Problema.Herpes | Forumul Medical ROmedic

Problema.Herpes

21-11-2011
yyona
Nu este medic/terapeut
yyona
Buna ziua.Am 24 de ani, am avut doar 2 parteneri pana acum.Dupa ce m-am despartit de al 2 lea partener mi-a aparut o iritatie in zona genitala, mancarimi si o basica in interiorul fesei ( mai sus de anus) fara dureri.M-am dus la ginecolog dupa ce mi s-a spart basica... si mi-a spus ca nu e herpes e candida.Mi-a dat un tratament mi-a diparut usturimea dar dupa doua luni mi-a aparut pe labia stanga 2 ua basici care, doar la inceput am avut mancarimi, fara durere. Dupa ce s-au spart nu ma durea si nu am avut coaja sau crusta (ca la herpes).In luna urmatoare mi-a aparut iar mai multe basici dar de data asta pe o fesa.La 2 ua zile dupa ce s-au spart mai aparut cam in aceeasi zona mai multe bubite care nu erau una langa cealalta. Le-am dat cu spirt si nu s-au transformat in basici.Am facut si spalaturi cu bicarbonat acum in zona genitala e mai bine, adica nu mai am senzatia de usturime...dar nu inteleg de ce acum mi-au aparut pe fesa si e pe cealalta fesa nu pe cea in care mi-a aparut prima data mai spre interior.
Oare e herpes?Doamna la care am fost a zis ca nu are sens sa-mi faca analize pentru ca nu e herpes.Multumesc
3 comentarii
0
21-11-2011, ora 19:50
yyona
Nu este medic/terapeut
yyona
Ma gandesc ca poate s-a inselat.E normal...daca e herpes sa-mi apara in locuri diferite?Am citit ca herpesul apare aprox. in acelasi loc.
0
21-11-2011, ora 21:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil sa ai o candidoza si ceva infectie bacteriana.
Acum, corect ar fi sa iti faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 70 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Este posibil sa ai o candidoza, iar ciuperca aceasta intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii dupa fiecare utilizare, in timpul tratamentului, macar in primele 5 zile.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 70 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda. Poti face infectii si la ovare. Fa-ti doar dus!
Vezi de unde te tot infectezi, pe ce wc te asezi. Acasa dezinfecteaza mereu colacul de wc cu spirt, precum si in interior, cu solutii pentru wc.
Si partenerul trebuie sa faca tratament si el trebuie sa-si spele rufele la peste 70 de grade, altfel faci tratament degeaba.
Dupa cateva zile, apar simptomele din nou.
Mergi la ginecolog sa iti dea trimitere pentru analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Daca nu ai antibiograma, nu stii cu ce sa te tratezi si risti sa iei un medicament la care bacteria este rezistenta.
0
23-11-2011, ora 14:39
yyona
Nu este medic/terapeut
yyona
Multumesc pentru raspuns.Ar fi bine sa nu fie herpes.Multumesc frumos :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •