probabil otita seroasa

05-08-2010
iuli.plesea
Nu este medic/terapeut
iuli.plesea
In cursu a 4 ani, am ajuns la 5 medici orl-isti.Am facut operatie de amigdale, polipi. Iar la ultimele 2 controale ( medici diferiti) mi sa dat diagnosticul otita seroasa.
La primul doctor ( care mi-a dat acest diagnostic) mi sa dat ca tratament : augmentin, nurofen, aerius si rhinxyl.
Dupa acest tratament m-am simtit mai bine, insa dupa cateva luni urechea stanga a reinceput sa fie infundata si sa tiuie, la o saptamana a inceput si urechea dreapta.
Al 2lea doctor mia spus aceeasi chestie: otita seroasa, iar ca tratament mi sa recomandat: sterimar, pinosol, acc 200, ceclodyne, ketonal ( tratament pentru o saptamana) nici un efect. Mi sa recomandat si o operatie ( in schimb nu stiu exact ce operatie?)as avea ceva in genu unor bile care se intalnesc foarte rar dar la mine sunt extrem de mari ( in apropierea canalului care face legatura cu timpanul !?!)
Ce ar fi mai indicat sa fac? Va multumesc!
3 comentarii
0
06-08-2010, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tiuitul in ureche.. NU prea face parte din simptomele otitei seroase.
mai degraba de afectarea nervului auditiv
Zic sa faci O Audiograma completa ( casti+ os)
si O Timpanograma.
atasazale pe mail.. sa vedem despre ce afectiune este vorba.. si la ce nivel. !
0
06-08-2010, ora 13:33
iuli.plesea
Nu este medic/terapeut
iuli.plesea
Va multumesc foarte mult, pentru raspuns.
Momentan nu am cum sa va trimit audiograma.Sper ca in cel mai scurt timp sa pot realiza si acest lucru.
Prima audiograma ( inainte de tratament) a rezultat un auz foarte scazut. ( tratamentul cu Ibuprofen, aerius, augmentin si rhinxyl), a 2a audiograma dupa tratament a iesit mult mai bine.
0
06-08-2010, ora 13:49
iuli.plesea
Nu este medic/terapeut
iuli.plesea
In jur de ora 16 astazi 06.08.2010, va trimit audiogramele.O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: