Probleme cu amigdalele

15-10-2014
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Buna ziua, de cateva luni am o problema cu gatul. De cand ma stiu am fost sensibila si faceam des amigdalite, faringite, faringo-amigdalite, faringo-traheite etc. La sfarsitul lunii iunie respectiv inceputul lunii iulie am fost diagnosticata cu mononucleoza infectioasa, am urmat tratament cu Klacid plus Strepsils Intensiv si gargara cu apa si sare pt gat, rosul in gat a incetat dupa aprox 3 saptamani iar ganglionii de la ceafa mi s-au retras aproape total. Dupa toate astea, am avut cateva episoade de raceala, tuse seaca care a trecut cu Paxeladine. De o luna insa, ma chinui cu un rosu in gat sacaitor care nu doare foarte tare dar nici nu imi trece 100%. In momentul de fata se simte mai mult ca o iritatie de la amigdala stanga in jos, dar nu foarte intensa, si putina durere (de la 1 la 10 cam 1-2) in partea superioara a amigdalei, cred. Am si un ganglion submandibular stang imflamat, tot de la amigdala. Nu e mare si nu ma deranjeaza deloc, nu se vede, nu il simt decat daca pun mana. Plus o tuse seaca care s-a ameliorat, tusesc rar. Am luat Strepsils Intensiv si Trachisan, Erdomed pt tuse, Ciprolen pt ca avusesem si o infectie urinara. Dar rosul in gat persista. Simt uneori niste mancarimi la amigdala stanga care radiaza pana in interiorul urechii stangi. Pana avum cateva zile ma manca si buza superioara putin iar de o saptamana mi se infunda si nasul destul de des. In sensul ca daca ma pun in pat, trece cam jumatate de ora pana incep sa respir normal. Medicul de familie zice ca nu arata asa urat si ca trebuie sa imi sporeasca imunitatea dar nu sunt asa convinsa ca e o simpla raceala...poate fi un streptococ/stafilococ, ciuperca...un episod al mononucleozei? Mentionez ca in urma cu 3 saptamani am facut investigatii: eco ficat, splina, rinichi, analize de sange si radiografie la plamani. Organele mele sunt normale iar analizele la sange au iesit ok, avand in vedere ca aveam infectia urinara si rosu in gat + tuse. Febra vad ca nu fac.

De asemenea, as fi curioasa sa va intreb ce imi puteti spune despre injumatatirea amigdalelor? Nu as apela la inlaturarea lor totala decat daca este neaparat nevoie. M-ar ajuta sa mai scap de racelile astea? Din pacate le am maricele si le-am mostenit de la parintii mei...si ei le au la fel.
10 comentarii
0
16-10-2014, ora 01:03
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Mentionez ca in perioada in care am avut mononucleoza si dupa am fost la ORL si la Hematologie pentru ca eram speriata din cauza ganglionilor. Medicul ORL a spus initial ca am amigdalita cronica dar analizele facute cu aprox o saptamana inainte nu aratau asta. Iar doctorita de la hematologie a zis ca gabglionii mei sunt foarte mici si oriunde m-as duce nici nu i-ar lua in considerare. Din fericire dupa cum spuneam mai sus, cei de la ceafa s-au retras, abia se mai simt. Am sa mai fac o vizita la ORL insa pana atunci v-as fi recunoscatoare daca mi-ati oferi o opinie...am inceput sa iau din nou Trachisan si ceva pliculete cu Vitamina C 850mg. Mentionez ca dupa Trachisan ma senzatia de iritatie din gat se amelioreaza...am facut si gargara cu apa si bicarbonat, in caz ca ar fi vreo ciuperca. Astept raspunsul dvs. Va multunesc!
0
16-10-2014, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cativa pasi care sau facut gresit
1. diagnosticata cu mononucleoza infectioasa, am urmat tratament cu Klacid
mononucleoza este provocata de virus si antibioticuyl nu are ce cauta aici
2 rosu din gat.. poate fi si de la un reflux gastric sau alimente acre. acide care intretin o faringita si NU se folosesc tab de supt cu lamaie si vit C
3 pasii corecti sunt.. de mers ;la ORL..si daca e cazul de facut rezectia partiala a amigdalelor
de schimbat drastic regimul alimentar ( se exclud tot ce este acru, acid, citric, prajeli s.a)
de facut corect tratamentele locale pentru mucoase
inhalatii, aerosoli, gargara, spreiuri
0
16-10-2014, ora 13:15
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Am inteles, tratamentul cu Klacid mi-a fost dat de la ORL, dar n-am inteles nici eu de ce pt ca stiam ca infrctia aceea nu se trateaza, trece de la sine...Cat despre refluxul gastro-esofagian, intr-adevar am avut o perioada arsuri in urma cu aprox o luna dar acum nu le mai simt. Din cate vad s-a mai ameliorat problema de cand am reinceput sa iau Trachisan si acele plicuri efervescente. Am sa fac si un exudat faringian si nazal iar apoi am sa discut despre rezectia partiala a amigdalelor. Va multumesc pt raspunsul prompt!
0
16-10-2014, ora 13:17
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Imi puteti recomanda si un spray eficient pentru gat?
0
16-10-2014, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faringo-sprey
0
20-10-2014, ora 13:20
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Va multumesc pentru raspuns, astazi e a treia zi cand il folosesc si ma simt mai ok. Singurul lucru care ma deranjeaza este ca atunci cand ma trezesc simt ca am mucozitati undeva in spatele lor sau in acel pliu de sus, nu stiu exact, si o flegma care trece dupa ce tusesc de cateva ori sau imi curat gatul. Mi s-a zis si ca am sforait la un moment dat azi noapte. De regula respir mai bine pe nara stanga decat pe cea dreapta. Pe cea dreapta nu primesc decat un firicel de aer. M-am gandit sa merg la una din salinele din oras sa vad daca are vreun efect...credeti ca sunt ok aceste saline? Si din ce cauza acele mucozitati de care va spuneam?
0
20-10-2014, ora 13:42
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Am uitat sa va dau cateva date despre mine, nu stiu daca va ajuta cu ceva...20 de ani, 1, 70cm, 60kg, fara pierderi de greutate in ultimele luni, stres cat cuprinde si stare de depresie din cauza unor probleme de acum cateva luni in urma carora am ramas cu o frica de boala, fac sedinte de psihoterapie. Nasul meu este putin curbat spre stanga. In ultimele zile ma trezesc cu dureri de cap in zona urechilor (sub ureche, tampla, senzatie de presiune in ureche, cand intr-o parte cand in cealalta, zona occipitala la fel, cand intr-o parte cand in cealalta). Azi de exemplu ma doare putin urechea dreapta si o simt putin infundata. Sper ca nu v-am sacait cu atata scris, dar vreau sa rezolv odata problema asta si sa primesc niste raspunsuri. La ORL am sa merg cat de curand, daca aveti cunostinta de un medic bun din Timisoara care este dispus sa so discute cu pacientul, v-as fi recunoscatoare!
0
22-10-2014, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. salina poate sa ajute. daca NU este o deviatie de sept majora
2.din cate am citit.. este foarte posibil sa fie deviatie de sept care necesita tratamen t chirurgical
in sptele acelei deviatii de seot..se cumuleaza si secretiile
0
22-10-2014, ora 12:06
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
In general ma simt mai bine, gatul nu ma mai doare decat dimineata uneori in caz ca e rece in camera peste noapte, respir ok, ganglionul s-a retras mult, mai am cativa micuti de marimea unui bob de grau ramasi de la mononucleoza care mi se retrag mai greut. Ne sunt de mare ajutor raspunsurile dvs.! Multumesc!
0
17-06-2018, ora 14:52
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Medic orl foarte bun din Timisoara este Balica Nicolae ! Eu am fost la dansul !! Un medic exceptional!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •