Probleme cu gatul

05-01-2015
wera1280
Nu este medic/terapeut
wera1280
Buna ziua,

Am probleme cu gatul de doi ani, simit permanent pe partea stanga a gatului o inflamatie continua si in acelas timp o senzatie de mucoasa oparita.Am fost la nenumarati medici pe ORL, diagnosticul a fost faringita cronica, faringita pe baza hormonala.Am facut investigati si la gastroenterologie unde mi-au facut doua endoscopii si rezultatul a fost gastrita hiperemica antrala, jonctiune eso-gastrica: situata la 10mm proximalde hiatus si antru:discreta hiperimie a mucoasei pe pliurile convergente spre pilor, fara reflux gastric.Cu cinci ani in urma am facut si o colonoscopie si am aflat ca am si un colon spastic.Singurul lucru cu referire la refluxul gastric, de la care eu am crezut ca am problema cu gatul este un ragait permanent( scot gaze indiferent de ce as face), in rest nu simt arsuri la stomac, din cand in cand cate o durere in capul pieptului.Am cam trei saptamani de cand fac un tratament cu nexium de 40 unul dimineata si unul seara plus motilium trei pe zi.Acum de trei zile de cand i-au omez de 40 la fel ca si neximul, dar nu vad nici o imbunatatire, gatul il simt iritat si imflamat continu. Am facut fibroscopie si laringoscopie si nenumarate exudate faringiene dar concluzia a fost faringita cronica si medici care nu stiu de la ce ar putea fi aceasta iritatie. Mentionez ca sunt operata de polipi si amigdalite de 20 de ani.Ultimele investigatii au fost un CT de gat, unde rezultatul a fost 'aspect ct in limite normale' si o analiza pentru helicobacter care a iesit negativ.Precizez ca tin regim alimentar, fara acru, fara acidulat, fara dulciuri si fara cafea.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, ce as mai putea face sau de la ce ar mai putea fi, imi este teama sa nu fie cancer, pentru ca nu trece de atata timp.Multumesc din suflet.
3 comentarii
0
05-01-2015, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. regimul este bun..
posibil ca trebuei renuntat complet la Lactate.. ( la toate pana la vindecare)
2. problemele gastro-intestinale.. pot influenta mucoasa faringiana si INDIRECT.. fara reflux... deoarece de la limba si pana la intestn mucoasa primese inervatie de aacelas nerv.. nervul Vag.. asa ca legatra este reflectorie
3 tratamentul gastro-intestinal tre sa fie NATURIST
4 tratamentul local a mucoasei faringeui
implica Aerosoli, inhalatii, gargara, spreiuri uleioase si tab de supt fara vt C si lamaie
0
17-02-2018, ora 13:57
and_pm
Nu este medic/terapeut
and_pm
Doamna wera1280, nu stiu daca ati aflat pana la urma solutia la problema Dvs insa sotul meu se confrunta cu ceva similar si noi acum exploram urmatoarea posibilitate: https://www.webmd.com/allergies/postnasal-drip#1
0
25-03-2021, ora 10:53
Mm
Nu este medic/terapeut
Mm
Doamna wera1280 dacă ai rezolvat problema gatului ma poți ajuta și pe mine, am aceeași problema te rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •