Problema psihica gravă

23-02-2015
Stefan123
Nu este medic/terapeut
Stefan123
Buna.vreau sa va prezint problema a unui prieten de al meu vreau sa îl ajut si asta e ultima încercare pt el chiar nu mai ştiu ce sa fac... Este dependent de jocuri de noroc..joaca la pariuri, curse de câini etc.. Fara aparate la alea nu baga.. Èšin sa va dau câteva detalii din ce ştiu despre el joaca de la cls 8 de mic..acum are 27 de ani si e terminat la munca nu se duce se multimeste ca ii da masa 10 -15 lei pe zi sa aibă de ţigări si de joaca..de haine nu se îngrijeste deşi a avut mulţi bani pe mana..abia si-a luat de încaltat de gura mea si a unui prieten va spun sincer are blugii tociti nu se îngrijeste nici de el nu se tunde umbla imbaxit...cand nu are bani baga la amanet orice prinde si ii joaca dar va spun nici nu ştie sa joace pariază 2 lei sa ia 3, 5 lei.. Si asa pierde tot.eu am încercat sa îl ţin departe si mia reuşit o săptămâna nu mai mult îl luam si ne mai duceam prin parc.. L-am dus si la Biserica degeaba cateodata e constient de ce face doar din gura dar practica.. In fine el joaca si acasă pe pc pd situri online..deci si acolo e băgat ultima data cand i-am zis sa se lase iam zis tu meriti sa fi lăsat o săptămâna fara mâncare si bani sa vezi cum e...si încă o varianta sa duc undeva la tara sa stea sa uite dar ştiţi ce mia spus a zis ca oricât de departe ar fi ar caută sosea ar lua ocazie sau ar luao pe jos sa fuga si de acolo..aştept un răspuns sper ca aţi înţeles
10 comentarii
0
24-02-2015, ora 23:05
Stefan123
Nu este medic/terapeut
Stefan123
Chiar nici un răspuns??
0
25-02-2015, ora 08:43
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Dacă nu reuşeşte sa se controleze şi sa înţeleagă ca nu e bine ce face e dificil de făcut ceva.Nu exista medicamente pentru dependenta de jocuri de noroc deşi se încearcă de ceva timp asocierea acestei probleme cu o tulburare psihica.
0
25-02-2015, ora 13:38
Stefan123
Nu este medic/terapeut
Stefan123
Asa este e ceva mental o slăbiciune
0
25-02-2015, ora 17:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Psiholog, psihiatru... trebuie sa va interesati unde i, puteti duce.
Desi nu cred. Deoarece o sedinta la psiholog este foarte scumpa. 50, 100, 150 lei. Cine plateste pentru el.
Interesant de intrebat un psihiatru daca poate rezolva astfel de cazuri.
0
25-02-2015, ora 18:45
Stefan123
Nu este medic/terapeut
Stefan123
Am înţeles...nu ştiu o sa vad
0
25-02-2015, ora 21:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Stefan123

Da Search pe Google "Tratament dependenta jocuri de noroc" si mai sapa.
O sa gasesti multe subiecte.
0
25-02-2015, ora 23:00
Stefan123
Nu este medic/terapeut
Stefan123
Ok mersi frumos
0
26-02-2015, ora 03:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vezi ca si pe Romedic sunt multe topicuri despre jocurile de noroc. Ar trebui si prietenul tau sa le rasfoiasca. Da cautare dupa cuvant. Jocuri de noroc. Ca sa gasesti articolele.
0
11-03-2015, ora 21:16
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Prietenul tau ar avea nevoie de un consult psihiatric si de psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Exista medicatie care ii poate ameliora impulsul de a juca.
Dr. Ricean Alina
0
30-03-2015, ora 21:09
cristina maria dima
Nu este medic/terapeut
cristina maria dima
Prietenului au îi trebuie un psihoterapeut bun! !!!
Cristinai
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura între dependența de substanțe și jocuri de noroc și nevoile de atașament primar
  •