Problema cu urechea

27-12-2018
Andrei2222002
Nu este medic/terapeut
Andrei2222002
Buna ziua domnule doctor, am o problema si sunt puțin cam speriat, acum ceva timp a curs din ureche un lichid alb spre gălbui, ureche înfundată si micuțe dureri, semne ale dopului de ceara cred, dar aseara probabil am apăsat cu mâna din greșeală cumva si a început sa curgă doar sânge si nu stiu de ce, imi puteți spune va rog de la ce ar putea fi ca curge doar sânge si medicul ORL e in concediu.
5 comentarii
1
27-12-2018, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu conteaza absolut deloc de la ce ar fi
ast anu te ajuta cu nimic
corect este sa intrebi ce trebuie sa faci pana ajungi la ORL
1 urechea stearsa atent doar cu servetele de hartie.. care ca si sugativa trag umezeala de acolo
2 dupa se pune la intrare in ureche o vata imbibata in Bitter suedez
3 NU ajunge apa, aburi deloc in ureche
0
27-12-2018, ora 13:22
Andrei2222002
Nu este medic/terapeut
Andrei2222002
Mulțumesc foarte mult, dar nu pot spune ca e cea foarte grav?
0
27-12-2018, ora 22:27
Andrei2222002
Nu este medic/terapeut
Andrei2222002
Scuzați ca insist, dar este ceva grav? Ca maine merg sa incerc sa vad daca găsesc un ORL, ca am sunat si este in concediu.
0
08-01-2019, ora 10:58
ilola84
Nu este medic/terapeut
ilola84
Buna ziua,
de cateva luni am un tiuit in cap (nu il resimt tot timpul). Mentionez ca sunt dependenta de curatatul in urechi cu betigase si ca uneori datorita curatatului excesiv imi provoc rani in ureche. de vreo 2 ori mi s;a intamplat sa am o scurgere/ ceara mai lichida, galbuie si urat mirositoare. Mi'a trecut de la sine dar curatand excesic, observa ca reaparut. Am fost la un control ORL, mi s;a spus ca urechea dreapta e inflamata si sa iau Vigamox picaturi 3x3 pic/zi (5 zile), apoi dupa ce trece inflamatia sa incerce sa imi scoata ceara sa vada ce e mai departe. Mentionez ca nu ma doare, ma manaca din cand in cand si cand scarpin cu degetul reapare lichidul vascos. tin vata in ureche asa ca masura de preventie.
Sunt insarcina in 7 sapt si medicul ginecolog mi;a recomandat sa nu tin tratamentul cu antibiotic local decat daca e absolut necesar, fiind in prumul trimiestru de sarcina.
As putea sa inlocuiec cu ceva fara antibiotic?
Multumesc anticipat.
0
08-01-2019, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. piele din ureche.. creste din interior spre exterior si in mod normal scoate ceara afara
Corect se usuca urechea cu servetele de hartie, cuuscatorul de păr..si se sterge cu o vata cu alcool doar la intrare( fara betisoare)
2 când se rupa piele din ureche..curge Limfa, ea se usuca si afec acele cojite, daca nu mia rupi piele..n.o sa mia fie mancarime si cruste
3 se poate pune acum in ureche.. vata cu bitter suedez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •