pot fi de la un esofag spastic
ramane sa faceti investigatiila gastrologie
sa fiti atent la alimentatie si sa excludeti tot ce e acru, acidulat, citric..s.a
ajuta Nospa, valeriana... in tablete si local Vit A uleioasa.. cu putina miere de albini..tinuta in gura pana se topeste
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •