presupus chist sinovial langa calcai

25-01-2010
Liliana Negoi
Nu este medic/terapeut
Liliana Negoi
Buna ziua.
Am langa calcaiul drept, exact pe latura piciorului, o formatiune moale si EXTREM de dureroasa. Sincera sa fiu nu mai stiu acum cati ani mi-a aparut prima data, oricum, eram in scoala generala si tin minte ca deja o aveam acolo. Acum trei ani am fost la ortopedie, mi s-a facut o ecografie locala apoi doamna doctor ortoped a decis ca este probabil un chist sinovial ce trebuie operat. Mi-a facut operatia si a extras materia fibroasa de acolo, mi-a spus ca lichidul a iesit imediat ce a taiat cu bisturiul. Recuperarea s-a facut rapid, fara prea mari probleme. Doamna doctor m-a avertizat ca aceasta problema este posibil sa reapara. Ceea ce s-a si intamplat, la nici jumatate de an dupa operatie observand ca formatiunea se afla iar in acelasi loc, ba inca si mai dureroasa uneori. Mai nou am incercat aplicatii locale cu Ketonal gel 2, 5%. Functioneaza, dar ceea ce imi doresc este un tratament local sau o alta solutie pentru a scapa de durerea propriu-zisa. La cea mai mica atingere apare o durere aproape insuportabila, imi dau lacrimile instantaneu. Intrebarea mea este daca diagnosticul a fost corect, daca e normal ca formatiunea sa reapara atat de repede dupa o operatie, si daca exista vreo solutie - operatorie sau nu - care sa fie definitiva.
Multumesc anticipat!
9 comentarii
0
25-01-2010, ora 16:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este imposibil de concluzionat, din descrierea D-voastra, care este problema.
Care este localizarea anatomica, este strict lateral, medial, inferior, superior, posterior sau anterior de insertia tendonului calcanean?
Chistul sinovial putea exista la nivelul tendonului tibialis posterioris, flexor halucis longus, flexor digitorum longus sau la nivelul tendoanelor fibulare, lateral?
Trebuie sa precizati niste amanunte. Oricum nu va sfatuiesc sa recurgeti la o noua interventie fara o serioasa argumentatie clinica cauzala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-01-2010, ora 16:37
Liliana Negoi
Nu este medic/terapeut
Liliana Negoi
Cred ca cea mai buna varianta ar fi sa vin la un control, voi incerca sa imi fac o programare la dumneavoastra cat mai curand posibil, pentru ca nu am cunostintele necesare pentru a va descrie exact situatia locala. In limbaj ordinar, este vorba de o formatiune asezata exact in golul lateral exterior de langa calcai. Se intinde si in sus spre glezna (dupa toate aparentele nu ajunge pana la aceasta, se gaseste perpendicular sub ea), si pare sa existe o inflamatie si in partea inferioara, pe talpa. Dar zona dureroasa este strict laterala (de exemplu, daca ma lovesc lateral cu talpa piciorului de piciorul mesei in zona respectiva).
Oricum, stiu ca nu se poate face o consultatie completa aici, online, de aceea sper sa ajung la dumneavoastra cat mai curand cu aceasta problema.
Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului!
0
25-01-2010, ora 16:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aveti perfecta dreptate.
Localizarea laterala ne indreapta spre probabilitatea unei bursopatii peri-insertionale calcaneene sau catre o tendinopatie a fibularilor.
O consultatie clinica se impune, intr-adevar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-07-2010, ora 15:01
Done Iuliana
Nu este medic/terapeut
Done Iuliana
Buna ziua.Am fost operata in anul 2007 la gleza de chist senovial si in momentul de fata am facut o radiografie si la rezultatul ei, a fost gasit un pinten calcaros.In momentul de fata am dureri la picior.Ce sfat mi-ati da sa fac??? Sa fac operatie???Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Va multumesc, mult.
0
07-07-2010, ora 15:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles absolut nimic din relatarea D-voastra:
- la ce nivel anatomic ati fost operata si care a fost diagnosticul???
- nu exista un diagnostic modern de ""pinten calcaros""";
- a va opera pentru ""pinten calcaros""" este o grava greseala, care-l poate costa pe chirurg dreptul de libera practica si chiar mai mult.
Astept detalii despre localizarea actuala a durerii, despre greutate, varsta, profesie, eforturi practicate, sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, vasculare, neurochirurgicale (compresiune radiculara lombara) si orice alt amanunt semnificativ.
Trebuie sa ne descrieti caracterul si tipologia durerii, intensitatea si periodicitatea ei, modalitatea de combatere si legatura cu efortul etc etc
Asteptam detalii
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-02-2012, ora 17:16
PETRA ELENA
Nu este medic/terapeut
PETRA ELENA
Buna.As dori un sfat baiatul meu are 18 ani joaca fotbal si sa lovit.DE vreo 3 luni il doare glezna am fost si am facut un IRMsi diagnosticul este 'examenul IRM algleznei drepte decelereaza edem osos localizat pe marginea posteroexterna a epifizei distale tibiale asociind dezvoltarea unei leziuni chistice la nivelul spatiului articular tibio-talar posterior avind aproximativ 18 mm.fara modificari de semnal la nivelul sistemului ligamentar.a facut tratament 7 zile cu flamexin dar durerile persista la orice miscare sau lovitura.as dori sa imi spuneti daca sant sanse de vindecare totala sau un tratament. va multumesc.
0
21-02-2012, ora 17:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sansele de 'vindecare' se pot aprecia numai dupa 3-6 luni de repaus sportiv total. Leziunile descrise la nivelul talusului pot fi exprimarea imagistica a unei suprasolicitari sau pot reprezenta chiar leziuni mai importante.
A continua acest sport periculos in conditiile suferintei descrise inseamna premiza unor neplaceri importante.
Prin urmare, dupa o pauza sportiva totala de 3-6 luni se impune o reevaluare ortopedica, pentru clarificarea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-02-2012, ora 16:30
PETRA ELENA
Nu este medic/terapeut
PETRA ELENA
buna ziua.va multumesc frumos
0
18-03-2013, ora 17:47
Daniela2668
Nu este medic/terapeut
Daniela2668
Buna ziua dole doctor, din luna octombrie am remarcat dureri din spatele genunchiului in jos lateral pe pulpa pana la ultimile trei degete cu usoara senzatie de amorteala, si in sus pe spatele coapsei.mai dureros in repaus in pozitia piciorul intins culcata pe spate.
Am facut o ecografie de vase la care s-a vizualizat un ganglion cu aspect inflamator de 1 cm, in fosa politee.mai tarziu, durerile au inceput sa se intensifice si mi s-a recomandat o ecografie de genunchi, la care s-a vizualizat: o leziune pe meniscul extern de 2, 8 mm, prezenta si in 2010, o adenopatie cu aspect inflamator diametrul maxim 16 mm...deci a Mai crescut, in 4 luni, si lateral un chist baker cu diametrul maxim de 1 cm. dl. Doctor mi-a dat dicloreum 150 mg, care nu mi-a facut sa imi dispara durerea dar a Mai ameliorat-o.dansul spune ca chistul l-am facut din cauza ca am spondilita ankilozanta dar dansul zice ca de ganglion inflamat la genunchi nu a Mai auzit...(, insa eu de atunci am si sufebrilitate de 37, 5 grade Celsius, si fibrinogenul constant usor crescut, 430, 470 )..problema e ca medicul ortoped care m-a vazut mi-a dat sa fac Maine RMN si spune ca sa ma opereze. Acum gamglionul acela ce credeti, e posibil sa fie o tumora, mi-e cam frica. Ce credeti ca poate fi ? Si ce ma sfatuiti sa fac ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •