problema coloana si genunchi

04-08-2010
florinache
Nu este medic/terapeut
florinache
acum 2 saptamani in timp ce munceam am auzit cum coloana mi-a trosnit si am ramas aproape blocat. Am facut diferite masaje cu diferite creme si alifii dar la cea mai mica miscare brusca am dureri.La o zi dupa problema cu spatele m-am trezit cu genunchiul drept ca nu-l mai puteam indoii decat pe jumate, putin umflat si cu o durere surda.Dupa 3-4 zile de alifii piciorul si-a dat drumul dar cand merg parca, , fuge inainte, , nu mai am siguranta pe el.Ce sa fac?Are legatura cu coloana, de ce din senin?
3 comentarii
0
04-08-2010, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat detalii capitale: sex, greutate/inatlime, ocupatie, sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologice, inflamatorii etc etc.
Poate fi o legatura cu coloana lombara sau poate fi ceva local. De unde am putea sti fara a avea absolut nici o premisa???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-08-2010, ora 16:05
florinache
Nu este medic/terapeut
florinache
Buna ziua. Ma scuzati ca nu am dat toate detalile, , M, 90/1, 78, lucrez in constructii, am practicat mai multe sporturi dar de cativa ani nu mai am timp si nu am avut nici o problema niciodata doar de cateva ori glezne luxate.Analizele au fost bune intodeauna doar mici probleme cu colesterolu si tensiunea un pic cam mare.Multumesc
0
04-08-2010, ora 16:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problemele sunt intricate, respectiv o discopatie lombara si o problema a genunchiului (posibil leziune de menisc).
Ambele situatii sunt agravate de greutatea considerabila (aveti vreo 20 kg in plus) si de eforturile fizice mari, prin natura ocupatiei.
Daca nu aveti probleme neurologice (paralizii, pareze, deficite musculare sau de mers), dupa o perioada de repaus de circa 4-6 saptamani puteti incepe un program de ineto-terapie (gimnastica medicala) specifica coloanei lombare.
Cat despre genunchi, daca va mai deranjeaza consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Asocierea dintre durerile de genunchi și depresie (Studiu)
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  •