Probleme cu gatul perioada indelungata virus epstein barr

17-12-2013
andrei277
Nu este medic/terapeut
andrei277
Buna ziua,

De cand ma stiu am avut problene cu gatul; cand beau rece gatul se inflameaza, durere la inghitire, simptome care de obicei dispar intr o saptamana, tratandu ma doar cu dropsuri de genul 'strepsils'.
In urma cu 4 luni am avut un astfel de episod, doar ca durerea de gat a fost mult mai intensa, gatul mult mai iritat,
Atunci mi s au prescris Azithromycin 5 zile. Durerea si inflamatia au devenit suportabile, dar erau inca prezente, in special dimineata imediat dupa trezire. Mi s a prescris Augmentin pentru 10 zile si ibuprofen. Senzatia de gat umflat,
in special dimineata, si cea de discomfort a ramas; in aceiasi perioada am inceput sa am niste secretii(mucus) undeva in partea superioara sinusuri- gat, cu nevoia de eliminare la un interval de 30 minute.
Au urmat Nistatin-solutie-tratare fungus, Cetirizine-pastile-antialergic si Omeprazole-reflux esofagian.

Alte investigatii au evidentiat 'rare filamente micelice', monocite 10% (nivel referinta 3-10) ca fiind singurele valori anormale dintrun set de analize. Laringoscopia e indicat secretii cu vascozitate crescuta si mucozitatiin zona sinusurilor.

Mi s a prescris Vitamina A, Esberitox, Sinutox, Isoprinosine, decasept, Nistatina, si Humex sol salina.

Dupa aproxinativ o luna, cu toate aceste medicamente si suplimente administrate altermativ, in cure, si conform prescriptiior medicului ORL inca persista senzatia de gat umflat. Secretiile s au redus.

Recent am fost depistat pozitiv cu anticorpi Epstein Barr (anticorpi VCA IgG 108 AU/ml).

De atunci au trecut 2 saptamani, in care am continuat cu nistatina, famotidina. Mentionez ca niciodata in aceste 4 luni nu am avut temperatura.

Momentan an o senzatie de nod in gat. Daca cineva s a mai confruntat cu asa ceva sau are vreo sugestie va rog sa ma ajutati.
3 comentarii
0
17-12-2013, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu vad necesitatea tratamentului cu nistatina
2 este nevoie de trecut la un regim alimentar strict fara lactatae, panificatie si dulciuri care sunt producatoare de MUCUS
deasemenea fructele citrice, sucurile simancarea acra cu otet...fiin iritante local si gastric
3 este nevie de investigatii mai amanuntite la gastrologie
0
17-12-2013, ora 10:46
andrei277
Nu este medic/terapeut
andrei277
Buna ziua, si va multumesc pentru raspunsul rapid.
O sa fac niste investigatii la gastrologie; in paralel ma gandeam sa refac si analizele de sange, sa vad daca valorile s au imbunatatit.
0
17-12-2013, ora 15:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bani aruncati pe analize... fara valoare...
analiza este utila... indicata de medic. tintit. in momentul cand trebuiecsa confirme un diagnostic
iin rest tre sa stiti ca organismul e viu...se petrec mii de reactii chimice pe secunda si valorile se modifica permanent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •