probleme coloana de f mult timp

05-02-2014
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
Acum cinci ani mi s-a gasit la sp cantacuzino din bucuresti o spondilodiscartroza lombara, boala scheuermann toraco lombara, am facut atunci o infiltratie, tratament se ameliorase cat de cat, de atunci la ce dr am mers toti mi-au dat numai calmante si mi-au zis sa fac fizioterapie-dar nu am facut.azi pe 4/02/2014 am iesit din spitalul dr dimitrie gerota al MAI unde mi-s-au facut multe radiografii la coloana, mijloc-ptr ca la mine am observat ca degeaba iau calmante si dr.barsan ionut mi-a zis ca coloana mea e franjuri facuta ca de operatie nu este si ca doar de doua ori pe an sa merg la bai termale, mi s-a indicat sa merg la busteni unde apartine tot de spitalulMAI.dar sa va zic ce mi-a gasit la externare...scolioza dextroconcava a col.toracale.osteofite ant C5-6.reducerea inaltimii post C5-6 siC6-7.discartroza toracala.osteofite ant L1 si T12.reducere usoara a inaltimii post a spiv L3-4, L5-S1, T12-L1.sp.art.sacroiliace de inaltime in limite normale.conform celor gasite de medic se mai poate ceva.sau numai sa traiesc de acum incolo numai cu calmante si recuperare..m-a cam speriat dr cand mi-a zis ca este praf coloana..am 50 de ani, 168 cm, 87 kg.stiu ca trebuie sa slabesc, mi s-a recomandat un corset, saltea ortopedica...va rog sfaturi in leg cu problema mea...vreau de la un dr raspuns.
3 comentarii
0
05-02-2014, ora 09:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aveti perfecta dreptate: cele 30 kg in exces v-au distrus coloana vertebrala.
Tratamentul consta in scadere ponderala corespunzatoare si, in functie de avizul neurochirurgului, fie interventie chirurgicala, fie kineto-terapie (gimnastica medicala).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-02-2014, ora 15:16
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Domnule doctor cum se calculeaza greutatea la un adult barbat?am 37 de ani, 1, 79 si 108 kg care ar fi greutatea normala pe care ar trebui sa o am?
0
05-02-2014, ora 18:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista mai multe modalitati de calcul al greutatii ideale, in functie de cateva criterii.
In orice caz, la inaltimea D-voastra ar trebui sa aveti circa 70-75 kg, maxim 80 (exista unele constitutii mai atletice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: