Problema transpiratie?

17-03-2019
Ikim23
Nu este medic/terapeut
Ikim23
Salutare, sunt Laurentiu!
Sunt aici pentru ca am o problema ce ma deranjeaza foarte tare si vreau sa stiu daca mai sunt si alte persoane in aceeasi situatie. Mai exact, am probleme cu transpiratia. La axila transpir foarte rau, sunt umed sau simt senzatia de umed in mare parte din timp, nu miroase urat (din fericire). In alte multe dati mi se intampla sa am tot corpul transpirat (din cap pana in picioare). Asta se intampla de obicei cand am un sentiment mai puternic, cand trec de la o temperatura la alta si este o diferenta semnificativa de temperatura sau pur si simplu se intampla din senin. Ca si deodorant am ajuns sa folosesc Odaban (uz zilnic) sau Odorex Spray (acesta se gaseste mai greu). Am incercat si Perspirex insa nu ma ajuta deloc, dimpotriva. Mi-am facut pana acum analize la inima, glanda, am fost la 2 medici dermatologi si toate analizele mi-au iesit foarte bune, spunandu-mi ca ar fi pe fond nervos si mi s-a recomandat si acupunctura. Am facut 2 sedinte de acupunctura pana acum insa cred ca voi inceta, nu ma simt deloc bine facand asta si cand vin de la acupunctura, zonele unde am fost intepat de ace mi le simt foarte incordate. Ce analize as putea sa imi mai fac sau ce sfaturi imi puteti da? Mentionez ca mananc destul de sanatos si nu mananc sarat peste limita. Mai este cineva in aceasta situatie si ma poate ajuta cu orice informatie in acest sens? Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
17-03-2019, ora 14:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati si un tratament pentru anxietate de la psihiatru. Faceti orientativ un test de anxietate pe net. Daca analizele sunt bune inseamna ca e pe fond nervos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •