Probleme cu urechile

81 comentarii 1 23 Înainte ›
0
29-04-2009, ora 07:58
oanagini
Nu este medic/terapeut
oanagini
am un frate de 20 ani care in urma caderii de la inaltime a fost operat de hematom epidural.dupa operatie nu mai aude cu urechea stanga si are un tiuit permanent in aceasta.a fost la orl si ne-au spus ca timpanul este intact insa ii trebuie aparat auditiv.as dori sa stiu daca este cazul sa faca un rmn la urechi poate exista posibilitatea sa fie operat.poate ne indrumati la un orl-ist bun sa stim cauza pentru care nu aude.
0
29-04-2009, ora 15:25
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
buna ziua, am facut radiografia si mi-a zis dr orl ca nu e nimic, pe sinusuri, ureche si parotide, dar am si glada parotida inflamata tot pe partea dreapta. am facut si radiografie dentara panoramic, am fost si la stomatolog, la chirurgie maxilo-faciala si cica nu am nimic. dar inflamatia de sub limba si durerea pe partea dreapta ma deranjeaza. in concluzie, medicul de familie a spus ca poate fi nevralgie trigeminala care influenteaza si parotida. orl-istul a spus ca si el s-a gandit la asta si mi-a dat 3 pastile de carbamazepin, sa iau jumate de pastila seara.ce parere aveti dumneavoastra?
0
29-04-2009, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nadiad !
tratamentul cu carbamazepina se practica pentru neuralgii.. deasemenea Liryca 1 pe zi !
dar cred ca trebue sa ajungi la o clinica OROMAXILOFACIALA.. sa faca investigatii mai serioasela acea parotida!
0
29-04-2009, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oanagini !
hematomul... putea sa fie in urma unei fracturi a oaselor craniene ( nu ati specificat)..
daca a fost fractura de stanca temporala.. pe unde trece nervul auditiv.. si el a fost lezat... nu exista cale chirurgicala de abordare pentru refacere!
daca NU a fost fractura de os.. si nervul este doar comprimat in urma hematomului... sunt sanse sa mai recupereze din auz.
Puteti sa mergeti sa va internati la Bucuresti.. sau la Iasi la Clinica ORL sp. de Recuperare.. pentru investigatii mai amanuntite ( potentiale evocate.s.a) care o sa ajute sa specifice locul leziunii si sansele de recuperare!
0
26-05-2009, ora 00:16
cosminflorin
Nu este medic/terapeut
cosminflorin
Buna seara
Am si eu o intrebare.
Am jucat o partida de fotbal si am primit o minge in ureche si am unele dureri...ii posibil sa am timpanul perforat?
0
26-05-2009, ora 06:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o perforatie de timpan este insotita de o durere puternica in ureche. de scaderea auzului.. si poate secretii sangvinolente !
0
29-05-2009, ora 17:07
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
BUNA ZIUA. CAM DE O SAPTAMINA -JUMATATE AM O PRESIUNE CU UN VIJIIT IN CAP.ACUM O SIMT MAI MULT PE PARTEA STINGA SI CU URECHE INFUNDATA, AM AJUNS LA SPITAL LA FLOREASCA LA URGENTA UNDE MIA FACUT O RADIOGRAFIE LA SINUSURI SI DE ACOLO A REIESIT CA AM SINUZITA MAXILARA LA CARE MI-A DAT SI UN TRATAMENT CU AUGMENTIN LA 12 ORE, PARACETAMOL SI KETONAL.TIN SA PRECIZEZ CA NU AM NICI UN FEL DE DURERE SAU FEBRA SAU SCURGERI NAZALE.AM INCEPUT TRATAMENTUL DAR IN MARE PARTE TOT ASA MA SIMT NU AM AVUT NICIODATA PROBLEME CU URECHILE.AUZUL BINE INTELES CA IMI ESTE SCAZUT.DIN CAUZA CA SUNT SI O FIRE FOARTE SPERIATA AM INTRAT SI IN PANICA SI NU STIU CIT DUREAZA PINA IMI TRECE STAREA ASTA.VA ROG MULT SAMI DATI UN SFATCE SA FAC??/?
0
29-05-2009, ora 17:21
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
AM UITAT SA MAI INTREB DACA SIGUR DE LA ASTFEL DE SINUZITA DA ACESTE REACTII POT SA LE SPUN ASA .??/?/?/ CA LA CIT AM TOT CITIT PE NET DESPRE SINUZITA ARE CU TOTUL ALTE REACTII PRINTRE CARE SI SINGURA PE CARE O AM EU ACEEA DE INFUNTAT LA BAZA URECHILOR NU A FETEI?/?/MULTUMESC
0
29-05-2009, ora 18:30
oanagini
Nu este medic/terapeut
oanagini
fratele meu nu a avut fractura de oase craniene.a avut hematom epidural dreapta.ne putem face sperante ca iiva reveni auzul?
0
31-05-2009, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sirina !
trebue sa mergi la Med. de familie.. sa ei Tensiunea!
sa ceri un vbilet la Un cab ORL.. unde sa faci AUDIOGRAMA si TIMPANOGRAMA.. si atunci o sa stii ce ai si cum se trateaza!

Oanagini!
depinde cum arata audiograma.. daca este o hipoacuzie de tramsmisie.. poate sa.si revina.
daca este o hipoacuzie neurosenzoriala.. Nu.. nu are cum sa.si revina.. Nervul nu regenereaza.
0
01-06-2009, ora 14:56
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
buna ziua domnu doctor, sunt marian cel care lucrez in armata, m-am operat de deviatie de sept, iar acum mi-a gasit probleme si la urechia dreapta, a zis ceva de genul ca am micoza si ca trebuie sa fac operatie si la urechea dreapta, as vrea sa va intreb despre ce e vorba si de la ce a aparut micoza, va multumesc
0
02-06-2009, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum suna exact diagnosticul de la medic.. legat de ureche?
nu inteleg de ce ar trebui sa te opereze de micoza!
0
03-06-2009, ora 13:03
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
buna ziua domnu doctor am fost azi la sp[ital si diagnosticul este otita cronica, acum as vrea sa imi spuneti si mie cate ceva despre operatie cum se face ma taie in spatele urechiei va multumesc
0
03-06-2009, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se face interventia cu incizie dupa ureche!
0
03-06-2009, ora 18:29
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
dar mi-a spus ca imi face anestezie local, e mai bine decat totala?
0
05-06-2009, ora 00:38
yrm
Nu este medic/terapeut
yrm
Buna seara ! as avea si eu o intrebare ! In urma cu 1 luna de zile am facut varicela la 25 de ani! In a 4 a z dupa eruptie mi s-au umflat ganglionii limfatici foarte rau iar seara am avut o durere puternica langa ureche (obraz) la aprox 1 h am facut pareza faciala pe partea dreapta! Am stat internata la sp Victor Babes o sapt in care mi s-au facut nenumarate teste pt a vedea de la ce am avut pareza printre care si un RMN la care diagnosticul a fost de sinuzita cronica maxilara stanga si sfenoidala si o leziune ovala de 1 cm la nivelul glandei parotide ! Precizez ca am facut o punctie la sinusul de pe partea dreapta acum 6-7 ani! In urma tratamentului din spital vaicela a trecut si pareza la fel ! singura problema o am inca la ochi il pot inchide dar ma mai jeneaza uneori ! E o probl foarte mica tinand cont ca am avut gura stramba si fruntea paralizata! La ecografia facuta in spital mi s-a spus ca este posibil sa fi facut pareza de la un ganglion limfatic care ar fi atins nerul facial ! Este oare posibil sa fi facut pareza de la sinuzita cu toate ca la mine sinuzita este pe partea stanga iar pareza a fost pe partea dreapta? Acum iar sunt putin racita la nas si ma deranjeaza ochiul pe partea dreapta! Trebuie sa recunosc ca am ramas si cu o teama foarte mare sa nu patesc din nou! Este posibil ca din cauza unei raceli sa patesc acelasi lucru pt ca am citit pe net si multe persoane care au facut odata au mai patit la fel ! Astept cu nerabdare un raspuns daca se poate!!!!! Multumesc
0
05-06-2009, ora 18:28
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
buna ziua din nou. ptr dr valeriu tin sa va spun ca am ajuns la medic unde mi sa luat tensiunea si aveam 13 cu 8 mia zis ca e bine iar la controlul o, r, l mi sa facut audiograma si m-ia reiesit ca a-si avea acum o otita seroasa ceea ce pe mine nu ma convins asa de tare mia dat tratament :aerius ;rhinxgl pic ptr nas si cam atit.mia zis ca am probleme cu nasul mai de mult dar nu le-am bagat in seama. dar chiar nu am nustiu ce sa mai zic... oricum va multumesc pentru sfatul dat o zi buna si sanatate tuturor.
0
05-06-2009, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
YRM.
Pareza faciala putea interveni ca reactie la varicela, nu neaparat la ganglion.
nervul facial este prins in Teaca osoasa.. orice edem..face ca el sa se stranguleze sin acea teaca !
Din acest motiv.. orice alta exunere la curent.. pe acea parte ar putea recidiva pareza!
Sinuzita.. nu are contact direct cu nervul facial.. este o patologie aparte.. si daca sinusul este lin cu puroi.. trebue sa faceti punctii sinusale ca sa sacapati de aceasta sinuzita!
0
15-06-2009, ora 14:12
Florentina11
Nu este medic/terapeut
Florentina11
Stimate dle doctor,

Am 29 de ani si sunt insarcinata in luna a 5-a. Cu aproximativ o luna in urma mi s-a declansat in capatul gingiei o durere-asemanatoare celei de crestere a maselei de minte- maseaua exista deja si este bine tratata, nu prezinta probleme! Respectiva durere a persistat vreo 2 zile, dupa care s-a mutat la articulatia temporo-mandibulara si nu mi-a mai trecut sub nicio forma. Am fost la ORL si mi s-a spus ca urechile sunt in regula si ca, probabil, este o nevralgie-asta pt ca ma doare si ceafa la apasare...
Am folosit fel de fel de unguente antireumatice, comprese cu alcool, saculet cu sare incalzita.in zadar. Daca incerc sa-mi misc gura spre directia opusa urechi dureroase, durerea se amplifica. Ce parere aveti? Poate a fie si o lipsa de Ca? Senzatia curenta este de junghi in fata si in spatele urechii drepte. Ma tem sa nu apara vreo complicatie.Va multumesc anticipat si va doresc sanatate maxima!
0
15-06-2009, ora 15:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este bine sa va vada la Stomatologie!
articulatia temporomandibulara..este mai mult domeniul lor!
0
15-06-2009, ora 20:23
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
buna seara domnu doctor sunt marian cel care lucrez in armata, m-am operat la urechia dreapta si azi am iesit din spital ma simt bine, as vrea sa imi spuneti dumneavoastra pe intelesul meu ce interventie am avut la urechie ca doamna doctora nu mi-a spus iar nici eu nu am intrebat eu va scriu acum diagnosticul din biletul de iesire din spital:pacientul se interneaza in clinica orl pentru hipoaucuzie UD, punga de retractie posterioara, ex clinic orl si exploararile paraclinice stabilesc diagnosticul de punga de retractie post fixa necontrolabila, hipoacuzie transmisie UD, sa practicat ablatia pungii de retractie pe cale endaurala, miringoplastie cu pericondru tragal.va multumesc domnu doctor pentru sprijinul dumneavoastra
0
17-06-2009, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e de bine ce a fost.. in urechesi ce a facut d. Doctor!
0
17-06-2009, ora 22:26
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
va multumesc, mai am intrebare care ma framanta auzul la ureche o sa fie mai scazut din cauza interventiei
0
19-06-2009, ora 23:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. din contra.. tre sa fie mai bun.. peste un timp.. ai rabdare!
0
20-06-2009, ora 09:18
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
va multumesc, as vrea sa va intreb cam in cat timp o sa ma programeze la operatie si la cealalta ureche?
0
23-07-2009, ora 17:59
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
Buna ziua. In cele din urma am fost la medicul Mateas in Oradea, ORL-ist, a spus ca nu se vede nici o modificare la parotide sau altundeva si m-a trimis la ecografie.Rezultatul a fost:"Fara formatiuni evocatoare pt calculi in proiectia glandelor submand sau prelungirii anterioare a glandelor parotide.Aceste glande sunt omogene si cu ecogenitate in limite normale.Adenopatii submandibulare stg de 8 m resp. 9 mm, cu apect inflamator.Imagini cu continut transonic de 6/2 mm, adiacenta fasciei superioare a muschiului sternocleidomastoidian drt- cu aspect chistic. Formatiune identica de 5/2 in 1/3 superioara a sternocleidomastoidianului stg. Fara adenopatii laterocervicale." L-am intrebat pe medic daca acestea pun probleme si a spus ca nu. Mi-a dat tratament cu tetraciclina, nurofen si no-spa, dar abia terminasem un tratament asemanator de 5 zile, doar ca am luat zanocin, pt altceva. A zis sa fac o pauza de 2 sapt si apoi sa incep tratamentul acesta.
Dar mie imi este inflamata glanda parotida aproape tot timpul si ma doare la inghitit, deasemenea ma doare urechea si aproape toata partea dreapta a capului, asta cand e mai inflamata parotida. Durerile nu sunt mari dar suparatoare.Nu mai stiu unde sa merg si ce sa fac. Sfatuiti-ma, va rog!
0
24-07-2009, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca la ecografie a esit ca parotida este normala.. inseamna ca va doare alceva.. in vecinatatea parotidei si Dvs. confundati localizarea durerii.
Daca vreti sa rezolvati definitiv problema.. trebue sa va internati la ORL sau BMF... si sa scoateti acel chist si ganglion... si sa.l dati la anatomioe patologica !
0
24-07-2009, ora 16:21
eve_235
Nu este medic/terapeut
eve_235
Buna ziua! Problemele mele cu urechea au inceput in urma cu doua saptamani. Pentru prima data, a inceput sa ma doara urechea, durerile intensificandu-se cu fiecare zi. Am apelat la medicul de familie, care mi-a recomandat 5 zile de antibiotice si picaturi Otocalm. In zilele ce au urmat, m-am simtit foarte bine. La doua zile dupa incheierea tratamentului, am fost la strand si cu toate ca am evitat sa-mi intre apa in urechi, tot am simtit ca a ramas acolo. Bineinteles ca in dimineata urmatoare a inceput sa ma doara urechea din nou.
Dat fiind faptul ca nu am mai avut probleme cu urechile, mi se pare ingrijorator. Nu ma doare doar in interiorul urechii, cat in spatele ei si in zona glandelor salivare (nu sunt umflate).

Multumesc anticipat
0
27-07-2009, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi sa vada un Orl.ist gatul si urechile!
0
31-07-2009, ora 22:16
gixi
Nu este medic/terapeut
gixi
bunaseara!am o malformatie congenitala la urechea dreapta(lipsa ureche externa, medie..)
Va rog frumos sa-mi spuneti daca tipul asta de malformatie reprezinta un handicap.Am uitat sa precizez ca nu aud decit cu urechea stinga, cind astup urechea nu aud nimic.Va multumesc! O seara buna!
Astept raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.