probleme cu nasul - sunt intr-o dilema

05-08-2008
alina2974
Nu este medic/terapeut
alina2974
Buna ziua!Am o problema legata de nas.Am fost azi la un cabinet medical ORL in Timisoara si mi s-a spus ca am o deviatie usoara de sept nazal si o hipertrofie a cornetelor nazale, care imi ingreuneaza respiratia si corelat cu ele si o faringita cronica.Am primit un tratament cu vit A si nasomed si mi s-a spus ca am trei variante: operatia de sept sau cauterizarea cornetelor nazale sau infiltrarea unei subs. antiinflamatorii in mucoasa nazala.Trebuei sa aleg una dintre ele pentru ca ma deranjeaza destul de rau la respiratie si nu stiu pe care.Operatia iese usor din discutie pentru ca imi este teama si mi-a spus ca nu este o deviatie foarte mare.Daca ati putea sa-mi dati un sfat, ca sunt intr-o dilema.Nu stiu ce efecte au dupa niciuna dintre ele si pana sapt. viitoare trebuie sa ma hotarasc.Multumesc.Astept vesti!
72 comentarii 12 3 Înainte ›
0
05-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
intradevar o deviatie de sept...daca este usoara, nu se merita s.o operezi!
infiltratiile sunt un treatament temporar si cu efect de scurta durata...asa ca tot decade.
ramane cauterizarea cornetelor care iti recomand sa o faci cu laser sau cu radiofrecventa.
bafta
0
05-08-2008, ora 00:00
alina2974
Nu este medic/terapeut
alina2974
Multumesc pentru raspun si recomandare;o sa tin cont de ea;sper sa fie ok interventia!em emotii!
0
26-08-2008, ora 00:00
merce
Nu este medic/terapeut
merce
buna...sotul meu are probleme cu nasul...a fost operat la nas...deviatie de sept si de atunci are probleme.dimineata cand se trezeste stranuta foarte mult.ii curge sange din nas in fiecare dimineata.respira fff greu.a fost la medic dar nu i-a gasit nimic...i-a spus ca este fff sensibil.i-a cauterizat rana si cam atat.daca stiti ceva in leg cu acest caz sau ati putea ca sa ma sfatuiti...va multumesc din suflet
0
27-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
merce!
uneori, dupa interventii pe sept. se formeaza aderente intre cornet si sept..(sinechii).
ele pot provoca asa fel de simptome.
de unde sunteti?
0
27-08-2008, ora 00:00
merce
Nu este medic/terapeut
merce
multumesc frumos ptr raspuns suntem din galati.si este normal ca sa stranute atat.si sangele care il pierde zi de zii.din cauza starnutului il doare capu fff tare...respira fff greu doarme mereu cu gura deschisa.credeti ca ar trebui sa consulte din nou medicul?
0
27-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. trebue sa, mergeti la ORL. pentru tratamentul rinitei( posibila cauterizare a cornetelor si deasemenea pentru pata vasculara, care provoaca sangerarile.)
0
24-01-2009, ora 20:32
0000
Nu este medic/terapeut
0000
raspuns pt toti!!
m-am operat de deviatie de sept desi imi era frica(groaza, timp de 10 ani am evitat-o!!) si de micsorare de cornete nazale si ma simt excelent!!! imediat dupa anestezia totala nu am mai avut nici un fel de durere de cap si sper sa nu mai am vreo data!stateam numai cu rinofug-ul dupa mine zi si noapte si ma durea capul de inebuneam! ma urcam pe pereti! si ma mai lua si vomitatul si stomacul din cauza durerilor de cap!!am fost la aprox 8 medici f buni din bucuresti si toti mi-au spus acelasi lucru! asa ca daca aveti aceleasi simptome si medicii asta va recomanda, nu mai stati pe ganduri pt ca nu doare deloc!!! sunt neplacute mesele(tampoanele) din nas 1zi sau 2 dar va asigur ca merita!! inzecit!!! m-am nascut a doua oara!! cat despre rinofug: adio!!
va doresc multa sanatate atat voua cat si minunatilor medici!!! dumnezeu sa ne ajute!!
0
04-09-2009, ora 10:52
Myhayta
Nu este medic/terapeut
Myhayta
Buna Ziua!Am o problema cu nasul de cand am fost mic.Am cazut cu bicicleta si acum a cresuct in dimensiune putin cam mult si nu stiu ce sa fac.Va rog daca ma puteti asjuta cu vre-un sfat, daca exista tratamente.Multumesc.
0
20-10-2009, ora 22:18
dana29
Nu este medic/terapeut
dana29
va rog frumos sa ma ajutati.am un copil de 3 ani si dupa multe sangerari la nas a fost cauterizat dar si dupa aceasta tot ii mai sangereaza nasul.este normal sa se intample asta.? mentionez ca il tin de o zi cu vata muiata in vitamina a in nasuc dupa indicatiile medicului si cand tre sa-i schimb pansamentul il gasesc umezit imbibat de sange. deasemenea mentionez ca a avut statiloscopus aereus acum o luna dar de data aceasta dr a spus ca de la raceli i se trage.va multumesc si sper sa primesc o lamurire de la dumneavoastra
0
25-10-2009, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil si vata.. nu permite sa se cicatrizezemucoasa nazala.
1. tarosin 1 tab la 8 ore
2. Trageti Vit A in seringa.. si fara ac.. ii puneti cate 3-4 pic din 4 in 4 ore.. in nas. ( fara vata!
0
27-10-2009, ora 00:23
myyrela
Nu este medic/terapeut
myyrela
buna ziua sunt din timisoara si am si eu o problema, cam de 1 an de zile am observat ca de cate ori se face frig incep sa tusesc si sa simt ceva in nas (ca o mucoasa nazala dar pe care nu pot sa o dau afara, oricat a-si incerca ), nu ar fi fost o problema foarte mare dar de ceva vreme nu pot sa respir si dimineata ma trezesc cu dureri de cap.Nu stiu ce sa fac am ff la multi medici dar fara rezultate.Va rog sa ma ajutati va multumesc anticipat.
0
27-10-2009, ora 06:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibila o reactie de netoleranta la frig.
Incercati NOstamine 2-3 pic pentru a desfunda nasul. la 6-8- ore.
si pe nasul curat administrati Colargol de 1% ( se prepara in farmacie)..3-4 pic la 8 ore.( in pozitie culcat ) 10 zile. Echinaceea 3 pe zi...3 saptamani!!!!
0
27-10-2009, ora 16:31
myyrela
Nu este medic/terapeut
myyrela
va multumesc foarte mult pentru sfat si am sa revin cu detalii dupa tratament
0
30-10-2009, ora 15:38
anhela
Nu este medic/terapeut
anhela
rinita cronica si stranutat la orice ora din zi si din noapte...va rog sa-mi dati un sfat buna ziua, cu greu m-am hotarat sa cer un sfat dar nu mai stiu ce sa iau si ce sa nu iau...am de mai multi ani o rinoree insotita de stranut, am facut testele ptr alergii frecvente dar nu sunt alergica la nici un alergen, m-i s-a sugerat ca ar fi din cauza mediului in care lucrez /curent/ si e vorba de raceli netratate corespunzator.Precizez ca am aceasta probl.de cca 4 ani.am facut radiografii, sinusurile apar curate, dantura este ingrijita, fara probleme..am luat un tratament cu sinupret 2 pastile de 3 ori/zi, am luat echinacee,.probiotice si ginseng, tinctura de muguri de coacaz, ceaiuri de trei frati patati, ceai de coada calului..si altele.uneori am dureri de cap f mari...2-3 zile, care nu trec decat daca reusesc sa adorm...trebuie sa spun ca am un serviciu static...9 ore in fata calculatorului zilnic.si durerile sunt unilateral, la fel cu rinoreea niciodata ambele nari.cel mai deranjant este ca noaptea ma trezesc si stranut apoi i-mi curge nasul.ma scuzati ca am descris simptomele alan-dala dar nu stiam altfel sa le scriu.va multumesc anticipat ptr sfaturi
0
01-11-2009, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele sunt caracteristice rinitei alergice( chiar daca la teste nu a esit nimic)
trebue sa schimbati perna si plapuma( sa nu fie de puf).
sa nu aveti flori in camera.
Biorinil ca tratament local..
si Aerrius sau Xyzal.. 1 seara 10 20 de zile/
0
03-11-2009, ora 23:51
Verginica
Nu este medic/terapeut
Verginica
cand respir ma ustura nara dreapta pana in gat si este uscata tot timpul. simt usturimi in spatele omuletului. am o senzatie de amortire in partea dreapta la radacina limbii. uneori apare o depunere galbena putin solida si urat mirositoare pe amigdalita mai spre omulet. Asta mi se intampla de aproximativ 11 ani. Am luat antibioticul care imi iesea la exudatul faringian si nazal. De-a lungul timpului am luat : eritromicina, augmentin iar in ultimul timp am luat cefaclor. ultima data medicul ORL din Tecuci ma diagnosticat cu candidoza si rinita cronica, fara sa fac vre-o analiza. am luat claritin, pinozol, vitamina A, stamicin, cittrolin si tantum verde timp de 2 saptamani. usturimea din gat s-a redus foarte putin. acum mi-a recomandat INFILTRATIE CU DIPROFOS IN CORNETE. CE CREDETI, MA VA VINDECA? Va multumesc!
0
04-11-2009, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu pot sa ma pronunt in vederea infiltratiilor( nu stiu cu se prezinta cornetele )
Parerea personala este ca var ajuta foarte mult un aparat de Aerosoli.. cu care sa facetitratament la domiciliu de 2-3 ori pe zi..
spalaturi nazale, gargara si tratamente locale cu vit A uleioasa.
0
01-03-2010, ora 19:34
alexutzaa
Nu este medic/terapeut
alexutzaa
buna ziua..am 14 ani si am o problema sper nu destul de mare...adevarul este ca acum cateva zile mi-a curs sange din nas si de atunci in nari ma tot deranjeaza ceva si mi-l simt ciudat..astazi cand incercam sa imi suflu nasul am observat inauntru..va rog nu radeti...un ghem de muci...nu a iesit de acolo..si nu stiu ce sa fac mil simt permanent ciudat si parca as avea ceva care imi blocheaza nasul...nu stiu ce sa fac...va rog spuneti-mi ce ar putea fi..multumesc
0
01-03-2010, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt niste cruste.
trebue sa faci inhalati cu ceai de musetel.. dupa ce se mai raceste sa faci si spalaturi nazale.
dupa care sa administrezi in nas Vit A uleioasa.
0
05-03-2010, ora 01:59
mariana_andrei_66
Nu este medic/terapeut
mariana_andrei_66
buna ziua.am si eu o problema cu baietelul meu in varsta de 7 ani, care aproape toata iarna a avut nasul infundat si mucozitatile foarte sus si greu de eliminat. acum 2 ani a avut rinita si l-am tratat cu Nasonex foarte bine.eu va scriu din anglia unde interesul medicilor de aici este foarte mic fata de noi.in farmacii nu se elibereaza decat paracetamol.as indrasni sa va cer parerea si despre un remediu natural in cazul meu, daca exista asa ceva.miiiiiiiiiiii de multumiri si multa sanatate
0
05-03-2010, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur exista si acolo in farmacii sau magazine naturiste.
sau pe internet
Cautati Vivasan.. (elvetia) cu siguranta reprezentanta si in anglia.
comandati Ulei eteric de eucalipt si de busuioc.. se pun cate 2 pic in ceai si sefac inhalatii fierbinte + spalaturi nazale cu acel ceai dupa ce se mai raceste. deasemenea aromoterapie in camera acte 2 pic in putina apa.
Un balzam din 33 plante.. care este masat la intrarea in nas.
Sprei nazal din palnte cu efect antiinflamator.
aceste produse o sa va ajunga pentru o perioada lunga de timp fiind foarte concentrate si cel mai important fiind naturale nu afecteaza alte organe !
0
17-03-2010, ora 13:10
Ruxiii
Nu este medic/terapeut
Ruxiii
Buna ziua. Am rinita acuta si medicul mi-a recoandat o cauterizare a cornetelor nazale pentru reducerea mucoasei. Am auzit din mai multe parti ca aceasta operatiune este foarte dureroasa chiar si cu anestezie locala si nu foarte eficienta. Este adevarat? Si mai ales, chiar doare? Daca doare va trebui sa apelez la anestezie totala.
Va multumesc anticipat!
0
17-03-2010, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul depinde de m edic, de medicatia care o foloseste pentru anestezie.. si metoda cu care micsoreaza cornetele( laser, radiofrecventa sau Cauter)
de unde esti?
0
17-03-2010, ora 13:49
Ruxiii
Nu este medic/terapeut
Ruxiii
Din Bucuresti. Cred ca metoda va fi cu laserul. Doctorii spun ca nu doare, pacientii ca doare...Nu stiu ce sa cred. Trebuie sa stiu adevarul neaaparat pentru ca sufar de atacuri de panica. Nu este de dorit pentru nimeni sa am asa ceva in timpul interventiei. Tosusi cred ca o anestezie totala ar fi prea mult. Ce ma sfatuiti sa fac?
0
17-03-2010, ora 14:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care te opereaza trebue sa decida, in functie de comportamentul tau si de sensibilitatea la atingere in nas.. daca rezisti la anestezie locala si vrei sa vezi cum iti umbla cineva in nas.. sau NU..
daca ii zici ca esti fricoasa si nu suporti sa vezi si sa simti ca iti imbla in nas.. o sa faci cu anestezie generala.
0
17-03-2010, ora 14:07
Ruxiii
Nu este medic/terapeut
Ruxiii
Am inteles. Va multumesc mult!
0
26-03-2010, ora 17:05
ady76
Nu este medic/terapeut
ady76
Buna ziua!!! Am o rinita acuta ce se manifesta prin nas infundat si dureri de cap foarte intense mai ales dimineata cand ma trezesc, o ureche infundata, oboseala, stranut rar. De fapt problema aceasta o am de foarte multi ani, acesta fiind si motivul pentru care in anul 2003 am facut o operatie de deviatie de sept, in speranta ca problema va fi rezolvata insa nu s-a intamplat asa, motiv pentru care in anul 2005 am facut o cauterizare a cornetelor nazale cu laserul la un cabinet medical din Bucuresti. Aproximativ un an de zile m-am simtit foarte bine insa dupa aceea au inceput sa apara din nou simptomele rinitei asa ca am hotarat sa mai fac o interventir dar de data aceasta prin electrocauterizare sub anestezie generala, in anul 2007. Ca si in cazul primei interventii m-am simtit bine timp de aproximativ un an de zile dupa care problemele au inceput sa reapara incet, incet. As mai dori sa mentionez ca in copilarie am avut probleme cu urechea infundata, faceam frecvent otita. De cateva ori am facut si ca adult din cauza nasului infindat, ar putea sa fie vreo legatura intre vechea afectiune si cea din prezent?
La recomandarea unei cunostinte care are aceeasi problema am hotarat sa fac o injectie cu diprofos pentru a-mi ameliora simptomele bolii, macar temporar. Acum cativa ani am mai facut o astfel de injectie la indicatiile unui medic si a fost bine un timp.

As dori sa stiu daca este nornal ca intr-un timp relativ scurt de la operatie sa apara din nou simtomele bolii?
0
27-03-2010, ora 08:49
miko:)
Nu este medic/terapeut
miko:)
Buna ziua..am si eu o problema:acum mai mult timp mi-a curs sange din nas si apoi am avut senzatii ciudate.M-am uitat mai sus pe acest site si am vazut ca ati spus ca sunt niste cruste si cum se trateaza. Adevarul este ca eu nu le-am tratat le-am lasat asa. Si de veo 4 zile am o raceala groaznica si nasul mi-e mereu infundat.Trece o nara incepe cealalta.Si atunci cand imi suflu nasul ca sa il desfund iese cu sange. Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac si ce cauzeaza aceste lucruri.Multumesc mult!
0
27-03-2010, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
miko.
tre sa mergi la ORL.


ADy
Odata ce rinitele revin asa de repede.. mi se pare destul de evident ca problema NU e in nas.. Dar tine de metabolizmul organizmului tau si de problemele care le ai la distanta de nas !
consulta un medic Homeopat sau naturis.
ai grija de alimentati esi de tranzitul intestinal.. de inima sio circulatie.s.a. !
0
28-03-2010, ora 10:35
miko:)
Nu este medic/terapeut
miko:)
Multumesc pentru raspuns dar mie imi e foarte frica de doctori.am avut o experienta foarte neplacuta.Este necesar sa ma duc?ce poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •