Probleme cu gatul cronice

14-11-2011
viorel69
Nu este medic/terapeut
viorel69
Am probleme de citiva ani care continua si dupa ce am facut criptoliza de 2 ori. Ma trezesc dimneata transpirata si fara energie si cu o respiratie un pic greoaie, jena in gat, dureri muscuplare si dureri de cap, nas infundat. Am facut si imunograma in oct sa vad de la ce ar putea sa fie
Determinare cantitativa IgA
137.49
70 - 374 / mg/dl
Determinare cantitativa IgG
1095.3
680 - 1445 / mg/dl
Determinare cantitativa IgM
151.22
40 - 250 / mg/dl
Determinare IgE - ELISA/trusa DRG DIAGNOSTICS Negativ
si la analize de singe din oct am avut
TGP -56, max era 31
TGO-44, max e 32,
HDL colest-213
LDL 160
HDL-40, minim 45
FE 123
glicemie 102
absent streptococ, absent stafilococ auriu
vsh 12
Ce ma sfatuiti sa fac, pentru ca am fost la consultatie ORL si mi-a spus ca amigdalele nu mai au cum sa dea probleme ca au fost reduse foarte mult si ca problemele ar fi de la faringita. Sa incerc cu isuprinosina? pentru ca am luat si azitrox si deja am 2 luni cu aceste simptome
4 comentarii
0
14-11-2011, ora 19:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea este indicat in medicina..sa INCERCATI
ar fi logic sa mai faceti ceva investigatii la Gastrologie
o digestie proasta duce la o proasta absorbtie a substantelor necesare pentru activitatea normala a organismului
faptul ca transpirati.. ma duce cu gandul si la o problema renala.. ( organismul e nevoit sa arunce lichidele prin piele.. cand rinichii nu functioneaza
0
14-11-2011, ora 21:57
viorel69
Nu este medic/terapeut
viorel69
Am facut endoscopie anul trecut si nu a rezultat ca as avea probleme deosebite. Dar am o aciditate mai accentuata in ultima vreme mai ales la citeva alimente carne tocata, varza, conopida, salata. Nu beau frecvent apa gazoasa si nici citrice in exces. Iar transpiratia nu e excesiva, e curios ca eu in general nu transpiram usor, iar cu rinichii stau bine. Cind transpir starea de lipsa de energie si durerile musculare se mai diminueaza.
0
14-11-2011, ora 23:42
viorel69
Nu este medic/terapeut
viorel69
Va rog sa imi spuneti in cazul in care aceste simptome se datoreaza esofagitei de reflux ce sa fac. Am inteles ca fara apa carbogazoasa, alimentele care produc hiperaciditate, am luat Maalox si dicarbocalm in ultimele zile cind am avut balonari.
0
15-11-2011, ora 07:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti un consult la ORL.. si rezolvati cu respiratia nazala
repetati consultul la Gastrologie + ecografie abdominala..si daca e cazul analize si pentru rinichi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.