Transpiratie excesiva talpi, palme, axile - doar ziua

07-08-2016
Betys
Nu este medic/terapeut
Betys
Buna seara!
Am 40 de ani si niste simptome pentru care nu mi s-a pus niciun diagnostic.
De dimineata, la scurt timp dupa trezire, incep sa-mi transpire talpile, apoi palmele si axilele.
Sunt nevoita sa port sosete mereu, iar daca peste zi le dau jos, se umezesc instantaneu talpile si palmele.De cand ma pregatesc sa plec de acasa si pana ma intorc este un calvar. Mi-am schimbat locul de munca, profilul, am urmat tratamente homeopate si naturiste, anxiolitice, pentru emotivitate, relaxarea sistemului nervos, deoarece am banuit o distonie neuro-vegetativa.
Am folosit cam toate antiperspirantele din comert, inca mi-am mai preparat si acasa, bai cu ceaiuri, etc. Am facut un test de biorezonanta, si mi s-a spus ca glanda pineala nu functioneaza corect, ea fiind influentata de lumina si intuneric, iar eu noaptea nu transpir deloc.
As vrea sa stiu daca existra un tratament sau ce analize ar trebui sa fac, sa aflu cauza acestei probleme.
Va multumesc frumos!
6 comentarii
0
09-08-2016, ora 16:46
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
E foarte bine ca ati fost asa interesata in a testa diverse solutii, insa psihoterapia cognitiv-comportamentala combinata cu psihiatricele pot fi o buna combinatie si cu eficienta dovedita.
0
09-08-2016, ora 17:19
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Va recomand un program de psihoterapie antistres
0
09-08-2016, ora 21:45
michael02
Nu este medic/terapeut
michael02
In zilele libere cum va simtiti, transpirati la fel ?

Distonocalmul este de incercat oricum !
0
10-08-2016, ora 12:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
La medic te duci, explici ce simti si vedem daca-ti da tratament, nu simti nici o neliniste, nici o teama si nimic ? Agitatie ceva ? Ca daca da, ai anxietate probabil.
Si combinat cu psihoterapie si se rezolva.
Metodele alea naturiste sunt zero, ai incercat si tu exact ce nu are efect.
Redu stresul daca ai avut asa ceva, ca s-ar putea sa fie si de la asta, nu stiu.
0
10-08-2016, ora 21:55
Betys
Nu este medic/terapeut
Betys
In zilele libere, daca port sosete, totul pare in regula. Am sesizat o oboseala oculara, probabil de la monitor, verific daca s-a mai inventat vreun tratament sau ce solutii gasesc altii la simptome asemanatoare cu ale mele.
Am incercat si la psiholog, iar dupa 2 sedinte am renuntat, ca a reusit sa-mi scoata din ungherele memoriei toate traumele si problemele prin care am trecut.
Desigur ca stresul face parte din viata noastra. Aparent nu am niciun motiv de neliniste, dar mi s-a spus ca poate fi o teama ascunsa, anxietate, sau distonie neurovegetativa. Am incercat cu Propranolol, fara nici un efect, iar Distonocalmul am inteles ca trebuie luat doar ocazional.
Va multumesc.
0
11-08-2016, ora 13:50
michael02
Nu este medic/terapeut
michael02
Este o anxietate care se manifesta somatic ! Este nevoie de tratament antianxietate dat de un psihiatru !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •